Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

رمزگشایی از کنسرتو ویولن استراوینسکی؛ اجرای «سرزنده» نوازنده یونانی

با همکاری
رمزگشایی از کنسرتو ویولن استراوینسکی؛ اجرای «سرزنده» نوازنده یونانی
Copyright 
نگارش از Katharina Rabillon
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

نوای ویولن «لئونیداس کاواکوس» یونانی رنگ خاص خودش را دارد. تکنیک او بی عیب و نقص است. از نظر او که بیش از ۲۰ سال است کنسرتو ویولن استراوینسکی را اجرا می‌کند، آهنگساز روس «به آینده موسیقی نظر دارد اما تمام انرژی و قدرت آثار گذشتگان را در این اثر گنجانده است.»

لئونیداس کاواکوس، یکی ازویولنیست‌های چیره‌دست عصر حاضر است. نوای ساز او رنگ خاص خودش را دارد و تکنیک او بی عیب ونقص است. نوازنده یونانی به تازگی کنسرتو ویولن استراوینسکی را در لوکزامبورگ اجرا کرده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

شوخ طبعی کنسرتو ویولن استراوینسکی

ایگور استراوینسکی آکورد سختی را که در آغاز هر موومان کنسرتو گذاشته و دو و نیم اکتاو را پوشش می‌دهد، «گذرنامه کنسرتو» خوانده است.

آهنگساز روس قرن بیستم این شاهکار شوخ طبعانه را در سال ۱۹۳۱ میلادی و تحت تاثیر موسیقی عصر باروک ساخته است. این قطعه برای لئونیداس کاواکوس، نوازنده ویولن بسیار الهام بخش است.

او می‌گوید: «صدای این آکورد کاملا با شوخ طبعی و حس طنز استراوینسکی هماهنگ است و می‌توانید با سرزندگی آن را اجرا کنید. آن چه در این کنسرتو بسیار دوست دارم این است که استراوینسکی به آینده موسیقی نظر دارد اما تمام انرژی و قدرت آثار گذشتگان را در این اثر گنجانده است.»

«کنسرتو ویولن استراوینسکی مرزهای موسیقی را می‌گسترد»

ویولنیست یونانی این کنسرتو ویولن را اخیراً با ارکستر فیلارمونیک لوگزامبورگ اجرا کرد.

از نظر گوستاو گیمنو، مدیر هنری ارکستر فیلارمونیک لوگزامبورگ، این کنسرتو ویولن تمام ویژگی‌های شخصی آهنگساز روس را دارد. او می‌گوید: «واضح است که این رنگ‌ها، هارمونی‌ها، این تنش و این تلاش و کاوش برای شکستن و گستردن مرزهای موسیقی تا آنجا که امکان‌پذیر است؛ همه خصوصیات شخصی استراوینسکی است.»

کنسرتو ویولن استراوینسکی اثری هزار لایه است. کاواکوس می‌گوید پس از هر بار اجرا چیز جدیدی در آن کشف می‌کند: «هر چه بیشتر این کنسروتو ویولن را اجرا کنید، بیشتر می‌توانید عمق آن را درک کنید. گرچه مطمئن هستم که اگر پنج سال دیگر دوباره این قطعه را اجرا کنم به خودم خواهم گفت: اوه خدایا آن موقع چقدر پرت بودم و الان قطعه را چقدر بهتر می‌فهمم. همیشه همینطور است. متوجه خواهید شد چقدر خرد و نبوغ در این کنسرتو ویولن نهفته است.»

Euronews
لئونیداس کاواکوس، ویولونیست یونانیEuronews

ویولونیست یونانی از سال گذشته با «ویولن استرادیواری» که بیش از ۳۰۰ سال از سن آن می‌گذرد، کنسرتو ویولن استراوینسکی را اجرا می‌کند دنیای جدیدی از رنگ‌ها به رویش باز شده است.

وی می‌افزاید:‌ «وقتی سازی را پیدا می‌کنید که مناسب شماست و رنگ‌هایی را دارد که به دنبالش هستید، دیگر فقط جنبه دانش و اطلاعات ندارد، بلکه می‌توانید از آن الهام بگیرید. زیرا شخصیت و غنای ساز به شما امکان می دهد به سرعت چیزهایی خلق کنید که قبلا نشنیده بودید.»

بیشتر بخوانید:

نوازنده‌ای که از افلاطون الهام می‌‌گیرد

نوازنده یونانی که به سرزمین فلسفه تعلق دارد. علاوه بر موسیقی به فلسفه نیز عشق می‌ورزد. او می‌گوید برای نواختن ویولن از مکالمات افلاطون درباره شعر و شاعرانگی الهام می‌گیرد.

ویولنیست ۵۰ ساله در ادامه به یورونیوز می‌گوید: «در نخستین دیالوگ افلاطون جایی ایون می‌گوید به جای کلمات، باید روح شاعر را تفسیر کنیم. دقیقا همان چیزی است که موقع نواختن قطعه موسیقی و یا مطالعه نت‌های آن باید دنبالش باشیم. نباید سعی کنیم فقط نت ها را بنوازیم، باید چیزی را پیدا کنیم که پشت هر نت نهفته است.»

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

اجرای کنسرتو ویولن استراوینسکی بخشی از برنامه‌ای بود که ارکستر فیلارمونیک لوکزامبورگ، فصل ۲۰۱۹-۲۰۱۸ را با آن آغاز کرد. این برنامه روز ۱۴ سپتامبر سال ۲۰۱۸ اجرا شد. سمفونی شماره ۵ پیوتر ایلیچ چایکوفسکی یکی دیگر از قطعات این برنامه بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کارشناسان برای کشف راز صدای یک ویولن قدیمی به اشعه ایکس متوسل شدند

حلقه‌های درخت راز دیرینه ساخت بهترین ویولو‌ن‌های جهان را فاش کردند

فیلارمونیک وین و گوستاوو دودامل با موسیقی مرزها را از میان برمی دارند