ورود به حوزه یورو؛ مردم کرواسی برای خرید به اسلوونی می‌روند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
افزایش قیمت‌ها در کرواسی
افزایش قیمت‌ها در کرواسی   -  Copyright  AP Photo

بسیاری از شهروندان کرواسی طی هفته‌های گذشته برای صرفه‌جویی در هزینه تامین کالاهای مورد نیاز خود با عبور از مرز به اسلوونی سفر می‌کنند. 

این در حالی است که استانداردهای زندگی و دستمزدها در اسلوونی از کرواسی بالاتر است و در نتیجه هزینه خرید مایحتاج زندگی نیز به طورمنطقی باید بیشتر باشد. ودران پانیچ، شهروند ۳۸ ساله کرواسی به یورونیوز می‌گوید که با تامین کالاهای مورد نیاز خود در اسلوونی می‌تواند «۲۰ درصد» در هزینه‌‌ها صرفه‌جویی کند. 

کرواسی از اول ژانویه سال جاری به حوزه پولی یورو پیوست و دوران انتقالی برای اقتصاد این کشور چالش‌انگیز بوده است. این در حالی است که اسلوونی از سال ۲۰۰۷ به حوزه پولی یورو پیوسته است. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هواداران عضویت کرواسی در حوزه پولی یورو بر این باور هستند که این کشور منطقه بالکان به این ترتیب می‌تواند فرصت‌های اقتصادی بیشتری داشته باشد و کار تجار هم راحت‌تر و کم‌هزینه‌تر انجام خواهد شد. با این حال شهروندان عادی کرواسی روزهای دشواری را سپری می‌کنند زیرا آنها در سراسر این کشور با افزایش قیمت کالاها و خدمات روبرو شده‌اند. 

بسیاری از فروشگاه‌ها قیمت کالاها را برای گرد کردن آنها به یورو، افزایش داده‌اند. 

از سوی دیگر همه کشورهای اروپایی طی ماه‌های گذشته با افزایش قیمت کالاها و خدمات به دلیل تورم ناشی از تهاجم نظامی روسیه به اوکراین روبرو بوده‌اند. کرواسی نیز از این روند مستثنی نبوده است. 

دولت کرواسی برای مقابله با افزایش بی‌رویه افزایش قیمت‌ها روند بازرسی و کنترل قیمت را تشدید کرده است. با این حال هجوم مردم کرواسی به فروشگاه‌های اسلوونی برای خرید باعث شده است تا زنجیره تامین کالاها در این کشور با مشکل روبرو شود. 

ودران پانیچ در همین باره می‌گوید که شهروندان اگر آخر هفته برای خرید به فروشگاه‌های اسلوونی بروند با قفسه‌های خالی مواجه می‌شوند زیرا تعداد مشتریان در کشور همسایه کرواسی افزایش یافته است.