Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

پارلمان و ریاست دوره‌ای شورای اروپا بر سر بودجه بلند مدت اتحادیه به توافق رسیدند

پارلمان اروپا در بروکسل
پارلمان اروپا در بروکسل Copyright Yves Logghe/AP2011
Copyright Yves Logghe/AP2011
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این بودجه برای یک دوره هفت ساله از سال ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۷ است و شامل بودجه ۱.۰۷۴ تریلیون یورویی به عنوان بودجه اصلی است و همراه آن یک بسته کمک مالی ویژه کرونا به میزان ۷۵۰ میلیارد یورو نیز ضمیمه شده است.

آگهی

ریاست دوره‌ای شورای اروپا و پارلمان اروپا می‌گویند که پس از ماه‌ها اختلاف داخلی در دستیابی به موفقیت در مورد بودجه بلند مدت برای اتحادیه به توافق رسیده‌اند.

پارلمان اروپا این موضوع را یک «مصالحه» عنوان کرد و در بیانیه‌ای گفت که مذاکره‌کنندگان به ۱۶ میلیارد یوروی بیشتر برای برنامه‌های پایه‌ای در حوزه‌هایی مانند بهداشت، تحقیقات و طرح دانشجویی اراسموس دست یافتند. خواسته اعضای پارلمان اروپا هزینه اضافه به ارزش ۳۹ میلیارد یورو بود.

این بودجه برای یک دوره هفت ساله از سال ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۷ است و شامل بودجه ۱.۰۷۴ تریلیون یورویی به عنوان بودجه اصلی است و همراه آن یک بسته کمک مالی ویژه کرونا به میزان ۷۵۰ میلیارد یورو نیز ضمیمه شده است.

شورای اروپا نیز در بیانیه‌ای گفت: «این توافق به دنبال رایزنی‌های فشرده با پارلمان و کمیسیون که از اواخر ماه اوت آغاز شده بود، حاصل شده است.»

یکی از سخنگویان آلمان که به نمایندگی از کشورهای عضو به‌عنوان رئیس دوره‌ای شورای اروپا در مذاکرات حضور داشت در توییتی گفت که این توافقی برای اروپا است که برخی از برنامه‌های اتحادیه را تقویت می‌کند.

تاکید بر حاکمیت قانون و مخالفت مجارستان

اما یکی از چالش‌ها درباره بودجه اختصاص یافته برای کرونا که ترکیبی از کمک‌های بلاعوض و وام‌هاست، مشروط شدن اختصاص آن به کشورهایی عضوی است که پایبند به حاکمیت قانون و اصول دموکراتیک هستند.

با این حال این موضوع هفته گذشته زمانی که پارلمان اروپا با مذاکره‌کنند آلمانی به «توافقی موقت» درباره این موضوع رسیدند برطرف شد اما همچنان ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان در برابر آن مقاومت می‌کند.

با توافقی که پنج شنبه گذشته بدست آمد، بروکسل از این پس چراغ سبزی در دست خواهد داشت تا «بودجه کشورهایی را که به ارزش‌های دموکراتیک ، حقوق بشر و استقلال دادگستری» وقعی نمی نهند، قطع کند.

مانع دیگر در توافق بر سر این بودجه اصرار نمایندگان پارلمان اروپا برای بازگشت اتحادیه به تعهدات قبلی که طی جلسات طولانی لغو شده بود، برای تزریق بودجه اضافی به برنامه‌هایی مانند بهداشت، آموزش و تحقیقات بود.

مبلغ اختصاص یافته در این حوزه‌ها در بودجه هفت ساله ۱.۰۷ تریلیون یورویی در اجلاس سران اتحادیه اروپا کاهش یافت تا صرف بسته مربوط به ویروس کرونا شود.

اما هم اکنون این توافق حاصل شده است که ۱۶ میلیارد یورو اضافی برای این برنامه‌ها اختصاص پیدا کند.

طبق گزارش‌های منتشر شده، این بودجه از طریق جریمه‌های شرکت‌هایی متخلف از قوانین رقابتی اتحادیه اروپا تامین می‌شود.

نیاز فوری به بودجه احیای اقتصادی

مایکل کلاوس، سفیر آلمان در اتحادیه اروپا، اتفاق امروز را یک توافق متعادل توصیف کرد و گفت: «ما خیلی فوری به بودجه احیای اقتصادی نیاز داریم تا بتوانیم پیامدهای وخیم اقتصادی همه‌گیری کرونا را برطرف کنیم.»

کشورهای عضو اتحادیه اروپا اکنون باید توافق حاصل شده با پارلمان را تایید کنند. اما مجارستان به همراه لهستان تهدید کرده است که از حق وتو علیه این توافق استفاده می‌کند.

ویکتور اوربان هفته گذشته در نامه‌ای به رئیس کمیسیون اروپا و همچنین رئیس شورای اروپا گفت که کشورش نمی‌تواند اجماع مورد نیاز را فراهم کند.

یک دیپلمات اتحادیه اروپا روز سه‌شنبه در گفت‌وگو با خبرگزاری فرانسه این مشکل را تایید کرد و با تاکید بر اینکه نمی‌خواهد نامش فاش شود به خبرنگاران گفت همه ما از اطلاعیه اوربان خبر داریم و اکنون در تماس هستیم تا ببینیم چه کاری می‌توان انجام داد.

این دیپلمات افزود انتظار ندارد پارلمان در این زمینه امتیاز دهد.

وی تصریح کرد: «مذاکرات خاتمه یافته است و انتظار ندارم دوباره از سر گرفته شود.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هشدار پارلمان اروپا: بودجه اتحادیه اصلاح نشود آماده‌ایم از حمایت دست بکشیم

بودجه ۱.۸ تریلیون یورویی اتحادیه اروپا به چه نهادهایی می‌رسد؟

جزئیات بودجه ۱.۸ تریلیون یورویی اتحادیه اروپا؛ انقلاب سبز و دیجیتالی چگونه محقق می‌شود؟