Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

پارسیفال، اپرای «عرفانی و رازآلود» واگنر در مونیخ به روی صحنه رفت

با همکاری
پارسیفال، اپرای «عرفانی و رازآلود» واگنر در مونیخ به روی صحنه رفت
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

آخرین اپرای واگنر بر خلاف دیگر آثار او فلسفی و عرفانی است. داستان پارسیفال در حول و حوش حماسه جام مقدس روایت می‌شود. این اپرای رمزآلود در سالن اپرای ایالت باواریا در مونیخ به روی صحنه رفت.

آخرین اپرای واگنر بر خلاف دیگر آثار او فلسفی و عرفانی است. داستان پارسیفال در حول و حوش حماسه جام مقدس روایت می‌شود. این اپرای رمزآلود در سالن اپرای ایالت باواریا در مونیخ به روی صحنه رفت.

این اثر توسط گئورگ بازلیتس مشهور طراحی شده و بازیگران فوق‌العاده‌ای چون نینا استم، رنه پاپه و یوناس کوفمان در آن به ایفای نقش می‌پردازند.

یوناس کوفمان، خواننده تنور اپرای پارسیفال می‌گوید: «پارسیفال اساسا قطعه‌ای پر شور است. از نظر من مهم‌ترین اثر واگنر است از آن جهت که برای نخستین بار او تنها داستانی تاریخی و قهرمانانه، مذهبی و عاشقانه را روایت نمی‌کند. این داستان با مذهب سر و کار دارد. هر مذهبی که باشد و همچنین با میل، رنج و رستگاری سر و کار دارد.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

رنه پاپه، خواننده باس می‌گوید: «ذهن واگنر از بودیسم و دیگر مذاهب نیز الهام گرفته است. من فکر نمی‌کنم که این اثر را بتوان به مذهب مسیحیت نسبت داد و بیشتر جنبه‌ای جهان‌شمول دارد. هر انسانی با هر عقیده‌ای می‌تواند با پارسیفال ارتباط برقرار کند.»

نینا استم، خواننده سوپرانو درباره اپرای پارسیفال می‌گوید: «این اثر شما را به جهانی دیگر می‌برد و در عین‌حال بسیار رمز‌آلود است. زیبا و از نقطه‌نظر واگنر هم به آینده نظر دارد و هم در تاریخ به عقب می‌رود.»

واگنر نوشتن این شاهکار را از سال ۱۸۵۷ آغاز کرد و اولین‌بار در سال ۱۸۸۲ میلادی به روی صحنه رفت.

این اثر داستان پارسیفال را روایت می‌کند که برایش مقدر شده تا با حفاظت از جام مقدس در آخرین روزهای مسیح، پیمان برادری شوالیه‌ها را نجات دهد. اما برخورد او با کوندری و عشق‌شان، بر هر دوی آنها اثر می‌گذارد.

نینا استم درباره این عشق توضیح می‌دهد: «در طول صحنه، وقتی کودری درمی‌یابد که پارسیفال کیست یا چه می‌تواند باشد، تغییراتی در او به وجود می‌آید و در واقع به عنوان یک زن و نه یک اغواگر عاشق او می‌شود.»

یوناس کوفمان می‌افزاید: «این بوسه درکی روشن در او به وجود می‌آید. به آینده اشراف پیدا می‌کند و می‌داند که ماموریتش چیست و می‌تواند با آن همه چیز را تغییر دهد.»

وی می‌افزاید: «عموما گفته می‌شود که برای درک موسیقی واگنر باید وقت زیادی صرف کرد اما وقتی تصویر کلی در ذهن روشن شود همه چیز معنادار می‌شود. به شکل اعتیاد در‌می‌آید و نمی‌توان از آن چشم برداشت. حین اجرا زمان و مکان را فراموش می‌کنید.»

فستیوال اپرای مونیخ تا سی‌ ژوئیه ادامه دارد. اجرای بعدی اپرای پارسیفال روز ۳۱ ژوئیه در سالن اپرای ایالت باواریا به روی صحنه می‌رود.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کارگردان «وانسا» از خاطرات خود با جیان کارلو، نویسنده متن این اپرا می‌گوید

لندن؛ اپرای «فالستاف»، آخرین شاهکار وردی قصیده ای برای «دم را غنیمت دان»

رقابت فینالیست‌های جایزهٔ هربرت فون‌کارایان برای رهبر ارکستر جوان