Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

همتی: وعده‌هایم به دلیل شرایط بسیار متغیر محقق نشد؛ نزول دلار در دومین روز متوالی

بازدید عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی از صرافی‌های میدان فردوسی تهران، آبان ماه ۱۳۹۸
بازدید عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی از صرافی‌های میدان فردوسی تهران، آبان ماه ۱۳۹۸ Copyright وب‌سایت رسمی بانک مرکزی ایران
Copyright وب‌سایت رسمی بانک مرکزی ایران
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

پس از پذیرش انتقادها نسبت به عدم تحقق وعده‌های ارزانی ارز توسط رئیس کل بانک مرکزی ایران، قیمت رسمی و آزاد دلار روز یکشنبه بیش از هزار تومان کاهش یافت.

آگهی

پس از پذیرش انتقادها نسبت به عدم تحقق وعده‌های ارزانی ارز توسط رئیس کل بانک مرکزی ایران، قیمت رسمی و آزاد دلار روز یکشنبه بیش از هزار تومان کاهش یافت.

قیمت آزاد دلار در سومین روز کاری پس از رسیدن به مرز روانی ۳۰ هزار تومان، تحت تاثیر کاهش نرخ عرضه ارز توسط بانک مرکزی ایران به سیر نزولی خود ادامه داد و برای دقایقی کف ۲۸ هزار و ۳۰۰ تومانی را نیز لمس کرد.

بانک مرکزی ایران روز یکشنبه قیمت عرضه هر دلار آمریکا را از طریق شبکه صرافی تحت مدیریت خود، هزار و ۴۵۰ تومان کاهش داد و به پایین‌ترین حد در ۱۳ روز گذشته رساند. همزمان با عرضه دلار ۲۷ هزار تومانی توسط شبکه رسمی صرافی‌ها، بهای آزاد دلار هم در فاصله ۲۸ هزار و ۳۰۰ تا ۲۸ هزار و ۶۵۰ تومان نوسان کرد. بدین ترتیب نرخ فروش هر دلار آمریکا در بازار آزاد تهران در مقایسه با روز شنبه حدود هزار تومان کاهش یافت.

کاهش قیمت رسمی ارز پس از آن رخ داد که عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی ایران در مصاحبه روز شنبه خود با سیمای جمهوری اسلامی گفته بود:«برخی می‌گویند شما چند بار این را گفته‌اید(وعده ارزانی ارز) ولی نشده است، ببینید شرایط بسیار متغیر است، ده‌ها میلیارد دلار ارز ما مسدود شده است و طبیعی است که در صورت آزاد شدن آنها این نرخ‌ها باقی نمی‌ماند، من هم به همین دلیل این(کاهش نرخ ارز) را می‌گویم.»

آقای همتی همچنین افزود:«حالا عده‌ای می‌خواهند انتقاد بکنند، اشکال ندارد.» رئیس کل بانک مرکزی ایران همچنین خاطرنشان کرد که از ۲۷ میلیارد دلار تعهدی ارزی ایفا نشده صادرکنندگان حدود ۸ میلیارد دلار آن به کشور بازگشته و امید می‌رود ۱۹ میلیارد دلار باقی ‌مانده نیز با وجود ارسال فهرست آنها به قوه قضائیه به زودی به چرخه اقتصاد کشور باز گردد.

با این حال، برخی فعالان بازار ارز دلیل بازگشت روند صعودی نرخ ارز در نیمه دوم معاملات روز یکشنبه را پررنگ‌تر شدن تاکید رئیس کل بانک مرکزی ایران بر لزوم آزادسازی منابع ارزی مسدود شده ایران برای تحقق وعده‌های او مبنی بر ارزانی نرخ ارز دانستند؛ چنان که در ابتدای داد و ستدهای روز یکشنبه کاهش محسوس نرخ رسمی عرضه ارز توسط بانک مرکزی ایران، بازار آزاد را وادار به عقب‌نشینی کرده بود.

هر یورو نیز روز یکشنبه تا نزدیکی ۳۳ هزار و ۱۰۰ تومان کاهش یافت که هزار و ۱۰۰ تومان بالاتر از نرخ رسمی بود. با این حال، در نیمه دوم معاملات بازار ارز تهران، نرخ هر یورو بار دیگر تا آستانه ۳۳ هزار و ۵۰۰ تومان بالا رفت. نرخ آزاد یورو روز پنجشنبه گذشته به رکورد تاریخی ۳۵ هزار و ۲۰۰ تومان دست یافته بود.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

ادامه نزول قیمت ارز در بازار آزاد تهران موجب شد تا با وجود تعطیلی روز یکشنبه بازار جهانی طلا، قیمت هر قطعه تمام سکه طلا با کاهش یک میلیون و ۲۵۰ هزار تومانی در مقایسه با روز پنجشنبه گذشته بار دیگر به مرز ۱۴ میلیون تومان بازگردد و هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز یک میلیون و ۳۱۲ هزار تومان خرید و فروش شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بالاترین و پایین‌ترین میزان حقوق بازنشستگی در اروپا مربوط به کدام کشورهاست؟

۱۰ شغل پردرآمد فرانسه در سال ۲۰۲۴؛ رئیس‌جمهوری و نمایندگان مجلس آن چقدر حقوق می‌گیرند؟

سازمان بانکداری اروپا: بیش از ۹۰ درصد از بانکداران ثروتمند اتحادیه اروپا مرد هستند