Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

چرا عربستان سعودی ۱۰ درصد سهام فرودگاه هیترو لندن را خرید؟

فرودگاه هیترو لندن
فرودگاه هیترو لندن Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

صندوق سرمایه گذاری عمومی عربستان سعودی (PIF) قراردادی را برای خرید ۱۰ درصد از سهام فرودگاه هیترو لندن منعقد کرده است که نشان دهنده تغییر قابل توجهی در ساختار مالکیت فرودگاه است.

آگهی

این سهام از غول زیرساخت اسپانیایی فررویال Ferrovial خریداری شده است که از سال ۲۰۰۶ یکی از سهامداران بوده است. همزمان، صندوق سرمایه گذاری خصوصی آردیان مستقر در فرانسه، ۱۵ درصد اضافی را در شرکت مادر هیترو، به نام FGP Topco، به عنوان بخشی از تغییر سازمان به دست خواهد آورد. 

به گفته شرکت فررویال این معامله به ارزش ۲ میلیارد و ۷۳۰ میلیون یورو مشروط به تایید مقررات است. در صورت تایید، این معامله به معنای پایان سرمایه‌گذاری این شرکت اسپانیایی در اپراتور فرودگاه‌های بریتانیا خواهد بود که زمانی ۵۶ درصد بود و به تدریج کمتر و کمتر شد. 

بدهی هیترو و تردیدها

سایر سهامداران FGP Topco عبارتند از: شرکت سرمایه‌گذاری قطر، شرکت صندوق سپرده و سرمایه‌گذاری کبک کانادا، شرکت GIS سنگاپور، صندوق بازنشستگی تراست استرالیا و همچنین یک شرکت سرمایه‌گذاری چینی. 

با این حال فرودگاه هیترو با چالش‌های مالی جدی رو به رو بوده که بخشی از آن به بدهی قابل توجه و کاهش مبلغی پرداختی برای هزینه‌های مسافر توسط سازمان هواپیمایی کشوری نسبت داده می شود. 

انتظار می رود میانگین هزینه هر مسافر از حدود ۳۶ یورو در سال ۲۰۲۳ به حدود ۲۹ یورو در سال ۲۰۲۴ کاهش یابد و تا پایان سال ۲۰۲۶ ثابت بماند. مدیریت هیترو به دنبال افزایش هزینه‌ها بود در حالی که خطوط هواپیمایی پیشنهاد کرده بود که سقفی برای این منظور در نظر گرفته شود. 

صندوق سرمایه‌گذاری عربستان سعودی که یکی از فعال‌ترین صندوق‌های دارایی در جهان به شمار می‌رود با بیش از ۸۰۸ میلیارد یورو دارایی، سرمایه‌گذاری‌های فراوانی در ورزش‌هایی مانند فوتبال و گلف کرده و تلاش می‌کند سبد سهام خود را متنوع کند. با این حال، کنترل آن توسط محمد بن سلمان آل سعود ، که دولتش با اتهامات نقض حقوق بشر مواجه است، لایه‌ای از پیچیدگی را به فعالیت‌های صندوق می‌افزاید.

سهامداران می فروشند

اما در نگاهی کلی‌تر سرمایه‌گذاری‌های این صندوق سرمایه‌گذاری سعودی با برنامه‌های بلندپروازانه‌ای که محمد بن سلمان به دنبال اجرای آن است همخوانی دارد. این صندوق  با هدف دستیابی به دارایی‌های ۱.۸ تریلیون یورو تا سال ۲۰۳۰، با مشارکت در معاملات کنسرسیومی مانند خرید برج‌های گروه وودافون در سال ۲۰۲۲ به نیروی اصلی سرمایه‌گذاری‌های بین‌المللی تبدیل شده است. 

تصمیم شرکت اسپانیایی برای فروش سهام خود در هیترو به دنبال بررسی واگذاری آن در اوایل ماه جاری صورت گرفته است. این معامله سود بادآورده‌ای به ارزش حدود ۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون یورو برای فررویال اسپانیایی به همراه دارد. 

باند سوم مشکل‌ساز

در حالی که هیترو همچنان یک دروازه بزرگ جهانی است، چشم انداز رشد آن به دلیل عدم پیشرفت در باند سوم فرودگاه با مشکل مواجه شده است.

این محدودیت در ظرفیت به فرودگاه‌هایی مانند ترکیه، قطر و دبی اجازه داده است تا به شدت عملیات خود را گسترش دهند و اغلب به صورت شبانه روزی فعالیت می‌کنند. اعمال محدودیت‌ها و همچنین هزینه‌های زیاد برای فرود در فرودگاه هیترو که نارضایتی شرکت‌های هواپیمایی را به همراه داشته چالش‌های فراوانی پیش روی این فرودگاه قرار می‌دهد. 

هیترو به دنبال هزینه‌های بالاتر بود در حالی که شرکت‌های هواپیمایی از هزینه‌های کمتر حمایت می‌کردند و فرودگاه‌هایی مانند کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس و همچنین استانبول هزینه‌های به مراتب کمتری دریافت می‌کنند. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

معامله هیترو منوط به تاییدیه‌ها و حقوق سهامداران فعلی برای مشارکت به عنوان فروشنده یا خریدار تحت توافقنامه سهامدار قبلی است. فررویال با وجود واگذاری سهام خود در هیترو همچنان به فعالیت‌های فرودگاهی خود در سایر شهرها از جمله فرودگاه‌های آبردین،  گلاسکو، ساوتهمپتون، دالامان در ترکیه و همچنینی سهمی که در ترمینال یک فرودگاه جان اف کندی آمریکا دارد ادامه خواهد داد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بالاتر از شارل‌ دوگل پاریس و هیترو لندن؛ فرودگاه بین‌المللی استانبول پرترددترین در اروپا شد

صندوق سرمایه‌گذاری عربستان سعودی باشگاه نیوکاسل انگلستان را خرید

بنگاه‌های تجاری، برندگان تقویت طرح صندوق سرمایه‌گذاری راهبردی اروپا؟