Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

محققان سوئیسی ادعا می‌کنند ژلی اختراع کرده‌اند که نوشیدن الکل برای بدن را بی‌ضرر می‌کند

مصرف الکل برای سلامتی ضرر دارد
مصرف الکل برای سلامتی ضرر دارد Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

محققان موسسه فناوری فدرال سوئیس در زوریخ ادعا می‌کنند ژلی ساخته‌اند که الکل را برای بدن بی ضرر می‌کند. آن‌ها در مطالعه خود که روز دوشنبه در مجله «نیچرنانوتکنولوژی» منتشر شد، توضیح دادند که این محصول قادر است الکل را در دستگاه گوارش و پیش از ورود به خون تخریب کند.

آگهی

از مهمترین مضرات الکل برای سلامتی تبدیل شدن آن به استالدئید به عنوان ماده‌ای مخرب برای کبد است وتاکنون جلوگیری از تشکیل آن غیرممکن بوده است. یک مطالعه جدید خبر از اختراع یک ژل پروتئینی می‌دهد که با تخریب این واسطه شیمیایی هم اثرات ناشی از الکل و هم پیامدهای مضر آن بر سلامتی را از بین می برد.

این قابلیت این امکان را می‌دهد که در صورت مصرف زیاد الکل از اثرات منفی آن به دور ماند. این یافته‌ها با اولین آزمایش‌ها بر روی موش‌ها نشان داده شده است.

دانشمندان می‌گویند ژل مورد نظر، ۵ ساعت پس از نوشیدن الکل، محتوای الکل خون موش‌ها را تا ۵۵.۸ درصد کاهش داده و تولید استالدئید به عنوان ماده ای که کبد را از بین می برد، متوقف می‌کند. اما اختراع این ژل بر پایه پروتئین‌های آب پنیر این امکان را فراهم کرده است و نتایج آن در موش‌ها اثرات محافظتی کوتاه و بلند مدت از خود به جای گذاشته است.

دور ماندن از خماری

به گفته رافائل مزانگا، محقق و مدیر آزمایشگاه موادغذایی در موسسه ETH زوریخ، استفاده از این محصول انقلابی به ویژه برای کسانی‌که نمی‌خواهند الکل را ترک کنند، اما در عین حال هم نمی‌خواهند بدن خود را بیش از حد سنگین کرده و علاقه‌ای به اثرات مسموم کننده الکل همچون حالت تهوع و سردرد ندارند، مناسب است. او می افزاید: «شما می توانید چند لیوان الکل بنوشید و با خیال راحت با ماشین خود رانندگی کنید.»

این محصول همچنین اثرات خماری ناشی از نوشیدن الکل را نیز از بین می‌برد. این محقق در عین هشدار در مورد خطرات سوء مصرف الکل برای سلامتی در مورد این ژل گفت: «استفاده از این ژل در ترکیب با الکل باعث می‌شود موش‌ها رفتاری مشابه رفتار موش‌ها با معده خالی داشته باشند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آمار می‌خوارگی نوجوانان اروپا؛ مصرف مشروبات الکلی نزد دختران و پسران کدام کشورها‌ رایج‌تر است؟

عربستان سعودی برای افتتاح «اولین فروشگاه مشروبات الکلی» برای دیپلمات‌ها آماده می‌شود

برخورد با مسافر مست و مزاحم؛ آیا نوشیدنی‌های الکلی باید در پروازها ممنوع شود؟