Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

واکنش تند اروپا به «جنگ تجاری» آمریکا

واکنش تند اروپا به «جنگ تجاری» آمریکا
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آمریکا با جامه عمل پوشاندن به تهدیدهای افزایش تعرفه فولاد و آلومینیوم، روابط تجاری در دو سوی اقیانوس اطلس را وارد دوره جدیدی کرد.

آگهی

آمریکا با جامه عمل پوشاندن به تهدیدهای افزایش تعرفه فولاد و آلومینیوم، روابط تجاری در دو سوی آتلانتیک را وارد دوره جدیدی کرد.

ویلبر راس، وزیر بازرگانی ایالات متحده آمریکا پنج‌شنبه ۳۱ مه / ۱۰ خرداد گفته بود: «از نیمه شب امشب (پنج‌شنبه، به وقت واشنگتن) افزایش تعرفه واردات فولاد و آلومینیم برای اتحادیه اروپا، کانادا و مکزیک اعمال خواهد شد.»

اعلام اعمال افزایش تعرفه از سوی دولت ترامپ با واکنش‌‌های شدیدی در اروپا، کانادا و مکزیک همراه شد.

مقابله‌ به مثل اتحادیه اروپا

در نخستین واکنش به این خبر، ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپا گفت: «اعمال افزایش تعرفه آمریکا غیر قابل قبول است. امروز روز بدی برای دنیای تجارت است. ما از منافع اروپا دفاع خواهیم کرد. .»

در بیانیه‌ای که کمیسیون اروپا در همین راستا صادر کرد با اشاره به تلاش‌های اتحادیه اروپا برای رسیدن به توافق در ماه‌های گذشته با آمریکا، اقدام این کشور را غیرقابل قبول و مخالف با قوانین سازمان تجارت جهانی خواند.

یونکر در ادامه تصریح می‌کند که اروپا منشاء مشکلات آمریکا نیست بلکه به همان اندازه از این مشکلات آسیب می‌خورد.

واکنش تند فرانسه

نخستین واکنش دولت فرانسه از سوی رییس جمهور این کشور با یادآوری دهه ۳۰ میلادی و پیش از آغاز جنگ جهانی دوم صورت گرفت. امانوئل ماکرون گفت: «این تصمیم از جنبه‌های زیادی اشتباه است. اشتباهی که منجر به ایجاد عدم توازن بین‌المللی می‌شود. این اقدام منجر به ملی‌گرایی اقتصادی و تجاری می‌شود. ولی ملی‌گرایی مساوی است با جنگ. این دقیقا همان تحولاتی است که در سال‌های دهه ۳۰ اتفاق افتاد.»

رییس جمهور فرانسه در مکالمه تلفنی با دونالد ترامپ تصمیم او را برای اعمال افزایش تعرفه واردات فولاد و آلومینیوم را «غیرقانونی» و یک «اشتباه» خواند و اضافه کرد: «اتحادیه اروپا اقدامی متناسب و سخت در قبال این عمل آمریکا در پیش خواهد گرفت.»

امانوئل ماکرون از رییس جمهور آمریکا خواست که با اتحادیه اروپا، چین و ژاپن در جهت اعمال قوانین سازمان تجارت جهانی وارد مذاکره شود.

وزیر اقتصاد فرانسه، برونو لومر نیز در ملاقاتی با وزیر بازرگانی ایالات متحده آمریکا به همتای خود گفت: « ما تحت فشار وارد مذاکره نخواهیم شد. ما معتقدیم که تصمیم اتخاذی آمریکا غیرقابل قبول است و عواقبی جدی برای اقتصاد جهانی به همراه خواهد داشت.»

لومر در ادامه از رفتار آمریکا در قبال متحدان اروپایی‌ ابراز تعجب کرد و گفت این دولت آمریکاست که می‌خواهد وارد جنگ تجاری با بزرگ‌ترین متحد خود شود.

ژان‌ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه نیز گفت: «این اقدام، عملی بی‌رحمانه و غیرقابل قبول است. این یعنی کسی باقی می‌ماند که قوی‌تر باشد. اما در روابط بین‌المللی و زندگی جهانی، قانون هر کس قوی‌تر است مصداقی ندارد. روابط بین‌المللی، غرب وحشی نیست.»

لودریان در ادامه اضافه کرد که شعار «آمریکا مقدم است» در حال تبدیل شدن به «آمریکا تنها» است. با این‌حال وزیر خارجه فرانسه تاکید کرد که آمریکا به علت اهداف مشترک در زمینه مبارزه با تروریسم و وضعیت کره شمالی یک متحد باقی خواهد ماند.

واکنش کانادا و مکزیک

نخست وزیر کانادا نیز به اعمال افزایش تعرفه واردات از سوی آمریکا واکنش نشان داد. جاستین ترودو در یک جلسه مطبوعاتی گفت:«ما از تصمیم دولت آمریکا متاسف هستیم و بدیهی است که چنین اقدامی منجر به اقدامات تلافی‌جویانه خواهد شد.»

وزیر اقتصاد مکزیک نیز اعلام کرد که این کشور در قبال آمریکا روش مقابله‌ به مثل را در پیش خواهد گرفت و بر محصولات کشاورزی و صنعتی آمریکا تعرفه واردات وضع خواهد کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نگرانی اروپا از پیروزی احتمالی دونالد ترامپ؛ داستان زیان ۱۵۰ میلیارد یورویی چیست؟

کند شدن رشد دومین اقتصاد بزرگ جهان؛ سران حزب کمونیست چین سیاست‌های جدید تدوین می‌کنند

هزینه ساخت آپارتمان در کدام شهرهای اروپا سر به فلک می‌کشد؟