Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

تامین امنیت سایبری از اولویتهای کمیسر اقتصاد و جامعه دیجیتال اتحادیه اروپاست

تامین امنیت سایبری از اولویتهای کمیسر اقتصاد و جامعه دیجیتال اتحادیه اروپاست
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

کمیسر اقتصاد و جامعه دیجیتال اتحادیه اروپا به یورونیوز می گوید که هیچ کشوری نمی تواند به تنهایی با تهدید سایبر

آگهی

دنیای دیجیتال به یکی از اولویتهای اتحادیه اروپا تبدیل شده است. سران دولتهای اروپایی ماه گذشته در تالین، پایتخت استونی، گرد هم آمدند تا تحولات فناوری و چالشهایی پیش روی اروپا را در این زمینه بررسی کنند. اما موضوع دنیای دیجیتال پای چندین مسئله مختلف را به وسط می کشاند. فناوری دیجیتال باعث رشد اقتصادی و نوآوری می شود، اما در ارتباط با امنیت و آزادی بیان مشکلاتی نیز به وجود می آورد. یورونیوز با کمیسر اقتصاد و جامعه دیجیتال اتحادیه اروپا درباره امنیت سایبری، سیاستهای جدید مالیاتی برای غولهای اینترنتی مثل گوگل و آمازون گفتگویی انجام داده است.

نوآوری های دیجیتال، دولت الکترونیک، امنیت سایبری، اقتصاد دیجیتال و سیاستهای مالیاتی اروپا در قبال غولهای اینترنتی، از موضوعات مطرح در نشست دیجیتال اتحادیه اروپا بود که در روز ۲۹ سپتامبر سال ۲۰۱۷ در تالین، پایتخت استونی برگزار شد. هدف رهبران اروپا این است که اروپا تا سال ۲۰۲۵ در حوزه دیجیتال در جهان پیشرو شود.

وظیفه ماریا گابریل، کمیسر اقتصاد و جامعه دیجیتال اتحادیه اروپا تامین امنیت سایبری برای شرکتها و شهروندان اروپا و همچنین حمایت از شرکتهایی است که در حوزه فناوریهای نوین فعالیت می کنند. یورونیوز با او گفتگویی انجام داده است.

Making Europe a truly digital continent by 2025. Read the #TallinnDigitalSummit conclusions by ratasjuri</a>: <a href="https://t.co/fsAZWsIY8O">https://t.co/fsAZWsIY8O</a> <a href="https://t.co/VnKwxsmHWT">pic.twitter.com/VnKwxsmHWT</a></p>&mdash; EU2017EE (EU2017EE) October 10, 2017

ماریا گابریل: در اروپا نیاز به سرمایه گذاری بیشتر در حوزه دیجیتال داریم

یورونیوز: اتحادیه اروپا در بازار دیجیتال و در مقابل غولهایی چون ایالات متحده و چین چه جایگاهی دارد؟

ماریا گابریل: «خب امروز تغییرات نسبت به گذشته خیلی بیشتر است. درست است که در برخی از حوزه ها مثلا پلتفورم، ما پیشرو نیستم. در عوض، اتحادیه اروپا در برخی از زمینه ها که دیده نمی شود مثل فناوریهای مربوط به نانو روباتها، تراشه های امنیتی و خودروسازی پیشگام است. چالش پیش روی ما این است که ظرفیتهای بالقوه را تحقق ببخشیم و رویکردی را ترویج دهیم که امنیت شهروندانمان را در راستای حقوق اساسی آنها تامین می کند. همچنین باید در بازار جهان جایگاهی داشته باشیم که همگام شرکایمان پیش برویم. یکی از اولین چالشهای پیش روی ما بسیج سرمایه گذاری بیشتر است. زیرا مثلا اگر در حوزه هایی مثل ساخت گوشی همراه و پلتفورم تاخیر داریم، علتش این است که به اندازه کافی در این حوزه ها سرمایه گذاری نکرده ایم.»

