مرخصی پدر شدن خطر افسردگی را در میان مردان کاهش می‌دهد

عکس تزیینی است
عکس تزیینی است Copyright canva
Copyright canva
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در هفته اول تولد یک کودک، از هر ده زن، دو نفر دچار افسردگی پس از زایمان می‌شوند. این بیماری در بین مردان کمتر شایع و حتی کمتر شناخته شده است؛ اما وجود دارد: ۸ تا ۱۰ درصد از پدران در سراسر جهان در یک سال بعد از تولد فرزندانشان دچار افسردگی می‌شوند.

آگهی

در هفته اول تولد یک کودک، از هر ده زن، دو نفر دچار افسردگی پس از زایمان (DPP) می‌شوند. این بیماری در بین مردان کمتر شایع و حتی کمتر شناخته شده است؛ اما وجود دارد: ۸ تا ۱۰ درصد از پدران در سراسر جهان در یک سال بعد از تولد فرزندانشان دچار افسردگی می‌شوند.

مطالعه‌ای که توسط موسسه ملی تحقیقات بهداشتی و پزشکی اینسرم (Inserm) منتشر شده از تاثیرات مثبت مرخصی زایمان برای پدران بر سلامت روان آنها می‌گوید. محققان در این آزمایش بیش از ۱۳ هزار مادر و ۱۱ هزار پدر فرانسوی که فرزندان آنها در سال ۲۰۱۱ متولد شده بودند را بررسی کردند.

هدف از این آزمایش، ارزیابی تاثیر دو هفته مرخصی زایمان برای پدران روی احتمال افسردگی پس از زایمان برای هر یک از والدین بود. این مرخصی با حقوق و بدون خطر از دست دادن شغل است. نتیجه آزمایش نشان داد پدرانی که از این مرخصی استفاده کرده‌اند یا قصد دارند از آن استفاده کنند، کمتر در معرض خطر ابتلا به افسردگی پس از زایمان قرار دارند.

تاثیرات مثبت بر سلامت روان پدران

براساس این مطالعه، دو ماه پس از تولد کودک، بیش از ۶۴ درصد از پدران این مرخصی را گرفته‌اند؛ ۱۷ درصد گفته‌اند که قصد دارند از آن استفاده کنند؛ تقریبا ۱۹ درصد از این مرخصی استفاده نکرده و قصد گرفتن آن را هم نداشتند.

۴.۵ درصد از پدرانی که از این مرخصی استفاده کرده‌اند و ۴.۸ درصد از کسانی که قصد داشتند از آن استفاده کنند، دچار افسردگی پس از زایمان شدند. در حالی که در مقابل ۵.۷ درصد از کسانی که قصد استفاده از این مرخصی را نداشتند، افسردگی پس از زایمان را تجربه کردند.

کاترین بری، دانشجوی دکترای اینسرم در دانشگاه سوربن و اولین نویسنده این اثر معتقد است که علاوه براینکه مرخصی زایمان پدران می‌تواند در پویایی و رشد کودک تاثیر داشته باشد، این مرخصی می‌تواند اثرات مثبتی بر سلامت روان این پدران هم بگذارد.

از سوی دیگر اما این روند تاثیری بر زنان نداشته است. اعداد و ارقام نشان می‌دهد فرق چندانی در میزان افسردگی مادرانی که همسرانشان از مرخصی زایمان پدری استفاده کرده یا نکرده‌اند، وجود ندارد. ۱۶.۱ درصد از مادرانی که همسرانشان از مرخصی زایمان پدری استفاده کرده‌اند، افسردگی پس از زایمان گرفته‌اند. در مقایسه ۱۵.۱ از زنانی که شریک زندگی‌شان قصد داشت از این مرخصی استفاده کند به افسردگی دچار شدند.

اما اوضاع زمانی پیچیده شد که این مطالعه نشان داد ۱۵.۳ درصد از مادرانی که همسرانشان از مرخصی زایمان مخصوص پدری استفاده نکرده بودند هم دچار افسردگی شدند. در واقع فرق چندانی میان کسانی که همسرشان از مرخصی زایمان پدری استفاده کرده یا قصد استفاده آن را نداشته، وجود ندارد. این اعداد را چگونه می‌شود تفسیر کرد؟

مرخصی زایمان پدر کافی نیست

کاترین بری تاکید می‌کند: «ارتباط منفی مشاهده شده در مادران می‌تواند نشان دهد که مدت دو هفته مرخصی زایمان برای پدران، برای جلوگیری از افسردگی پس از زایمان در مادران کافی نیست.»به گفته دانشمندان این نتایج می‌تواند به دلیل «توزیع نابرابر زمان اختصاص داده شده به مراقبت از کودک» باشد.

این مطالعه زمانی انجام شد که مرخصی زایمان پدران ۱۴ روزه بوده است. از اول ژوئیه سال ۲۰۲۱ این مرخصی به ۲۸ روز افزایش یافته که ۷ روز آن اجباری است. بنابراین تحقیقات آتی تاثیری که مدت زمان مرخصی زایمان پدران ممکن است بر سلامت روان والدین و رشد فرزندان داشته باشد را بررسی خواهد کرد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

ماریا ملکوار که مدیریت این تحقیق را برعهده داشته می‌گوید: «نتایج این تحقیق نشان می‌دهد سیاست‌های خانواده‌ که پدران را هدف قرار می‌دهد می‌تواند روی سلامت روان والدین اثر بگذارد. چرا که می‌تواند برابری جنسیتی را در بازار کار پیش ببرد و مشارکت پدران را در حوزه خانواده افزایش دهد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رای دیوان دادگستری اروپا در مورد مرخصی زایمان اضافه چیست؟

طرح مرخصی زایمان در اروپا بلاتکلیف مانده است

روز جهانی پارکینسون؛ ۷ عاملی که که علائم بیماری را بدتر می‌کنند