Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

تورم در منطقه یورو با ادامه روند نزولی، تک رقمی شد

تورم در منطقه یور
تورم در منطقه یور Copyright کانوا
Copyright کانوا
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

طبق آمارهای رسمی، تورم سالانه در سراسر منطقه یورو تک رقمی شد و در پایان دسامبر به ۹.۲ درصد رسید. تورم در ماه نوامبر شروع به کاهش کرد اما همچنان ۱۰.۱ درصد بود.

آگهی

طبق آمارهای رسمی، تورم سالانه در سراسر منطقه یورو تک رقمی شد و در پایان دسامبر به ۹.۲ درصد رسید. تورم در ماه نوامبر شروع به کاهش کرد اما همچنان ۱۰.۱ درصد بود.

با این حال هزینه‌های زندگی همچنان بالا ارزیابی می‌شود اما کاهش سرعت نرخ تورم نشان می‌دهد که ممکن است بدترین شرایط برای مصرف‌کنندگان به پایان برسد.

آژانس آمار اتحادیه اروپا، یورواستات، جمعه شش ژانویه اعلام کرد که شاخص قیمت مصرف کننده برای ۱۹ کشوری که از یورو استفاده می‌کنند در ماه دسامبر نسبت به سال گذشته ۹.۲ درصد افزایش یافته است با این حال این نرخ پایین‌ترین سرعت روند تورم از ماه اوت تاکنون است.

این دومین کاهش متوالی تورم از ژوئن ۲۰۲۱ ارزیابی شده است به طوری که این نرخ در اکتبر پس از رسیدن به رکورد ۱۰.۶، در ماه نوامبر کاهش پیدا کرد و به عدد ۱۰.۱ درصد رسید.

گرچه این آمار را می‌توان به‌عنوان یک تحول مثبت ارزیابی کرد اما نرخ تورم منطقه یورو تقریبا پنج برابر هدف دو درصدی پیش‌بینی شده از سوی بانک مرکزی اروپا است.

نرخ تورم در کشورهای مختلف منطقه یورو در ماه دسامبر متفاوت بوده است اما آلمان کاهش قابل توجهی را داشت به طوریکه از رقم ۱۱.۳ درصدی نوامبر به ۹.۶ درصد در دسامبر رسید. اسپانیا با ۵.۶ درصد، لوکزامبورگ با ۶.۲ درصد و فرانسه با ۶.۷ درصد کمترین نرخ تورم را در سراسر این بلوک به ثبت رساندند در حالی که لتونی با ۲۰.۷ درصد، لیتوانی با ۲۰ درصد و استونی با ۱۷.۵ درصد بالاترین سطح تورمی را داشتند. در مجموع ۹ کشور از ۱۹ کشور عضو منطقه یورو همچنان تورم دو رقمی دارند.

خانوارها و مشاغل در سراسر اروپا از زمان آغاز جنگ روسیه در اوکراین گرفتار افزایش هزینه‌های انرژی شده‌اند چرا که این جنگ بر روی بازارهای نفت و گاز طبیعی اثر منفی گذاشت و عامل اصلی تورم بود.

آخرین اعداد نشان می‌دهد که بحران انرژی ممکن است در حال حاضر کاهش یابد به طوری که افزایش قیمت انرژی از ۳۴.۹ درصد در نوامبر و ۴۱.۵ درصد در اکتبر به ۲۵.۷ درصد در دسامبر کاهش یافته است.

از سوی دیگر قیمت گاز طبیعی نیز کاهش پیدا کرده است زیرا اروپا برای زمستان انبارهای خود را تا حد زیادی با منابع سایر کشورها پر کرده بود اما گرمای هوا که از حد معمول بیشتر بود باعث شد ترس از کمبود گاز طبیعی کاهش یابد.

افزایش قیمت مواد غذایی، عامل مهم دیگری که باعث افزایش تورم اروپا شده است نسبتا ثابت ماند. قیمت مواد غذایی، الکل و تنباکو در ماه دسامبر ۱۳.۸ درصد بیشتر از زمان مشابه در سال قبل بود. این رقم اندکی بیشتر از ماه قبل از آن ارزیابی شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ورود به حوزه یورو؛ مردم کرواسی برای خرید به اسلوونی می‌روند

اقتصاددان ارشد آسیا-پسیفیک: تورم در سال ۲۰۲۳ هم به سطح قبل از همه‌گیری برنمی‌گردد

نگرانی اروپا از پیروزی احتمالی دونالد ترامپ؛ داستان زیان ۱۵۰ میلیارد یورویی چیست؟