Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

رونق یافتن موزیک پاپ چینی

رونق یافتن موزیک پاپ چینی
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نوازندگان پاپ چینی در جستجوی موفقیت هستند. به همین دلیل وقتی گروه موسیقی دونفره «برادران چاپستیک» اواخر ماه نوامبر برای اجرای آهنگ «سیب کوچک» به

آگهی

نوازندگان پاپ چینی در جستجوی موفقیت هستند. به همین دلیل وقتی گروه موسیقی دونفره «برادران چاپستیک» اواخر ماه نوامبر برای اجرای آهنگ «سیب کوچک» به مراسم «جوایز موسیقی آمریکا » در لس آنجلس دعوت شد، انتظار می رفت که فرصتی برای شناخت پاپ چینی فراهم آمده است .اما تماشاگران تلویزیونی هرگز این اجرا را ندیدند چراکه این اجرا در هنگام پخش تبلیغات تلویزیونی صورت گرفت.

ترانه «سیب کوچک» همچنین جایزه بهترین ترانه بین المللی و خواننده چینی ژانگ جی جایزه بهترین هنرمند بین المللی را دریافت کرد. اینکه برندگان چینی جایزه نامشان ابتدا در وب سایت مراسم نیامده بود این حدس را پدید آورد که سازمان دهندگان مراسم در پی ایجاد بازاری برای این جایزه در چین بوده اند.

زیاو یانگ و ونگ تایلی دو خواننده گروه «برادران چاپستیک»در زندگی واقعی برادر نیستند. ونگ تایلی می گوید: « به گمانم، دلیل دعوت از ما به مراسم «جوایز موسیقی آمریکا» شهرت ما در کشوری پر جمعیتی با بیش از یک میلیارد جمعیت است. چین بازار بزرگی است و آمریکایی ها به آن علاقمند هستند.»

موزیک پاپ چینی در تلاش است تا با تقلید از موزیک گانگنام استایل Gangnam Style کره جنوبی بتواند موفقیت و سر و صدایی را که آن آهنگ در صحنه موزیک جهانی به پا کرده بود، تکرار کند. آنها در تلاشند تا با ساده کردن آهنگها جهانی شوند.

زوج هنری آهنگ «سیب کوچک» در مورد موفقیت این ترانه می گویند: «دلیلش این است که چینی ها جدی هستند. وقتی آنها این آهنگ را شنیدند ، ویدئویش را دیدند و با آن رقصیدند، فهمیدند که یک چینی هم می تواند بی قید و شوخ باشد. چینی های امروزی تحت فشار زیادی هستند و این آهنگ احساسات ساده و شادی آفرینی می آفریند.»

خواننده چینی رولینگ وانگ و آهنگش «چیک چیک» نمونه دیگری از جستجو برای تکرار موفقیت Gangnam-style است. ترانه ای که طی بیش از یک ماه، بیش از ده میلیون بار در یوتیوب دیده شده ولی موفقیت چندانی در چین نداشته است.

رولینگ وانگ می گوید: «برخی از مخاطبان چینی ما فکر می کنند که این آهنگ معنایی ندارد. ولی من فکر می کنم اینجور آهنگها می توانند از فشارها بکاهند و مردم را شاد کنند. کارهای مختلف ارزشهای متفاوتی دارند. ارزش این آهنگ این است که به شما حس سادگی و یک شادی ساده می دهد. شما فقط باید آن را بشنوید و احتیاج نیست زیاد فکر کنید.»

با توجه به فیلتر بودن سایت یوتیوب در چین تنها پس از آنکه یکی از طرفدارانش تصویر چهار میلیون بازدیدکننده از ویدئویش را برای لویی یوانلانگ، تهیه کننده فرستاد بود که آنها از موفقیت جهانی آهنگش باخبر شد.

بعد از مدتی تامل این تهیه کننده گمان می کند که راز موفقیت این آهنگ را فهمیده است. او می گوید:«دلیل مهم محبوبیت «چیک چیک» در اروپا و آمریکا این است که این سبک با قاعده های جهانی موزیک همخوان است. برای خارجی ها این موزیک و وزنش دقیقا همان وزن و ضرباهنگ موزیک رقص نوآورانه است.در نتیجه آنها وقتی به آن گوش می دهند حس نمی کنند که موزیک شرقی است، بلکه برایشان کاملا در امتداد موزیک جهانی است.»

در داخل چین آهنگ سازان باید با موزیک پاپ کره ای رقابت کنند که بسیار محبوب است. سایت چینی Tencent قراردادی با شرکت موزیک کره ای YG امضاء کرده است که آثار هنرمندانی مثل «سای» Psy و BigBang و سایر موزیکهای پاپ کره ای را در بازار رو به رشد چین پخش می کند.

بنابراین برای خوانندگان چینی همچنان راه درازی مانده است تا در آسمان موسیقی پاپ ستاره ملی و بین المللی بشوند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«تجربه مُد ووگ» در دوبی؛ معرفی طراحان نوظهور

هجوم هواداران به بریتنی اسپیرز در جریان سفر او به اسرائیل

آیا ارزش زنان در هند از گاو کمتر است؟