Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آمار می‌خوارگی نوجوانان اروپا؛ مصرف مشروبات الکلی نزد دختران و پسران کدام کشورها‌ رایج‌تر است؟

مصرف نوشیدنی‌های الکلی در میان نوجوانان
مصرف نوشیدنی‌های الکلی در میان نوجوانان Copyright CANVA
Copyright CANVA
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بیش از یک سوم از نوجوانان در اتحادیه اروپا مصرف سنگین مشروبات الکلی داشته‌اند، نرخی که دو برابر بزرگسالان است و مساله‌ای مهم برای کشورهای عضو.

آگهی

در سال ۲۰۱۹، به طور متوسط، بیش از یک سوم (۳۷.۴ درصد) نوجوانان در اتحادیه اروپا حداقل یک بار در ۳۰ روز گذشته مصرف سنگین مشروبات داشتند، در حالی که این میزان در بین بزرگسالان کمتر از یک پنجم (۱۸.۷ درصد) بود. 

اما کدام کشورهای اروپایی بالاترین میزان مصرف سنگین مشروبات الکلی را در میان نوجوانان دارند؟ تفاوت در مصرف سنگین الکل در بین نوجوانان و بزرگسالان در سراسر اروپا چگونه است؟ آیا مصرف مشروبات الکلی در سنین پایین رو به افزایش است یا کاهش؟

نرخ مصرف سنگین مشروبات الکلی در میان نوجوانان، که بر اساس نوشیدن پنج نوشیدنی یا بیشتر در یک نوبت می‌خواری در نظر گرفته می‌شود، در سال ۲۰۱۹، از ۸ درصد در ایسلند تا ۵۹ درصد در دانمارک متغیر بود.

البته بخشی از بالا بودن نرخ مصرف شدید الکل در میان نوجوانان دانمارکی به این دلیل است که سن قانونی مصرف الکل در این کشور (۱۶ سال) نسبت به گروهی از کشورهای اروپایی پایین‌تر است و سیاست‌های سختگیرانه کمتری در این خصوص در دانمارک به مرحله اجرا گذاشته شده است. 

اما افزون بر دانمارک، نرخ مصرف سنگین الکل در میان نوجوانان در چهار کشور دیگر یعنی آلمان، اتریش، اسلواکی و کرواسی نیز بیش از ۴۵ درصد بود. در مقابل، علاوه بر ایسلند، مصرف سنگین الکل توسط نوجوانان ۱۵ تا ۱۶ ساله در نروژ، سوئد و فنلاند از سایرین کمتر بود. 

تقریبا در همه کشورهای اروپا، به جز ایسلند و نروژ، میزان نوشیدن شدید مشروب در میان نوجوانان بیشتر از بزرگسالان رایج بوده است. 

این تفاوت از ۱۶ واحد درصد در ایسلند تا ۳۵ واحد درصد در اسلواکی متفاوت بود، در حالی که در اتحادیه اروپا ۱۹ واحد درصد بود.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

نسبت مصرف کنندگان سنگین الکل در بین نوجوانان به بزرگسالان نیز شاخص بسیار مفیدی برای مقایسه این گروه‌های سنی است.

این نسبت در اتحادیه اروپا ۲ بود که نشان می‌دهد مصرف شدید مشروب در میان نوجوانان دو برابر بزرگسالان است. ایتالیا (۸.۸)، اسپانیا (۵.۷) و یونان (۵.۳) بالاترین نسبت‌ها را به ثبت رساندند. اما این نسبت در فرانسه ۱.۶ بود.

در همه کشورهای اروپایی، مردان بیشتر از زنان دچار مصرف سنگین مشروبات الکلی بوده‌اند. در سال ۲۰۱۹، به طور متوسط در اتحادیه اروپا، ۲۶.۶ درصد از مردان اعلام کردند که حداقل یک بار در ماه مشروبات الکلی سنگینی مصرف می‌کنند، در حالی که این نرخ در زنان ۱۱.۴ درصد بوده است.

با این حال، این تفاوت در نوجوانان وجود نداشت. در اتحادیه اروپا، مصرف شدید مشروبات الکلی در میان ۳۸.۱ درصد نوجوانان پسر و ۳۶.۸ درصد از نوجوانان دختر گزارش شده است.

در ۱۷ کشور اروپایی مورد بررسی، نوجوانان پسر نسبت به دختران، نرخ مصرف سنگین مشروبات الکلی بالاتری داشتند، در حالی که دختران در ۱۳ کشور بالاتر از پسران قرار گرفتند.

اما مستی مکرر در حال کاهش است، هر چند که هنوز در برخی کشورها همچنان نرخ بالایی دارد. در سال ۲۰۱۸، سهم مستی مکرر در میان نوجوانان ۱۵ ساله از ۷ درصد در ایرلند تا ۴۲ درصد در دانمارک متغیر بود. این نرخ در اتحادیه اروپا به طور متوسط ۲۲ درصد بود.

نسبت نوجوانان ۱۵ ساله‌ای که مستی مکرر را تجربه کرده‌اند در اکثر کشورهای اتحادیه اروپا طی دو دهه گذشته کاهش یافته است.

بین سال‌های ۱۹۹۸ تا ۲۰۱۸، نرخ مستی مکرر در میان نوجوانان به طور متوسط از ۴۱ درصد به ۲۴ درصد در میان پسران و از ۲۹ درصد به ۲۰ درصد در بین دختران  کاهش یافته است. با این حال، این نرخ در سال ۲۰۱۸ در تعدادی از کشورهای اروپایی بالای ۳۰ درصد بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چرا انسان‌ها تا این حد نوشیدن الکل را دوست دارند؟

شرکت آلمانی آبجویی ابداع کرد که در خانه و با ترکیب پودر و آب درست می‌شود

چرا نباید قبل از خواب از تلفن همراه استفاده کرد و چگونه می‌توان این عادت را ترک کرد؟