Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

پیشنهادهای مالی ماکرون برای اتحادیه اروپا

پیشنهادهای مالی ماکرون برای اتحادیه اروپا
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آیا طرح های مالی رئیس جمهوری جدید فرانسه برای اتحادیه اروپا واقع گرایانه است؟ خبرنگار یورونیوز در این زمینه با پیر موسکوویسی، کمیسر امور اقتصاد و دارایی اتحادیه اروپا گفتگو کرده…

آگهی

آیا طرح های مالی رئیس جمهوری جدید فرانسه برای اتحادیه اروپا واقع گرایانه است؟ خبرنگار یورونیوز در این زمینه با پیر موسکوویسی، کمیسر امور اقتصاد و دارایی اتحادیه اروپا گفتگو کرده است.

یورونیوز: فرانسوا اولاند روز یکشنبه رسما قدرت را به امانوئل ماکرون واگذار خواهد کرد. اینجا در بروکسل پیروزی رئیس جمهوری جدید فرانسه را پیروزی اتحادیه اروپا خواندند. اتحادیه اروپا از ماکرون چه انتظاری دارد؟

پیر موسکوویسی: این خبر خوبی برای فرانسه است زیرا از خطر پوپولیسم، بیگانه هراسی و خشونت راست افراطی رها شد. برای اروپا هم خبر خوبی است زیرا رئیس جمهوری آمده که تهدید به خروج از اتحادیه و منطقه یورو نمی کند، رئیس جمهوری جوان و اروپا محور است و پیشنهادهای محکمی برای تقویت منطقه یورو دارد.

یورونیوز: آقای ماکرون برای تقویت یورو ایده هایی مثل تأسیس وزارت بودجه اروپا و حتی صدور اوراق قرضه اروپایی دارد. آیا این ایده ها برای اتحادیه اروپا واقع گرایانه است؟

موسکوویسی: آقای ماکرون طرح هایی را اینجا و آنجا روی میز می گذارد که خود من چند سال پیش ارائه داده ام. طرح هایی مثل ایجاد یک ظرفیت مالیاتی، تعیین بودجه ای برای اروپا به منظور مقابله با مشکل بیکاری، تأسیس یک وزارت دارایی برای منطقه یورو که بتواند هم ریاست یوروگروپ (وزرای دارایی کشورهای عضو منطقه یورو) را بر عهده داشته باشد، هم در برابر پارلمان اروپا نقش مستقل کمیسر و مسئول دارایی را ایفا کند و هم خودش خزانه باشد. هدف طرح ها تقویت منطقه یورو، کاهش اختلافات و ایجاد ظرفیت بیشتر برای کارآفرینی و توسعه بوده است. البته با وجود آقای ماکرون، دفاع از این طرح ها و چشم انداز تحقق آنها جدی تر خواهد بود، اما می دانم که مبارزه سختی خواهیم داشت تا بتوانیم بسیاری از بازیگران عمده را متقاعد کنیم.

یورونیوز: نکته همین است. آلمان از هم اکنون گفته با برخی پیشنهادها از جمله در مورد بدهی ها و اوراق قرضه موافق نیست. بنابراین آیا گمان نمی کنید که آلمان با این رویکرد در اروپا زیر فشار قرار بگیرد؟

موسکوویسی: بهتر است از فشار صحبت نکنیم. در پاریس رئیس جمهوری آمده که اروپا دوست است و فکر می کند که فرانسه باید دست در دست آلمان کار کند، پاریس باید با برلین همکاری کند. هنوز حتی نخستین دیدار رئیس جمهوری جدید فرانسه با صدراعظم آلمان روی نداده، پس باید دید چه می شود. به نظرم آلمان باید بداند که وقت سرمایه گذاری بیشتر به نفع خودش و به نفع کل اروپا فرا رسیده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کسب و کارهای اروپایی از انتخابات اتحادیه اروپا چه انتظاری دارند؟

نرخ تورم در حوزه پولی یورو «به‌طور غیرمنتظره» کاهش یافت

چرا شمار زنان شاغل و جویای کار در اروپا بیش از آمریکای شمالی است؟