Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

بلوکه شدن ۳۰۰ میلیارد دلار ذخایر روسیه؛ مسکو برای مقابله با تحریم‌ها روی چین حساب می‌کند

ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه و شی جین پینگ رئیس‌جمهور چین
ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه و شی جین پینگ رئیس‌جمهور چین Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در حالی که بنابراعلام مقامات اقتصادی روسیه تحریم‌ها مانع از دسترسی این کشور به ۳۰۰ میلیارد دلار طلا و ذخایر ارزی شده‌اند، کرملین می‌گوید برای مقاومت در برابر تحریم‌های فلج‌کننده اقتصادی روی چین حساب می‌کند.

آگهی

در حالی که بنابراعلام مقامات اقتصادی روسیه تحریم‌ها مانع از دسترسی این کشور به ۳۰۰ میلیارد دلار طلا و ذخایر ارزی‌اش شده‌اند، کرملین می‌گوید برای مقاومت در برابر تحریم‌های فلج‌کننده اقتصادی روی چین حساب می‌کند.

کشورهای غربی از زمان حمله روسیه به اوکراین در ۲۴ فوریه تحریم‌های بی‌سابقه‌ای را علیه نظام مالی و شرکت‌های روسی اعمال کرده‌اند. بنابر اعلام آنتون سیلوانوف، وزیر دارایی روسیه، تحریم‌ها مسکو را از دسترسی به ۳۰۰ میلیارد دلار از ۶۴۰ میلیارد دلار ذخایر ارز و طلای خود محروم کرده است.

آقای سیلوانوف در این باره اضافه کرد: «ما بخشی از ذخایر ارز و طلای خود را به یوآن واحد پول چین داریم. ما می‌بینیم که چه فشارهایی از سوی کشورهای غربی بر چین برای ممانعت از دسترسی به این ذخایر و همینطور محدود کردن تجارت متقابل با روسیه اعمال می شود.»

وزیر دارایی روسیه با بیان اینکه مسکو بر روی کمک چین حساب می‌کند گفت: «اما من فکر می‌کنم که شراکت ما با چین به ما امکان می‌دهد نه تنها همکاری‌هایی را که با هم داریم حفظ کنیم، بلکه در فضایی که بازارهای غربی در حال رفتن از روسیه هستند می‌توانیم آن را گسترش نیز بدهیم.»

در همین حال جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا، گفت که واشنگتن به چین هشدار داده است که از هرگونه شراکت تجاری با روسیه پرهیز کند.

آقای سالیوان که قرار است روز دوشنبه با یانگ جی‌چی دیپلمات ارشد چین در رم دیدار کند گفت: «ما مستقیم و به‌طور خصوصی با پکن در میان خواهیم گذاشت که اقدام برای حمایت از روسیه یا فرار این کشور از تحریم‌ها قطعاً پیامدهای زیادی خواهد داشت. ما اجازه نخواهیم داد که چنین چیزی اتفاق بیفتد و روسیه بتواند از این تحریم‌های اقتصادی جان به در ببرد.»

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

چین یکی از معدود کشورهایی بوده است که از انتقاد از روس‌ها به دلیل حمله نظامی به اوکراین اجتناب کرده است. شی جین پینگ رئیس‌جمهور چین چند هفته پیش به مناسبت افتتاحیه بازی‌های المپیک زمستانی پکن میزبان ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه بود و دو رهبر بیانیه‌ای صادر کردند که در آن دوستی بین دو کشور «بدون حد و مرز» اعلام شد.

چین پس از اتحادیه اروپا بزرگترین بازار صادراتی روسیه است. به گفته آژانس گمرک چین، صادرات روسیه به چین در سال ۲۰۲۱ به ارزش ۷۹.۳ میلیارد دلار بوده که نفت و گاز ۵۶ درصد آن را تشکیل می‌دهد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تحریم نفتی روسیه؛ بایدن: به حمله پوتین پاسخ ندهیم هزینه آزادی مردم بیشتر می‌شود

تحریم‌های غرب چه تاثیری بر سیستم بانکی روسیه خواهد گذاشت؟

ساعات غیررسمی رهبران روسیه و هند؛ مودی و پوتین در مسکو از اصطبل اختصاصی دیدن کردند و چای نوشیدند