Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

فرهاد دریا: آینده افغانستان به دست کودکان امروز است

فرهاد دریا: آینده افغانستان به دست کودکان امروز است
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

تهیه و تنظیم : ویدا سامعی

برای فرهاد دریا، ترانه سرا و سفیر حسن نیت سازمان ملل در افغانستان، موسیقی بخشی از زندگی افغان هاست. حتی اگر جنگ افروزان، بسیار تلاش کرده اند تا آن را از زندگی مردم جدا کنند با اینحال این تلاش به نتیجه نرسیده و موسیقی همچنان پایدار است. در ادامۀ تور اروپایی وی، با این خواننده افغان در محل تاتر سنت میشل در شهر بروکسل دیدار کردیم.

وی در پاسخ به این سوال که مردم افغانستان چه نگاهی به موسیقی دارند، موسیقی را در میان آنها بسیار محبوب می داند و می گوید: “موسیقی خیلی در افغانستان فراگیر است و محبوب ترین هنر در این کشور است. و روز تا روز پرداختن افغان ها به موسیقی گسترده تر و بیشتر می شود. در کنار آن، بخشی هم وجود دارد که به جامعه افغانستان تعلق ندارد و بعد دیگری می سازد که آن مخالفت با موسیقی است.”

فرهاد دریا موسیقی خود را از سال های ۸۰ میلادی آغاز کرد و بعد از سقوط طالبان نیز از نخستین هنرمندانی بود که به کشور بازگشت و کارهای خود در افغانستان خسته از جنگ را از سرگرفت. وی بعنوان یکی از تاثیرگذارترین افراد در موسیقی افغانستان، آینده خوبی برای هنر موسیقی در این کشور و بویژه جوانانی که به موسیقی روی آورده اند، ترسیم می کند.

این ترانه سرای افغان می گوید:“نسل های جوان تر که در هزار و یک بند زندانی هستند بهترین راه برایشان موسیقی است. این گلوی موسیقی است که آنها را از زندانها بیرون می کشد. به همین خاطر هم زیاد به ان روی آورده اند. من یقین دارم که نسل فردای موسیقی افغان ازعمق همین حادثه برای خود گلوی بلندتر و موسیقی چاق تر و باارزش تری می سازد.”

علاوه بر موسیقی، تلاش برای تغییرات مدنی در جامعه از دیگر دلمشغولی های فرهاد دریاست. تامین مالی کودکان بی سرپرست و تحت پوشش قرار دادن آنها در قالب طرحی به نام کوچه که بر اموزش و پرورش کودکان بی سرپرست متمرکز است، یکی از مهمترین برنامه هایی است که در جهت بهبود وضعیت ایتام و بویژه کودکان کار بی سرپرست اجرا شده است.

فرهاد دریا امیدوار است این کودکان آینده کشور را بسازند. وی می گوید: “واضح بگویم امیدوار تغییر از جانب نسل های کلان در افغانستان نیستم. اینها زخمی هستند، هم وجودشان و هم ذهن و باورهایشان زخمی است. من بیشتر امیدوار نسلهایی هستم که فردا روی صحنه می آیند. می خواستم که خاطرشان از مسائل مالی کمی راحت تر شود تا متوجه درس و تعلیم شوند.”

این تنها برنامه ای نیست که فرهاد دریاا در افغانستان به اجرا گذاشته است. یکی از کارزارهایی که این ترانه سرای خوشنام به راه انداخته، طرح اهدای خون در افغانستان است که برای گرامیداشت فداکاری سربازانی است که در راه حفظ امنیت وطن زخمی می شوند. وی در این کارزار، سران مملکتی از جمله رییس جمهوری را نیز به چالش خوانده است. وی می گوید هدفش از اجرای این طرح مبارزه با “اکستریمیسم” یا تندروی است و قصد دارد این کمپین را بین المللی کند.

وی در توضیح این کمپین می گوید:” کمپین را به راه انداختم و شخص اول مملکت، آقای غنی رییس جمهوری را به چلنج کشیدم که قبول کرد و چند وزیر را هم چلنج دادم. منظور من از این کمپین ها این نیست که نشان بدهم که این وظیفه را دارم، منظور من از این کمپین، نشان دادن خود زندگی است.”

برخی معتقد بر این هستند که این فعالیت ها برای رسیدن به یک هدف سیاسی است و فرهاد دریا قصد دارد از محبوبیت خود برای ورود به عرصۀ سیاست کشوری استفاده کند. خود وی می گوید که کاری که می کند نمی تواند از سیاست جدا باشد. فرهاد دریا می گوید:“من همین حالا هم داخل سیاست هستم. کارهایی که می کنم و مثلا کمپین هایی که براه می اندازم به نحوی با سیاست همگام است. شانه به شانه سیاست می رود. شما از افغانستان حرف بزنید و از سیاست نگویید، ممکن نیست. کارهایی هم که می کنم همین مساله را در ذهن مردم بیدار می کند که خوب معلوم می شود که تصمیم برای در آمدن در عرصه سیاست است اما اکنون این هدف نیست.”

تور اروپایی موسیقی “اوغایتا“که از روز بیست و یکم نوامبر در شهر فرانکفورت آغاز شده، روز هفتم دسامبر در شهر دوسلدورف آلمان پایان می گیرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فرهاد دریا: مردم افغانستان با موسیقی زندگی می کنند

«تجربه مُد ووگ» در دوبی؛ معرفی طراحان نوظهور

هجوم هواداران به بریتنی اسپیرز در جریان سفر او به اسرائیل