Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

هشدار پارلمان اروپا: بودجه اتحادیه اصلاح نشود آماده‌ایم از حمایت دست بکشیم

هشدار پارلمان اروپا: بودجه اتحادیه اصلاح نشود آماده‌ایم از حمایت دست بکشیم
Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نمایندگان پارلمان اروپا با صدورقطعنامه ای نسبت به رد کردن بودجه تصویبی کمیسیون اروپا برای هفت سال آینده اتحادیه هشدار دادند.

آگهی

نمایندگان پارلمان اروپا با صدورقطعنامه ای نسبت به رد کردن بودجه تصویبی کمیسیون اروپا برای هفت سال آینده اتحادیه هشدار دادند.

در این قطعنامه که در پایان جلسه فوق العاده پارلمان اروپا در روز پنجشنبه ۲۳ ژوئیه (۲ مرداد) با ۴۶۵ رای موافق به تصویب رسید، نمایندگان خواستار بهبود شرایط بودجه شده اند و گفته اند در صورت برآورده نشدن انتظارات پشتیبانی خود را از بودجه پیشنهادی معلق خواهند کرد.

رای پارلمان اروپا برای تصویب نهایی بودجه اتحادیه اروپا لازم است، هرچند این پارلمان اروپا تا کنون هیچگاه بودجه کمیسیون اروپا را وتو نکرده است.

نمایندگان نسبت به نحوه اعطای کمک و وام به کشورها در موضوع کرونا معترض هستند و از طرفی دیگر می خواهند که  بودجه فعلی از ۱.۰۷ تریلیون به ۱.۴ تریلیون یورو افزایش یابد. این نمایندگان پیشنهاد داده اند که مبلغ افزوده، از محل مالیات بر شرکت‌های فن آوری و فرآورده‌های کربنی تامین شود.

دیوید ساسولی، رئیس پارلمان اروپا، صبح امروز گفته بود این نهاد «شماری اصلاحیه» را بر بودجه تصویبی اتحادیه اروپا اعمال خواهد کرد. انتظار می رود نمایندگان با اعضای اتحادیه وارد مذاکره شوند تا در محدوده زمانی پایان تابستان مفاد بودجه را نهایی کنند.

رهبران شورای اروپا سه شنبه صبح سرانجام پس از ماه‌ها مذاکره بر سر بودجه ۱.۸۲ تریلیون یورویی اتحادیه اروپا به توافق رسیدند و طبق قانون پارلمان اروپا باید آن را تایید کند.

قطعنامه پارلمان اروپا در پایان جلسه روز پنجشنبه به تصویب رسید

این بودجه که برای دوره زمانی ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۷ پیش بینی شده است شامل یه بدنه اصلی ۱.۰۷ تریلیون یورویی است و یک بسته کمک مالی ویژه کرونا به میزان ۷۵۰ میلیارد یورو نیز ضمیمه آن است.

آقای ساسولی در کنفرانس خبری صبح امروز با بیان اینکه پارلمان از منابع تخصیص یافته به طرح احیای اقتصادی رضایت دارد، اعمال شماری تغییرات در این بودجه را امری لازم خواند که توسط پارلمان اروپا انجام خواهد شد.

وی کاهش بودجه مهاجرتی را از جمله موارد اختلاف خواند گفت این مورد منجر به «تضعیف واکنش اروپا» خواهد شد. رئیس پارلمان اروپا همچنین کم شدن بودجه طرح تبادل دانشجوی اتحادیه موسوم به «اراسموس» را ناعادلانه عنوان کرد.

در همین حال اوروزلا ون در لیدن، رئیس کمیسیون اروپا، با اذعان به وجود مشکل قطع بودجه نهادها در طرح تصویبی کمیسیون اروپا، بودجه جاری را قرصی خواند که بلعیدنش دشوار است.

وی گفت نقطه قوت بودجه تامین منابع جدید از داخل خود اتحادیه است، امری که «گامی روبه جلو و تاریخی» محسوب می شود.

همزمان شارل میشل، رئیس شورای اتحادیه اروپا از نمایندگان خواست از بودجه احیای اقتصادی پشتیبانی کنند.

منتقدان در پارلمان می گویند کاهش بودجه در حوزه تحقیقات، سلامت، ابداعات و سیاست اقلیمی از جمله کاستی های بودجه تصویب شده توسط کمیسیون اروپا است.

هرچند پیشتر و با توجه به همه گیری کرونا به نهادهای فعال در بخش سلامت قول داده شده بود بودجه تخصیص یافته به این حوزه به گونه‌ای بنیادین رشد داشته باشد، با این حال رقم درنظر گرفته شده فعالان این حوزه را ناامید کرده است. اتحادیه قصد دارد در هفت سال آینده مبلغ ۱.۷ میلیارد یورو به بخش سلامت اختصاص دهد، عددی که منتقدان می گویند ناچیز است.

مانفرد وبر، رئیس «حزب مردم اروپا» بزرگترین گروه سیاسی پارلمان اروپا، با انتقاد از کاهش بودجه بخش تحقیقات و ابداعات اتحادیه گفت: «ما قول دادیم که به این بخش یک جهش قوی بدهیم [اما با کاهش بودجه] در حال شکست در رقابت با چین و آسیا در حوزه ابداعات هستیم. ما داریم آینده مان را می بازیم.»

آقای وبر همچنین گفته است بودجه فعلی «نشانی از جاه طلبی ندارد و نسبت به اولویت‌ها بی‌تفاوت است».

نمایندگان از چهار حزب اصلی راست میانه، چپ میانه، لیبرال‌ها و سبزها پیشتر از قطعنامه‌ای حمایت کرده بودند که بر «غیرقابل قبول بودن» مفاد بودجه ۱.۰۷ تریلیون یورویی تصریح کرده بود.

آنگلا مرکل در پایان نشست چهار روزه سران اروپا از پارلمان اروپا خواسته بود توافق را رد نکند و گفته بود: «امیدوارم همکارانم در پارلمان اروپا ملاحظه کرده باشند که چگونه ما با یکدیگر بر سر رسیدن به یک راه حل خوب دست و پنجه نرم کردیم.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پارلمان و ریاست دوره‌ای شورای اروپا بر سر بودجه بلند مدت اتحادیه به توافق رسیدند

سران اتحادیه اروپا بر سر بودجه‌ای ۱.۸۲ تریلیون یورویی برای احیای اقتصاد کشورهای عضو به توافق رسیدند

مذاکرات فشرده سران اتحادیه اروپا در طولانی‌ترین نشست ۲۰ سال اخیر