Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

وزیر خزانه‌داری آمریکا: چین به خرید نفت از ایران ادامه دهد تحریم می‌شود

وزیر خزانه‌داری آمریکا: چین به خرید نفت از ایران ادامه دهد تحریم می‌شود
Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

استیو منوچین، وزیر خزانه‌داری آمریکا، روز یکشنبه ۱۲ ژانویه اظهار داشت این کشور در حال مذاکره با چین است تا میزان خرید نفت حداقلی از ایران را که هنوز باقی است به صفر برساند.

آگهی

استیو منوچین، وزیر خزانه‌داری آمریکا، روز یکشنبه ۱۲ ژانویه (۲۲ دی) اظهار داشت این کشور در حال مذاکره با چین است تا میزان خرید نفت حداقلی از ایران را که هنوز باقی است به صفر برساند.

آقای منوچین که در برنامه صبحگاهی ساندی مورنینگ فیچرز شبکه فاکس نیوز حضور یافته بود گفت: «من احتمالا بیش از ۹۵ درصد از درآمد نفتی [جمهوری اسلامی] را قطع کرده‌ایم و اکنون میزان بسیار کمی باقی مانده که بخش عمده‌ای از آن را چین خریداری می‌کند.»

وزیر خزانه‌داری آمریکا اضافه کرد: «من با مقامات چینی ملاقات کردم، آن‌ها هم هیئتی را به اینجا فرستادند تا با مسئولان وزارت خارجه درباره این موضوع صحبت کنند. چین تمام شرکت‌های دولتی‌اش را از خرید نفت ایران باز داشته و ما در حال کار هستیم تا مطمئن شویم تمامی فعالیت‌های دیگر نفتی در اینباره نیز متوقف خواهد شد.»

شرکت ملی نفت چین از ماه مه سال گذشته خرید نفت از ایران را متوقف کرد. مطابق گزارش‌ها، مصرف نفت این شرکت روزانه دو میلیون بشکه نفت است که از این میزان ۶۷ هزار بشکه از ایران تامین می‌شد.

استیو منوچین با اشاره به وضع تحریم‌های ثانویه بر چین نیز گفت: «چین مثل هر کشور دیگری در صورت مراوده نفتی با ایران هدف تحریم قرار خواهد گرفت. ما در حال حاضر شماری از شرکت‌های چینی را که در اتقال نفت ایران دخیل بودند تحریم کردیم و این رویه تحریم‌ها را علیه چین و هرکس دیگری که در جهان بخواهد به تجارت با ایران بپردازد ادامه خواهیم داد.»

آمریکا ۲۵ سپتامبر گذشته ۵ شرکت خصوصی و دو شرکت دولتی حمل و نقل دریایی را به اتهام حمل نفت ایران و نقض تحریم‌های این کشور تحریم کرد.

چین پیشتر در پی تحریم‌های آمریکا از پروژه پارس جنوبی ایران خارج شده بود. قرارداد توسعه فاز ۱۱ میدان گازی پارس جنوبی به ارزش ۵ میلیارد دلار، بزرگترین قرارداد انرژی بعد از اجرای توافق هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی بود که در تابستان ۱۳۹۶ منعقد شد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

معطلی ۲ ماهه کشتی‌های ایرانی در بنادر چین؛ بازرگانان: علت، تبعیت پکن از تحریم‌ آمریکاست

پمپئو: از راه‌های مختلف به ایران پیشنهاد کمک برای مقابله با کرونا را داده‌ایم

بالاترین و پایین‌ترین میزان حقوق بازنشستگی در اروپا مربوط به کدام کشورهاست؟