Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آستانه، میزبان نشست اقتصادی بین شرکای مهم روسیه

آستانه، میزبان نشست اقتصادی بین شرکای مهم روسیه
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

آستانه پایتخت قزاقستان میزبان یک نشست اقتصادی بود. نشستی که طی آن تشکیل اتحادیه اقتصادی اوراسیا مورد گفتگوی مقامات عالیرتبه روسیه، بلاروس و قزاقستان قرار گرفت. در این نشست، اقتصاددانان و مقامات بلندپایه تعدادی از کشورهای همسایه قزاقستان حضور داشتند.

قزاقستان قصد دارد به یک قطب مهم تجارت در آسیای میانه بدل شود. این کشور روابط تجاری مستحکمی با روسیه تحت رهبری ولادیمیر پوتین دارد اما ساگین تائف، معاون نخست وزیر قزاقستان می گوید روابط خوب با همسایگان دلیل بر زیر سئوال بردن استقلال کشورش نیست: “ما هیچگاه دوباره زیرپرچم شوروی نخواهیم رفت، ما تنها می خواهیم با همسایگانمان یک اتحادیه اقتصادی تشکیل دهیم. هدف ما رشد و پیشرفت اقتصادی است. می خواهیم که سرمایه گذاران به کشورمان سرازیر شوند و تولید ناخالص داخلی کشور اینگونه افرایش بیابد.”

روسیه به همراه قزاقستان، بلاروس و اوکراین و برخی دیگر از کشورهای آسیای میانه همکاریهای گسترده اقتصادی را از سال دوهزار میلادی اغاز کرده اند و اکنون قصد تشکیل اتحادیه اقتصادی دارند. اقتصاد این کشورها برپایه استخراج نفت و گاز استوار شده است. رییس اتاق بازرگانی قزاقستان می گوید باید این اتحادیه را گسترش داد.

شمار بالایی از مارکها و صنایع اروپایی و آمریکایی وارد قزاقستان شده اند. قزاقستان چهارده سال پس از استقلال یه یکی بزگترین بازارهای مصرفی منطقه تبدیل شده است و تولید ناخالص داخلی این کشور ۲.۲ تریلیون دلار یا ۱.۶ تریلیون یورو است.

بسیاری از خودورسازان جهان از جمله ژاپنیها، کره ایها با شرکتهای چون سانگ یونگ و تویوتا در این کشور حضوری فعال دارند. اتحادیه اروپا هم بتازگی طرح های زیادی برای سرمایه گذاری در این کشور ارائه کرده است.

یکی از برگزارکنندگان این نشست می گوید: “ برای اینکه اتحادیه اوراسیا موفق باشد باید برای شرکتهای چند ملیتی شرایطی را فراهم کند تا بتوانند سوددهی داشته باشند. تنها سودآوری است که سرمایه گذاران را به این منطقه می کشاند. “

اما همزمان، بحران سیاسی بین اوکراین و روسیه ضربه زیادی به اتحادیه اوراسیا وارد کرده است چرا که در همین راستا، روسیه با شرکای غربی اش از جمله اتحادیه اروپا و ایالات متحده عملا وارد جنگ اقتصادی شده است. همزمان روسیه با گسترش همکاریها با دیگر کشورهای عضو پیمان اوراسیا قصد دارد منافع ماندن در این منطقه اقتصادی را به همسایه غربی اش اوکراین گوشزد کند.

با این حال درهای این اتحادیه بروی دیگر کشورهای آسیای میانه کاملا باز است. ارمنستان بتازگی روابط تجاری اش با قزاقستان را گسترش داده است و گفته می شود که کشورهایی چون ازبکستان نیز نامزد ورود به این اتحادیه هستند. کشورهای فقیرتر منطقه از جمله تاجیکستان و قرقیزستان قصد عضویت در این اتحادیه را دارند.

به هر ترتیب سال آینده اتحادیه جدیدی شکل خواهد گرفت اما بسیاری از کشورها با توجه به مشکلات اقتصادی اتحادیه اروپا نسبت به این اتحادیه بدبین هستند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بازار داغ ورزش و گردشگری ورزشی در امارات

قوانین تازه در دُبی برای افزایش استفاده از روبات‌ها و خودکارسازی امور

تحولات عرصه فناوری نوین؛ دُبی برای پیشتازی در متاورس خیز برداشته است