Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

تحریم نفتی روسیه؛ بایدن: به حمله پوتین پاسخ ندهیم هزینه آزادی مردم بیشتر می‌شود

جو بایدن
جو بایدن Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده پیش‌بینی کرد که ولادیمیر پوتین، همتای روس او در تصرف کامل اوکراین ناکام خواهد شد و تجاوز نظامی روسیه به اوکراین برای ولادیمیر پوتین همراه با پیروزی نخواهد بود.

آگهی

جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده پیش‌بینی کرد که ولادیمیر پوتین، همتای روس او در تصرف کامل اوکراین ناکام خواهد شد و تجاوز نظامی روسیه به اوکراین برای ولادیمیر پوتین همراه با پیروزی نخواهد بود.

آقای باید که روز سه‌شنبه در کاخ سفید سخنرانی می‌کرد با انتقاد از انتخاب مسیر «جنایتکارانه» از سوی ولادیمیر پوتین که موجب آوارگی دو میلیون غیرنظامی اوکراینی شده، تاکید کرد: «اگر ما امروز به حمله پوتین به صلح و ثبات جهانی پاسخ ندهیم، هزینه آزادی برای مردم آمریکا فردا حتی بیشتر هم خواهد شد.»

او سپس دستور تحریم واردات نفت، گاز و فرآورده‌های آنها از روسیه به آمریکا را صادر کرد؛ دستوری که پس از تصویب کنگره آمریکا در نشست روز سه‌شنبه اجرایی می‌شود.

رئیس جمهوری ایالات متحده با اذعان به تاثیر این تصمیم بر افزایش هزینه زندگی مردم آمریکا گفت: «دفاع از آزادی هزینه دارد و ما [با واردات نفت و گاز] به جنگ پوتین یارانه نمی‌دهیم.»

بایدن تاکید کرد که این تصمیم در «هماهنگی نزدیک» با متحدان آمریکا گرفته شده ولی متحدان اروپایی آمریکا با تصمیم همراهی نخواهند کرد. البته در پی صدور دستور تحریم نفت روسیه از سوی آقای بایدن، بریتانیا نیز از برنامه خود برای ممنوعیت واردات نفت روسیه تا پایان سال ۲۰۲۲ خبر داد ولی اتحادیه اروپا اعلام کرد که با تصمیم آمریکا همراهی نخواهد کرد.

البته رئیس جمهوری ایالات متحده در جریان سخنان خود خاطرنشان کرد: «ما در حال همکاری نزدیک با اروپا و شرکای خود برای توسعه یک استراتژی بلند مدت برای کاهش وابستگی آن‌ها به انرژی روسیه نیز هستیم.»

بایدن همچنین مقاومت مردم اوکراین در برابر تهاجم روسیه ستود و گفت: «آن‌ها با شجاعت خود، میهن‌پرستی خود، عزم سرسختانه خود برای آزاد زیستن، الهام بخش جهان شده‌اند.»

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

در پی صدور دستور تحریم نفت و گاز روسیه از سوی رئیس جمهوری آمریکا بهای هر بشکه نفت پایه برنت از مرز ۱۳۳ دلار عبور کرد و قیمت هر اونس طلا نیز در بازارهای جهانی به بیش از دو هزار و ۵۶ دلار رسید. بهای هر گالن بنزین نیز در بازار آمریکا به بیش از ۴ دلار رسید که رکوردی تاریخی محسوب می‌شود.

آمریکا در سال ۲۰۲۱ به طور متوسط روزانه حدود ۷۰۰ هزار بشکه نفت و فرآورده‌های نفتی از روسیه وارد کرده که معادل ۸ درصد مجموع واردات ایالات متحده است. از این میزان واردات، روزانه نزدیک به ۲۰۰ هزار بشکه به نفت خام اختصاص داشته که سهم آن در صادرات روزانه روسیه حدود ۴ درصد است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بایدن در بحبوحه رویارویی با پوتین بر سر اوکراین وارد بروکسل شد

بلوکه شدن ۳۰۰ میلیارد دلار ذخایر روسیه؛ مسکو برای مقابله با تحریم‌ها روی چین حساب می‌کند

بالاترین و پایین‌ترین میزان حقوق بازنشستگی در اروپا مربوط به کدام کشورهاست؟