هشدار آمریکا به چین: کمک غیرمسئولانه به انتقال نفت ایران را متوقف کنید

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
هشدار آمریکا به چین: کمک غیرمسئولانه به انتقال نفت ایران را متوقف کنید
Copyright  عکس از رویترز

کاخ سفید نسبت به همکاری پنهانی شرکت‌های کشتیرانی چین برای کمک به دور زدن تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران هشدار داد.

یک مقام رسمی دولت آمریکا به رویترز گفت که این اقدام شرکت‌های چینی بسیار غیرمسئولانه و خطرناک است و ما قاطعانه به آنها هشدار داده‌ایم تا به این اقدام بی‌ارزش پایان دهند.

آمریکا ۲۵ سپتامبر گذشته ۵ شرکت خصوصی و دو شرکت دولتی حمل و نقل دریایی را به اتهام حمل نفت ایران و نقض تحریم‌های این کشور تحریم کرد.

در واکنش به این اقدام آمریکا، ۱۴ تانکر نفتی متعلق به شرکت دولتی کوسکو سیستم ارسال اطلاعات مکان‌یابی خود را در فاصله ۳۰ سپتامبر تا ۷ اکتبر خاموش کردند.

هر چند شرکت ایکون که در زمینه ردیابی کشتی‌ها فعالیت می‌کند، این خبر را تائید کرده ولی مقام‌های رسمی شرکت دولتی کوسکو با انتشار اطلاعیه‌ای هر گونه امتناع تانکرهای تحت مالکیت این شرکت را برای اختفاء محل تردد خود رد کرده است.

در پی تشدید تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران که با هدف به صفر رساندن فروش نفت این کشور اعمال شده، صادرات روزانه نفت ایران از ۲.۵ میلیون به کمتر از ۴۰۰ هزار بشکه رسیده است.

آمریکا معتقد است، چین به عنوان به بزرگ‌ترین مشتری نفت ایران همچنان به این کشور در دور زدن تحریم‌های نفتی ایالات متحده کمک می‌کند ولی این کشور تا کنون افزون بر تحریم شرکت‌های حمل و نقل چینی راهی برای توقف این همکاری پیدا نکرده است.

بیشتر بخوانید:اعتراض شدید پکن به واشنگتن برای تحریم شرکت چینی طرف معامله با ایران