Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

آشنایی با حقوق مصرف کنندگان کالاهای اینترنتی

آشنایی با حقوق مصرف کنندگان کالاهای اینترنتی
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شصت درصد مصرف کننده ها در سال 2010 میلادی، خریدهای خود را از طریق اینترنت انجام داده اند اما فقط هشت درصد میزان فروش اینترنتی، خریدارانی خارجی داشته است. 51 درصد کالاهای اروپایی از روی اینترنت فروخته شده اند که تنها 21 درصد آن، خریدارانی خارج از اروپا داشته است. با این اوصاف و حجم بالای داد و ستد های اینترنتی، اهمیت حمایت ازحقوق مصرف کننده دوچندان می شود.

در برنامه این هفته “سخن شما“، برونو دوپون بنیانگذار دفترمشاوره اورالیا به سئوال خانم نیکیتا از بلژیک در مورد خرید اینترنتی پاسخ داد.

نیکیتا از بلژیک: “وقتی من چیز جالبی روی اینترنت می بینم که خیلی هم گران نیست بازهم شک دارم که آنرا بخرم یا نه. خصوصا اگر فروشنده در یک کشور دیگر باشد. حقوق من بعنوان مصرف کننده و کسی که از اینترنت خرید می کند چیست و در صورت بروز مشکل به کجا باید مراجعه کنم؟”

برونو دوپون بنیانگذار دفتر امور مشاوره ای اورالیا :” وقتی می خواهیم از روی اینترنت یک کالای الکترونیکی بخریم باید نسبت به برخی موارد دقت کنیم. اینکه اصلا چنین فروشنده ای به این نام و نشان وجود خارجی دارد یا نه. مثلا آدرسش را پیدا کنیم و اینکه تنوع کالاهایی که عرضه می کند به چه میزانی است. بعد باید تمام شرایط قرارداد را بدقت مطالعه کنیم. معمولا شماره تلفنی هم هست که می توانیم برای اطمینان بیشتر با فروشنده تماس بگیریم. موانع بسیاری هنوز در مورد خریدهای اینترنتی وجود دارد. اولین چیزی که موجب ترس و تردید خریدار می شود نحوه پرداخت وجه است که هنوز در27 کشورعضو اتحادیه اروپا ازمکانیسم واحدی برخوردارنیست و بنابراین یک مشکل بشمار می رود. باید دانست که قوانین اروپایی در مورد پرداخت وجوه با ارزش کمتر از دو هزار یورو خیلی ساده است و فقط تابع اطلاع دادن است. باید فرم مربوط به آن را از روی سایت دانلود کرد.

یک فرم تقاضا وجود دارد که می توان آنرا به مراجع صالح قضایی کشور فرد مصرف کننده ارسال کرد. یا در سطح اتحادیه اروپا “بوک” یا همان دفتر اروپایی اتحادیه مصرف کنندگان را در بروکسل دارید که تمام نهادهای مصرف کنندگان را دور هم جمع می کند و آنها برای پیشبرد قوانین حمایتی با نهادهای اروپایی مذاکره می کنند.”

سئوالات خود را با ما از طریق سایت یورونیوز در میان بگذارید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تأمین امنیت مسافران پس از سانحه هوایی جرمن وینگز

قوانین مربوط به کارمندان مأمور در اتحادیه اروپا

انواع دروس آنلاین و تفاوتهای آنها