سوئیس در پی دور زدن تحریم‌ها برای ایجاد خط ویژه تجارت دارو با ایران است

سوئیس در پی دور زدن تحریم‌ها برای ایجاد خط ویژه تجارت دارو با ایران است
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یکی از راهکارهای پیشنهادی سوئیسی‌ها برای ایجاد امکان تجارت دارویی با ایران، معامله پایاپای یا تبادل کالا با کالا با ایران است.

آگهی

دولت سوئیس به دنبال ایجاد یک کانال مالی ویژه به منظور دور زدن تحریم‌ها و برقراری رابطه تجاری با ایران به ویژه در زمینه داروست.

شبکه تلویزیونی آرتی اس سوئیس روز پنج شنبه ۲۸ شهریور با انتشار گزارشی اعلام کرد گروهی از دیپلمات‌های سوئیسی از چند ماه پیش تاکنون به دنبال ایجاد یک کانال بانکی قانونی برای دور زدن تحریم‌های آمریکا علیه ایران هستند تا بتوانند از این طریق زمینه ادامه فعالیت عادی شرکت‌های بزرگ دارویی و غذایی این کشور در ایران را فراهم سازند.

آر تی اس به نقل از گزارشگر اعزامی خود به ایران گفته است که یکی از اهداف این حرکت «ابتکاری» جبران بخشی از کمبود دارویی ایجاد شده در ایران بر اثر تحریم‌هاست. این طرح «راهکار تجاری بشردوستانه سوئیس» نام دارد و قرار است کانالی موازی با اینستکس، ساز و کار ویژه تجارت اروپا با ایران باشد. مقام‌های سوئیسی به دلیل آن که اینستکس ظاهرا پیش از تولد به اغما رفته است، در تلاشند تا با مذاکره با بانک‌ها و شرکت‌های مختلف و نیز با گفتگو با مقام‌های رسمی ایران و ایالات متحده راه را برای عملی کردن طرح خود باز کنند. آر تی اس با این حال از قول دفتر وزارت اقتصاد سوئیس می نویسد که این مذاکرات تاکنون موفق نبوده است.

یکی از راهکارهای پیشنهادی سوئیسی‌ها برای ایجاد امکان تجارت دارویی با ایران، معامله پایاپای یا تبادل کالا با کالا با ایران است. شبکه تلویزیونی سوئیس جزئیات دیگری از چگونگی اجرای این طرح و نیز در مورد نوع کالاهایی که می توانند مبادله شوند، فاش نساخته است.

آخرین مطالب درباره تحریم‌های ایالات متحده آمریکا علیه ایران

تحریم‌های آمریکا علیه ایران تجارت محصولات دارویی را شامل نمی شود اما به دلیل تحریم‌های مالی و منع بانک‌های جهان از همکاری با ایران، در عمل تجارت دارو با ایران نیز تقریبا ناممکن شده است.

چند شرکت تولیدی دارو و مواد غذایی از جمله نوارتیس، روش و نستله از معدود شرکت های سوئیسی هستند که به رغم وجود تحریم همچنان در ایران حضور دارند. این شرکت‌ها به دلیل آن که نمی توانند پول خود را از ایران به سوئیس منتقل کنند، عملا امکان خروج از بازار ایران را ندارند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هشدار آمریکا به چین: کمک غیرمسئولانه به انتقال نفت ایران را متوقف کنید

نماینده ایران در سازمان ملل: اینستکس فعلا ماشین زیبای بدون بنزین است

سوئیس به‌دنبال تغییر قوانین فرزندخواندگی‌ پس از انتشار گزارش‌هایی از ورود «غیرقانونی» هزاران کودک