لندن؛ اپرای «فالستاف»، آخرین شاهکار وردی قصیده ای برای «دم را غنیمت دان»

با همکاری
لندن؛ اپرای «فالستاف»، آخرین شاهکار وردی قصیده ای برای «دم را غنیمت دان»
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

«فالستاف دون ژوانی است که پیر شده است. او تجسم لذت‌های زندگی است؛ تجسم این عبارت است : دم را غنیمت بشمار.» اپرای سلطنتی لندن برای دومین بار میزبان اپرای «فالستاف» اثر جوزپه وردی است.

خانه اپرای سلطنتی لندن میزبان اپرای کمیک «فالستاف» Falstaff آخرین شاهکار جوزپه وردی است. روبرت کارسن کانادایی کارگردان این اجراست. «فالستاف» از آثار دوران پختگی آهنگساز ایتالیایی و یکی از سه اثری است که بر اساس نمایشنامه‌های شکسپیر ساخته شده است. «مکبث» و «اتللو» دو اپرای دیگر وردی هستند که با اقتباس از آثار شاعر و نمایشنامه‌نویس انگلیسی ساخته شده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

«فالستاف، دون ژوانی است که پیر شده است»

برین ترول، خواننده صدای باس باریتون  نقش «سر جان فالستاف» را بازی می‌کند. او می‌گوید:‌ ​«فالستاف یکی از شخصیتهای بی نظیر است. از نظر من او «دون ژوانی» است که پیر شده است. او تجسم لذت‌های زندگی است؛ تجسم این عبارت لاتین carpe diem است : دم را غنیمت بشمار.»

برای ​خواننده صدای باریتون تحمل گریم،  طراحی صحنه و لباس برای این نقش ساده نبوده است. او به یورونیوز می‌گوید:‌ «گریم، شکم بزرگ و ریش و سبیل؛ شب سختی است. تمام مدت یک اجاق واقعی روی صحنه می‌سوزد. مثل اینکه در سونا هستید؛ با این همه لباس سنگین که مجبورم بپوشم؛ ۱۲ پوند وزن کم کردم.»

«فالستاف» به معنی شوالیه فربه است. وردی آن را بر اساس نمایشنامه «همسران خوش ویندزور» ساخته است. فالستاف یکی از شخصیت‌های نمادین شکسپیر است: مردی خوشگذاران، عشرت طلب و بی قید و بند که در زندگی کاری جز خوردن و نوشیدن عیاشی انجام نمی‌دهد.

«سر جان فالستاف» می خواهد دو زن از اهالی روستای «ویندوز» را اغوا کند. اما اوضاع برخلاف انتظارش پیش می‌رود: او به جای دست یافتن به پول شوهران این زن‌ها خودش دلال محبت «ویندوز» می‌شود. 

بیشتر بخوانید:‌ پلاسیدو دومینگو‌: وقتی با «وردی» می‌خوانید نمی‌توانید جلوی اشکهایتان را بگیرید

​موسیقی پرشور و احساس و توانمند وردی در «فالستاف»

​رابرت کارسن، کارگردان می‌گوید: « موسیقی این اثر سرشار از جشن و شادی است. زیرا «فالستاف» هم اهل خوش‌گذرانی و عشرت طلبی است. او دوست دارد بخورد و بنوشد. به همین خاطر در تمام صحنه ها غذا و نوشیدنی گذاشتیم. در پایان مثل این است همه می خواهند فالستاف را بخورند.»

«فالستاف» شاهکار کمدی، و آخرین اثر وردی است. آهنگساز ایتالیایی این اپرا را در سال ۱۸۹۳ میلادی و هشتمین دهه زندگی‌اش خلق کرده است. 

کارگردان کانادایی به یورونیوز می‌‌گوید: «به نظرم وردی در خلق اپراهایش مدرنیست است برای من او شبیه «ردن» Rodin است. رودنی که مجسمه هایش را از نو می سازد و دوباره آنها را صیقل می دهد . رویکرد وردی در کارهایش محکم و خشن است، اما در فالستاف همه جا کارش ظرافت دارد و شاید دلیلش این باشد که می دانست دیگر نخواهد توانست چنین اثری بسازد.»

Euronews
برین ترول، خواننده صدای باس باریتون در نقش فالستافEuronews

​لیبرتوی این اپرا را «آریگو بویتو» شاعر و دوست ایتالیایی وردی نوشته است. او در نوشتن لیبرتوی «فالستاف» علاوه بر «همسران خوش ویندوز» از نمایشنامه «هنری چهارم» شکسپیر نیز الهام گرفته است.

برین ترفل می‌گوید: «چه کسی را می‌شناسید که اپرا را با فوگ خاتمه دهد؟‌ این فوگ یکی از قطعه های درخشان اپرا به حساب می آید. حیرت آور است : این قسمت آخر پاسخ وردی کهنسال به روسینی است؛ وقتی به او گفته بود :‌تو هیچ وقت اپرای کمیک نخواهی نوشت. و وردی اپرای کمیکش را نوشته بود.»

«فالستاف» از ۷ تا ۲۱ ژوییه ۲۰۱۸ (۱۶ تا ۳۰ تیرماه ۱۳۹۷) در  در اپرای سلطنتی لندن اجرا می‌شود.  این دومین بار است که این اثر وردی به کارگردانی رابرت کارسن در این خانه اپرا  روی صحنه می رود. «فالستاف» در سال ۲۰۱۲ میلادی نیز در خانه اپرای سلطنتی لندن به روی صحنه رفته بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نسخه معاصر اپرای برنیس در پاریس با اجرای خیره‌کننده باربارا هنگین

پارسیفال، اپرای «عرفانی و رازآلود» واگنر در مونیخ به روی صحنه رفت

رقابت فینالیست‌های جایزهٔ هربرت فون‌کارایان برای رهبر ارکستر جوان