Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

برندگان و بازندگان بحران در بازارهای مالی چین

برندگان و بازندگان بحران در بازارهای مالی چین
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

صدها میلیارد دلار در آغاز هفته در بازارهای مالی سراسر جهان محو شد. این حاصل افت شدید ارزش سهام در بازارهای چین و تاثیر آن روی بازارهای اروپا، آسیا و

آگهی

صدها میلیارد دلار در آغاز هفته در بازارهای مالی سراسر جهان محو شد. این حاصل افت شدید ارزش سهام در بازارهای چین و تاثیر آن روی بازارهای اروپا، آسیا و به میزان کمتر در ایالات متحده آمریکا بود.

این حادثه باعث شد که اولین روز کاری هفته «دوشنبه سیاه» نام بگیرد چراکه در این روز بازارهای سهام چین هر آنچه را که در طول سال به دست اورده بودند، از دست دادند.

پس لرزه این رویداد اقتصادی در تمام جهان توسط معامله گران احساس شد و معامله گران این روز را بدترین روز طی سالهای اخیر توصیف می کردند.

این رویداد، سقوط قابل توجه قیمت نفت، تضعیف ارز بازارهای نوظهور و ترس بیش از پیش سرمایه گذاران از آینده را نیز در پی داشت.

علت سقوط بازارهای مالی چین

سهام در بازار چین در دوازده ماه منتهی به ژوئن امسال۱۵۰ درصد رشد کرد و این باعث شد که سرمایه گذاری انفرادی بطور انبوه به این بازار روی بیاورد. بگونه ای که افراد از دیگران پول قرض می کردند تا وارد این بازار شوند.

به این موضوع باید شواهدی را نیز که بیانگر کاهش قابل توجه سرعت رشد اقتصادی در این کشور بود، افزود.

برای درک اینکه چرا دومین موتور بزرگ اقتصاد جهان قدرتش را از دست داده، بهتر است اول ببینیم این کشور چگونه چنین قدرتی را به دست آورده بود.

اقتصاد چین از سال ۲۰۰۷ میلادی با رشد تولید ناخالص داخلی بیش از ۱۴ درصد مسیر پر شتاب رشد اقتصادی را در پیش گرفت اما رکود اقتصاد جهانی که در سال ۲۰۰۸ میلادی آغاز شد، اقتصاد چین و بخصوص صادرات این کشور را تحت تاثیر قرار داد و تولید ناخالص داخلی آن را ابتدا به ۹.۶ درصد و یکسال بعد به ۹.۲ درصد کاهش داد.

در واکنش به این وضعیت، دولت چین برنامه ای شامل محرکهای اقتصادی را به اجرا گذاشت که به احیای اقتصاد این کشور در سال ۲۰۱۰ میلادی کمک کرد یعنی زمانی که نرخ واقعی رشد تولید ناخالص داخلی سالانه این کشور به بالاتر از ۱۰ درصد افزایش یافت.

از آن به بعد، سرعت رشد اقتصادی کمی کندتر شد اما اقتصاد چین همچنان در حال رشد بود.

در پایان سال ۲۰۱۴ میلادی، پکن بار دیگر بر تعهد خود مبنی بررشد اقتصادی کندتر اما پایدارتر تاکید کرد. اولین قدم برای اجرای سیاست جدید، تغییر تمرکز از صادرات به سمت مصرف داخلی و خدمات بود.

مقامات چینی می گفتند که می خواهند بنا بر پیش بینی ها برای سال ۲۰۱۵ میلادی به نرخ رشد تولید ناخالص داخلی ۷ درصد برسند اما پیش بینی صندوق بین المللی پول و سازمان همکاری اقتصادی و توسعه، رقمی کمتر از ۷ درصد بود.

بنابراین می توان گفت که رکود کنونی در اقتصاد این کشور جای شگفتی نداشت و پکن نیز اعلام کرد که این یک تغییر سیاست عمدی بوده است.

پس این همه سر و صدا درباره سقوط بازار سهام برای چیست؟ بازار از این می ترسد که انتقال به یک مدل جدید اقتصادی مخرب باشد و در مورد چین، مخرب به معنی اختلال در همه چیز در سراسر جهان است.

آگهی

در پی کاهش ۸.۵ درصدی شاخص کامپوزیت در شانگهای، قیمت نفت نیز به پایین ترین نرخ طی چند سال اخیر رسید زیرا نگرانی هایی درباره کاهش سطح تقاضای چین به عنوان دومین مصرف کننده بزرگ نفت در جهان وجود داشت.

اپل، برنده بحران مالی چین

تدبیر مدیر شرکت اپل مانع از آن شد که این شرکت در «دوشنبه سیاه» متضرر شود. تیم کوک، مدیر این شرکت از طریق یک برنامه تلویزیونی سعی کرد از نگرانی ها درباره آنچه در چین روی داده بویژه در زمینه فروش اپل و اپلیکیشن های آن بکاهد.

این اقدام کوک برای جلوگیری از ورود زیان بیشتر به سهامدارانش کافی بود درحالیکه شرکتهایی همچون مایکروسافت، گوگل و فیسبوک در این بحران گرفتار شدند.

آگهی
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رشد ۶۷ درصدی فروش املاک و مستغلات در دُبی طی یکسال گذشته

برگزاری بیست و چهارمین نمایشگاه «سیتی اسکیپ» در دبی همزمان با رونق بازار مسکن

دبی؛ افتتاح بیست و نهمین نمایشگاه «بازار سفر عربی»