Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

ترانه روز جهانی ام اس و نقش موسیقی در کنترل بیماری

ترانه روز جهانی ام اس و نقش موسیقی در کنترل بیماری
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یک گروه راک مجار ترانه جدیدی منتشر کرده است که به بیماری مهم ام اس اختصاص دارد.

آگهی

یک گروه راک مجار ترانه جدیدی منتشر کرده است که به بیماری مهم ام اس اختصاص دارد. در ویدیو کلیپ ترانه (The Ruling Passion) مخاطب بتدریج در می یابد که خواننده ام اس دارد و روی صندلی چرخ دار نشسته است. ام اس یا فلج چندگانه بیماری سختی است که سیستم عصبی را هدف می گیرد.

«زلتان نگی» ۱۴ پیش به ام اس مبتلا شد، پس از سالها مبارزه با بیماری، امروز ترانه ای امیدوار کننده در باره این رفیق هزار چهره (اشاره به ام اس) ساخته است. او می گوید: «هدف من دادن امید و تاثیر مثبت روی کسانی است که از این بیماری رنج می برند، نه تاثیر یا پیام منفی. موسیقی آرام و اشعار آن ممکن است گریه آور باشد ولی هدف من نوشتن ترانه ای الهام بخش و دلگرم کننده بود.»

زلتان پیش از ابتلا به بیماری خواننده گروه راک بود، ولی با شروع بیماری خوانندگی و موسیقی برای او تمام شد. او از بیماری اش شرمگین بود. پس از چند سال تلاش و مبارزه، چهار سال پیش سرانجام بیماری او را روی صندلی چرخدار نشاند. او با والدینش زندگی می کند و بندرت از خانه بیرون می رود. «زلتان نگی» می گوید: «بیماری با سرعت پیشرفت می کرد، بدتر شدن وضعیت من مانند تیری از غیب دردناک بود، تغییر خیلی سریع بود. کمی بعد کارم را از دست دادم، خانه نشین شدم و نمی توانستم هیج کاری انجام دهم.»

یک سال پیش با ورود دوباره پیتر دیوید، دوست و عضو گروه موسیقی قدیمی اوضاع تغییر کرد. آنها شروع به نوشتن و ساختن موسیقی کردند. با ساختن ترانه ای درباره بیماری زلتان تصمیم گرفتند به مبتلایان ام اس نه تنها در مجارستان بلکه در دنیا کمک کنند. میلیونها نفر در دنیا از این بیماری رنج می برند. بر اساس آماری که در دوازدهمین کنگره ملی ام اس ایران ارائه شد نزدیک به ۹۰ هزار ایرانی مبتلا به این بیماری هستند. تشخیص زود هنگام نقش مهمی در درمان آن دارد.

پزشک معالج زلتان معتقد است موسیقی و سایر شیوه های بیان احساسات به فرد مبتلا کمک می کند و به زلتان پیشنهاد کرد افکارش را با موسیقی بیان کند. دکتر گابور جاکاب، مسئول بخش نورولوژی بیمارستانی در بوداپست افزود: «نسخه کاملی برای درمان بیماران وجود ندارد. هر کس باید شیوه خاص خود برای بیان احساسات و افکار را پیدا کند. امیدوارم زلتان الگوی خوبی برای بسیاری از مبتلایان باشد و همه بتوانند راهی برای کشف استعداد نهفته خود پیدا کنند و از زندگی که شایسته آن هستند لذت ببرند. »

زلتان در موسیقی قدرتی پیدا کرده که به او امید بسیار داده است. او می گوید: «از وقتی که موسیقی را شروع کردم، احساس خوشحالی می کنم. به بیماری اهمیتی نمی دهم.» زلتان به خواندن ادامه می دهد و برای آینده نقشه های زیادی دارد. نسخه به زبان انگلیسی ترانه (The Ruling Passion) به مناسبت روز جهانی ام اس، ۲۵ ماه مه – پنجم خرداد منتشر شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«تجربه مُد ووگ» در دوبی؛ معرفی طراحان نوظهور

هجوم هواداران به بریتنی اسپیرز در جریان سفر او به اسرائیل

آیا ارزش زنان در هند از گاو کمتر است؟