سران اتحادیه اروپا بر سر بودجه‌ای ۱.۸۲ تریلیون یورویی برای احیای اقتصاد کشورهای عضو به توافق رسیدند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
John Thys
John Thys   -   کپی رایت  AP

سران اتحادیه اروپا سرانجام بامداد سه‌شنبه بر سر بودجه‌ای ۱.۸۲ تریلیون یورویی برای احیای اقتصاد کشورهای عضو به توافق رسیدند.

این توافق پس از چهار روز بحث و گفتگوی پرتنش درنهایت در ساعت ۵ و ۱۵ دقیقه بامداد به وقت بروکسل حاصل شد. طرح اهدای کمک مالی ۷۵۰ میلیارد یورویی برای تقویت توان کشورها در مبارزه با شیوع ویروس کرونا نیز به تصویب رسید.

شارل میشل، رئیس شورای اروپا این خبر را در یک پیام کوتاه توییتری اعلام کرد. او مقابل خبرنگاران نیز آنچه را که بر سر آن توافق شده، یک «توافق خوب» توصیف کرد.

شارل میشل گفت: «این توافق حاوی این پیام محکم است که اروپا قدرت لازم برای عمل را دارد. این توافق نه تنها درباره پول بلکه درباره کارگران و خانواده‌های آنها، شغلشان، سلامتی و رفاه آنهاست. باور دارم که این توافق، ما را به سمت آینده سوق خواهد داد.»

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه نیز این روز را «روزی تاریخی» برای اروپا خواند.

با توافق رهبران ۲۷ کشور اروپایی، اکنون طرح تصویب شده به پارلمان اروپا خواهد رفت تا با کسب رای موافق نمایندگان، گام‌های لازم برای اجرایی شدن آن برداشته شود.

انتظار می‌رود پارلمان اروپا برای بررسی مصوبۀ سران اروپا به زودی تشکیل جلسه دهد.

اتحادیه اروپا که در ابتدا در هماهنگ کردن پاسخ کشورهای عضو به شیوع ویروس کرونا به کندی عمل کرده بود و ترک بریتانیا نیز باعث ضعیف شدن آن شده بود، باید از مسیر کمک‌های اقتصادی به اعضا، جبهه واحدی را تشکیل می‌داد تا بتواند همچنان اتحاد آنها را حفظ کند.