جدال‌ درونی شخصیت‌ها در میزانسن انتزاعی «نیروی سرنوشت»‌

جدال‌ درونی شخصیت‌ها در میزانسن انتزاعی «نیروی سرنوشت»‌
نگارش از Euronews

اپرای «نیروی سرنوشت» اثر جوزپه وردی، تابلو نقاشی حماسی از غلبه قدرت سرنوشت بر قدرت عشق است. این اثر یکی از پرطرفدارترین شاهکارهای آهنگساز ایتالیایی است که در خانه اپرای زوریخ به روی صحنه رفته است.

«نیروی سرنوشت»‌ اپرایی در چهار پرده است. لیبرتوی آن بر اساس نمایشنامه‌ای به همین نام نوشته شده است. این اثر اولین بار در سال ۱۸۶۲ میلادی در تئاتر سلطنتی سنت پطرزبورگ اجرا شد. یک سال بعد، با نام «دون آلوارو»‌ در رم روی صحنه رفت.

آهنگساز ایتالیایی بعد از چندین اجرا در مادرید، نیویورک،‌ بوینوس آیرس و لندن، تغییرات و اصلاحاتی در این اثر اعمال کرد. نسخه‌ای که امروز از «نیروی سرنوشت» به عنوان نسخه استاندارد اجرا می‌شود،‌ همین نسخه تغییر یافته است که اولین بار در سال ۱۸۹۶ میلادی در «لااسکالا»‌ در میلان روی صحنه رفت.

به تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

رهبر ارکستر: تراژدی و گروتسک در «نیروی سرنوشت» در هم می‌آمیزند

رهبری ارکستر اجرای «نیروی سرنوشت» در اپرای زوریخ را فابیو لویزی، بر عهده دارد.

کارگردان ایتالیایی که مدیر هنری اپرای زوریخ نیز هست می‌گوید: «با این شاهکار وردی باید با احترام برخورد کنید. اثری است وزین و دشوار. تراژدی است، اما در آن صحنه‌های گروتسک وجود دارد. ایجاد هارمونی میان تراژدی و گروتسک شاید بزرگترین چالش در اجرای این اثر باشد. این اپرا پایانی قدرتمند و صمیمی دارد، سه گانه‌ای است از امید و آرامش.»

بیشتر بخوانید:

داستان اپرای «نیروی سرنوشت» در ایتالیا و اسپانیای قرن هجدهم میلادی می‌گذرد. «دون آلوار» و و لئونورا عاشق و دلباخته یکدیگرند و می‌خواهند با هم فرار کنند. اما نیروی سرنوشت بر نیروی عشق غلبه می‌کند: قتل پدر لئونورا به دست دون آلوارو، زنجیره‌ای اجتناب‌ناپذیر از درگیری‌های خانوادگی را به دنبال دارد.

آریای «دعا برای صلح»‌

از نظر آندراس هوموکی، کارگردان این اجرا،‌ و مدیر «اپرای زوریخ»، وردی در شخصیت پردازی استاد است. او می‌گوید:‌ «برای وردی کاویدن عمق شخصیتها مهم‌تر از پیرنگ داستان است. در اپرای «نیروی سرنوشت» هم، چنین است. ما فضایی ایجاد کردیم که شبیه یک جعبه و هزارتو است. شخصیتها را در این فضا قرار می دهیم.»

کارگردان برای نشان دادن پیچیدگی‌های شخصیت‌ها،‌ رویکردی مینی‌مالیستی در میزانسن «نیروی سرنوشت»‌ دارد. طراحی صحنه، انتزاعی و در عین حال پیچیده است و بر جدال‌های درونی شخصیت‌های داستان وردی تمرکز دارد.

او می گوید:‌ «جعبه‌ای در وسط صحنه وجود دارد. می‌توانید دور آن بچرخید و یا به هر طرفی که می‌خواهید بروید. اما این جعبه همیشه شخصیتها را یک جا جمع می‌کند صحنه شبیه یک کالیدوسکوپ جادویی است.»

یکی از لحظات جادویی اپرای «نیروی سرنوشت»، آریای «دعا برای صلح»‌ است با صدای سحرانگیز هیبلا گرزماوا، خواننده روس سوپرانو اجرا می‌شود.

خواننده ۴۸ ساله اهل روسیه می‌گوید: «آریای _دعا برای صلح_،‌ قطعه‌ای پرقدرت است، گشودگی کامل روح لئونورا است. او زنی قوی است. سالهاست که انتظار می کشد. قدرتش در این آریا آشکار می‌شود. پایان اپرا برای لئونورا، عزیمتی است به دنیای دیگر. او خوشحال است. به نظرم او به بهشت می‌رود چون رها شده است.»

اپرای «نیروی سرنوشت» از ۱۷ تا ۲۰ ژوئن در اپرای زوریخ اجرا می‌شود.