Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

زیباسازی محله های شهر رم با نقاشی دیواری

زیباسازی محله های شهر رم با نقاشی دیواری
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بیست هنرمند فعال در زمینه هنر خیابانی، از ده کشور مختلف به شهر رم آمدند تا در ترسیم نقاشیهای دیواری روی نمای یازده ساختمان مختلف شرکت کنند. این

آگهی

بیست هنرمند فعال در زمینه هنر خیابانی، از ده کشور مختلف به شهر رم آمدند تا در ترسیم نقاشیهای دیواری روی نمای یازده ساختمان مختلف شرکت کنند. این ساختمانها در حومه شهر رم و در یکی از فقیرترین محله های مجاور پایتخت ایتالیا واقع شده اند.

آنها به درخواست مقامات محلی به اینجا آمده اند تا با هنرشان، جانی تازه به محله داده و به جذب گردشگر کمک کنند. جریکو یکی از این هنرمندان است و می گوید که مشتاق است تا دیوارهای محله را درخشان کند. طرح هایی که او برای این دیوارها انتخاب کرده، الهام گرفته از نقاشی میکل آنژ در کلیسای سیستین است.

او می گوید: «می خواستم در اینجا برای مردم چیزی بسیار آرامتر و صلح آمیزتر از نقاشی های قبلی ام بکشم. بنابراین طرحی الهام گرفته از اثر مشهور میکل آنژ انتخاب کردم. البته با تفسیری طبیعی تر.»

با وجود آنکه تاریخ هنر نقاشی دیواری به رم باستان باز می گردد، رم مدرن، دیرتر از دیگر پایتختهای اروپایی همچون برلین، لندن و پاریس از این هنر استفاده کرده است.

جسیکا استوارت، نویسنده کتاب داستانهای هنر خیابانی در رم می گوید: «اگر شما به تاریخ هنر فکر کنید به یاد شهر پمپئی می افتید و سپس به یاد نقاشی های دیواری این شهر. کلمه «گرافیتی» از «گرافیتو» که یک کلمه ایتالیایی است می آید. نقاشی های دیواری قدیمی و نوشته های زیادی در سرتاسر این شهر وجود دارد و در دوره رنسانس دیوار تمام ساختمانها از بیرون نقاشی شده بودند. سپس آنها فراموش شدند. بنابراین من فکر می کنم اگرچه شهر رم اکنون به دنبال استفاده از آن است اما در این زمینه یک پیوند بسیار قوی با گذشته وجود دارد.»

نتیجه اجرای این طرح بسیار جالب بود. هم گردشگران و هم مردم محلی برای دیدن این نقاشی ها آمده اند. اکنون دیوارها در این محله فراموش شده، دوباره رنگارنگ شده اند.

کلودیو ارکولی، از ساکنان محله می گوید: «مردم زیادی برای بازدید از این منطقه می آیند. آنها این طرح ها را دوست دارند. این نقاشی ها آنها را تحت تاثیر قرار می دهد. در سالهای گذشته هرگز چنین چیزی اتفاق نیفتاده بود و هیچکس نمی خواست از اینجا دیدن کند. اکنون مردم دوباره زنده شده اند.»

یکی از گردشگران هم می گوید: «هنر خیابانی مثل یک نمایشگاه در فضای باز است و این فرصت را به همه می دهد تا زیبایی ها را بشناسند و با ارزش آثار هنری آشنا شوند، حتی به مردمی که عادت ندارند به موزه ها و گالری های هنری بروند و یا افرادی که در جستجوی هنر نیستند.»

با این حال، همه اجازه ندارند که ایده های خلاقانه شان را بر در و دیوار پیاده کنند. بجز در موارد ویژه ای که سفارش داده باشند، ترسیم نقاشی های دیواری در مکانهای عمومی در ایتالیا عملی غیرقانونی است و فردی که چنین کاری را بدون مجوز انجام دهد، مجازات می شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«تجربه مُد ووگ» در دوبی؛ معرفی طراحان نوظهور

هجوم هواداران به بریتنی اسپیرز در جریان سفر او به اسرائیل

آیا ارزش زنان در هند از گاو کمتر است؟