او در ادامه می گوید: «به همین دلیل باید برای نسل پنجم شبکه سیار، (اینترنت نسل پنجم) هر چه زودتر در قوانین مخابراتی کشورهای عضو اتحادیه اروپا به رویکردی هماهنگ دست پیدا کنیم. در واقع باید از تکرار اشتباهاتی که در مورد اینترنت نسل سوم و چهارم صورت گرفت، اجتناب کنیم.»

یورونیوز: آیا هدف ایجاد غولهایی اینترنتی برای رقابت با گوگل و فیسبوک اسـت؟

ماریا گابریل: «نه. به نظرم نباید وقتمان را با کپی برداری و تکرار چیزهایی که تا به حال ساخته شده، به هدر بدهیم. بلکه باید بدنبال ابتکار و چیزهای جدید برویم. وقت را نباید از دست بدهیم. باید سریع باشیم. در حال حاضر ۲۴ طرح قانونی داریم که شش تای آنها نهایی شده است. باید بسرعت جلو برویم.»

تقویت ظرفتیهای آژانس امنیت اتحادیه اروپا برای تامین امنیت سایبری شهروندان

یورونیوز: درباره امنیت سایبری عملا چگونه می توانید شهروندان و شرکتها را مطمئن کنید که از داده های شخصی شان حفاظت می شود و بدون نگرانی می توانند از اینترنت استفاده کنند؟

ماریا گابریل: «در حال حاضر تهدیدهای سایبری حد و مرز نمی شناسد. هیچ کشوری نمی تواند به تنهایی با این مشکل مبارزه کند. علاوه بر این، نکته ای که می تواند عواقب وخیم داشته باشد این است که ۸۰ درصد شرکتهای اروپایی می گویند طی یکسال گذشته تحت حملات سایبری قرار گرفته اند. در ماه سپتامبر، [در اجلاس تالین] مجموعه ای از اقداماتی را ارائه کردیم که نوید رویکردی مشترک را در این زمینه می دهد. اولین اقدامی که انجام می شود تقویت ظرفتیهای “آژانس امنیت اتحادیه اروپا”“https://www.enisa.europa.eu/ است، بطوریکه یک آژانس دائم برای تامین امنیت سایبری با اهداف دراز مدت وجود داشته باشد. باید برای اختصاص منابع مالی مورد نیاز آن اقدامات لازم را انجام بدهیم و اهداف عملیاتی بیشتری برایش تعریف کنیم.»

او می افزاید: «مسئله دیگری که در حوزه امنیت سایبری مهم است، مواجهه با تهدیدهای سایبری است. سوال این است که چگونه می توان با یک حمله سایبری در سطح گسترده مقابله کرد؟ پاسخش را نمی دانیم. اما کمیسیون اروپا در ماه سپتامبر پیشنهادی در این زمینه ارائه کرده است: برای اولین بار به کشورهای عضو اتحادیه اروپا و نهادهای اروپایی پیشنهاد کردیم تا در مورد اجرای یک سازوکار هماهنگ اروپایی در صورت حمله گسترده به توافق برسند.»

Have you ever experienced a cyber attack? If so, what kind?#CyberSecMonth#CyberSecurity#DataProtection#DigitalSingleMarket

— European Commission (@EU_Commission) October 20, 2017

حذف محتویات غیرقانونی از اینترنت و همکاری اروپا با سرویسهای شبکه های اجتماعی

یورونیوز: شما با پلتفورمهای شبکه های اجتماعی هم زیاد کار می کنید: درباره تولید محتوای غیر قانونی، سخنانی که منجر به نفرت پراکنی می شود و کسانی که از تروریسم دفاع می کنند، چه اقدام قانونی می توان به انجام رساند تا سرویسها وادار شوند با دقت و سرعت بیشترعمل کنند؟ آیا باید همچنان با این پلتفورمها همکاری کنیم و منتظر شویم مطالب و محتوای غیر قانونی را خودشان حذف کنند؟

