Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

کارشناسان برای کشف راز صدای یک ویولن قدیمی به اشعه ایکس متوسل شدند

یک ویولن قدیمی
یک ویولن قدیمی Copyright Canva
Copyright Canva
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

گروهی از کارشناسان فرانسوی اعلام کردند که برای پی بردن به راز صدای یک ویولن قدیمی به دستگاه پرتاب اشعه ایکس متوسل شده‌اند.

آگهی

این ویولن که از قرن هجدهم میلادی بر جای مانده متعلق به نیکولو پاگانینی، آهنگساز ایتالیایی بود و به دلیل صدای قوی‌اش به «توپخانه» معروف است. نیکولو پاگانینی به مدت چند دهه از این ویولن استفاده می‌کرد. پس از مرگ این آهنگساز در سال ۱۸۴۰ ویلولن او به شهرداری جنوآ رسید. 

کارشناسان فرانسوی امیدوارند با استفاده از اشعه ایکس بتوانند مدلی سه بعدی از این ویولن به جای مانده از سال ۱۷۴۳ تهیه کنند. آنها هدف از این کار را در گام اول حفاظت از ویولن و سپس کشف راز صدای آن عنوان کرده‌اند. 

انتظار می‌رود که نتیجه استفاده از دستگاه پرتاب اشعه ایکس تا چند ماه دیگر مشخص نشود. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

انتقال این ویولن از جنوآ به شهر گرنوبل در فرانسه تا سقف ۳۰ میلیون یورو بیمه شده است. استفان آوالوس، کارگردان آمریکایی در سال ۲۰۱۷ فیلم مستندی درباره این ویولن ساخت. 

ویولن مشهور نیکولا پاگنینی توسط جوزپه گوارنری، سازساز معروف ایتالیایی ساخته شد. این ویولن در دوره معاصر به ندرت برای استفاده در اختیار برخی از نوازندگان قرار گرفته است. برندگان مسابقه ویولن نوازی جنوآ از معدود افرادی هستند که امکان استفاده از این ویولن را داشته‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جراح ایرانی بیمار ویولن نواز: درمان باید با مشارکت مریض و جراح باشد

رمزگشایی از کنسرتو ویولن استراوینسکی؛ اجرای «سرزنده» نوازنده یونانی

نوای جادویی ویولن کیانگ وا چانگ در کنسرتو ویولن مشهور یوهانس برامس