پروستریکا، فقر، آشفتگی و هویت در آثار هنرمندان معاصر اوکراین

پروستریکا، فقر، آشفتگی و هویت در آثار هنرمندان معاصر اوکراین
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مرکز هنری پینچوک در شهر کی یف، میزبان نمایشگاه آثار هنر معاصر اوکراین است. نمایشگاه «مرز، هنر اوکراین 1985 – 2004» محل عرضه آثار چهل گروه هنری معاصر

آگهی

مرکز هنری پینچوک در شهر کی یف، میزبان نمایشگاه آثار هنر معاصر اوکراین است. نمایشگاه «مرز، هنر اوکراین 1985 – 2004» محل عرضه آثار چهل گروه هنری معاصر اوکراینی است و به نگاه آنها به تحولات سیاسی کشور پس از فروپاشی شوروی و انقلاب نارنجی اختصاص دارد.

بیورن گلهوف برگزار کننده نمایشگاه می گوید: «مضمون نمایشگاه پرسترویکا یا اصلاحات سیاسی است که در آن زمان بر همه چیز تاثیری همه جانبه داشت.»

مسئله دیگر این نمایشگاه هویت است، هم هویت شخصی و هم ملی که در زمان فروپاشی شوروی موضوع مهمی بود. موضوع سومی که در آثار مشاهده می شود فساد و تباهی معیارهای اخلاقی است که بویژه در دهه نود بازتاب آن چیزی بود که در جامعه می گذشت.»

بوریس میخایلوف، در عکسهایش استبداد، فقر و بی خانمانی مردمی را نشان می دهد که نتوانستند با روند این تحولات و تغییر از به سرمایه داری انطباق پیدا کنند.

فقر، تنهایی و فلاکت مردم پس از فروپاشی نظام شورایی در اوکراین موضوع اثر سرگئی براتکف، است. چیدمان او، یک ویدئو از یک زن سالمند در یک آشپزخانه عمومی است که با ولع سوپ می خورد.

آشفتگی در نهاد های مدنی و اداری در اوکراین دهه نود میلادی، در اثری به نام «چشمه خستگی» نمایش داده شده است. سال 1994 آب یکی از بزرگترین شهرهای اوکراین دو ماه قطع شد.

هنرمندان این نمایشگاه برای تعریف جایگاه هنر در دوران پس از شوروی نقش مهمی داشته اند. همراه با جامعه با گذشته خود روبرو شد، با کسب آزادی هنری، نگاه انتقاد آمیز را حفظ کرده اند. آثار آنها بازتاب و جوابی به جامعه ای است که با عبور از بی ثباتی و تغییرات اجتماعی خود را دوباره تعریف می کند.

نمایشگاه «مرز – هنر اوکراین 1985-2004» تا چهارم اکتبر در کی یف برقرار است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«تجربه مُد ووگ» در دوبی؛ معرفی طراحان نوظهور

هجوم هواداران به بریتنی اسپیرز در جریان سفر او به اسرائیل

آیا ارزش زنان در هند از گاو کمتر است؟