ماریا گابریل: «با پدیده هایی مانند نفرت پراکنی، تبلیغ تروریسم و سوء استفاده جنسی از کودکان باید در سطح اروپا قاطعانه برخورد کنیم. این کار ابتدا نیاز با همکاری و مذاکره با پلتفورمهای شبکه های اجتماعی دارد. زیرا این مذاکرات می تواند نتیجه بخش باشد. با این مذاکرات و همکاریها برای حذف محتویات غیر قانونی است که می توانیم به نتیجه مطلوب برسیم. اما پیام دیگری هم داریم و آن این است که نباید بیش از ۴۱ درصد محتوای موجود روی اینترنت دائمی باشد. طبق بررسیهای ما برخی مطالبی هستند که بیشتر تأثیرشان در دو ساعت اول است و ما نمی خواهیم چنین مطالبی بیشتر از یک هفته روی اینترنت بماند. بنابراین ما می خواهیم با همکاری پلتفورم ها، ضمن رعایت اصول شفافیت و وضوح قانونی، راهی سریع و کارآمد برای حذف این مطالب از اینترنت پیدا کنیم. این پیام روشن امروز ماست: می خواهیم کار را شدت ببخشیم تا نتایج را ببینیم و بتوانیم از راه گفتگو با پلتفورم ها تأثیر سیاستها را ببینیم و در صورت نیاز رهیافت دیگری را بیازماییم.»

یورونیوز: منظورتان از اقدامات تکمیلی این است که آن را تبدیل به قانون کنیم؟

ماریا گابریل: «از الان تا ماه مه سال ۲۰۱۸ ، اگر پیشرفت به اندازه کافی نباشد، این حق را برای خودمان محفوظ می دانیم که قوانین لازم را وضع کنیم.»

قوانین مالیاتی مشترک اروپا در قبال غولهای اینترنت

یورونیوز: یکی از مسائلی که در اروپا خیلی درباره آن صحبت می شود دریافت مالیات بیشتر از غولهای اینترنت مثل گوگل آمازون و فیسبوک است. مالیات عادلانه و منصفانه ای که این شرکتها باید در اروپا بپردازند چه خواهد بود؟

ماریا گابریل: «اگر جواب را می دانستیم، مجبور نبودیم برای رسیدن به موضع مشترک شرکایمان در سازمان همکاری و توسعه اقتصادی تا ماه دسامبر صبر کنیم. امروز می دانیم که این مسئله ای است که باید برای آن جواب پیدا کنیم. همچنین این موضوع به این دلیل پیش آمده است که سیستم مالیاتی ما برای اقتصادی بسیار متفاوت طراحی شده، و متناسب با دنیای دیجیتال نیست. امروز باید به این سؤال پاسخ داده شود که در اینترنت ارزش و سودی [که بتوان از آن مالیات گرفت] کجا به وجود می آید. این یکی از چالشها در عصر دیجیتال است و البته مسئله عدالت هم مطرح است. برای آنکه اکوسیستم دیجیتال و همکاری هایی که از طریق این اکوسیستم درون و بیرون اروپا انجام می شود، تأثیر واقعی داشته باشد و متحول شود لازم است این حس به وجود بیاید که همه از این اکوسیستم فایده می برند. تا ماه دسامبر برای رسیدن به رویکرد هماهنگ صبر می کنیم و اگر به نتیجه نرسیم از راه قانونی اقدام می کنیم.»

Europe is still digitally divided. Check out our interactive maps: https://t.co/QzDP1G27cs#TallinnDigitalSummit#internet#EDJNet#ddjpic.twitter.com/jGRrb3QZiW

— VoxEurop (@VoxEurop) September 29, 2017

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ضرب الاجل اتحادیه اروپا به شبکه‌های اجتماعی برای حذف محتوای «تروریستی»

اروپا در پی تصویب قوانینی برای حذف محتوای تروریستی از شبکه های اجتماعی

راه پرفراز و نشیب همگرایی اقتصادی در اروپا