رئیس کل بانک مرکزی ایران: بخشنامه کافی نیست؛ مسئولان حجاب و عفاف باید در بانک‌ها مستقر شوند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
علی صالح‌آبادی، رئیس کل بانک مرکزی ایران
علی صالح‌آبادی، رئیس کل بانک مرکزی ایران   -  کپی رایت  عکس از سایت رسمی بانک مسکن ایران

همزمان با افزایش برخوردهای ماموران «گشت‌ ارشاد» با زنان و دختران ایرانی به منظور فراگیر کردن رعایت اصول حکومتی حجاب کامل یا حجاب اجباری، رییس کل بانک مرکزی ایران با بیان این که اهتمام ستاد امر به معروف و نهی از منکر به موضوع «عفاف و حجاب»، وظیفه ما را برای توجه به این موضوع «مبارک» سنگین‌تر می‌کند، گفت: «ما در بانک مرکزی و شبکه بانکی کشور وظیفه خود می‌دانیم که در این زمینه با جدیت گام برداریم.»

پایگاه‌های خبری بانک‌های ایران، از برگزاری نشست هم‌اندیشی «عفاف و حجاب» در محل «حوزه علمیه امام خمینی» به ریاست کاظم صدیقی، رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر و با حضور علی صالح آبادی، رییس کل بانک مرکزی، ذبیح الله سلمانی، معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت امور اقتصادی و دارایی و مدیران عامل بانک‌‌های دولتی و خصوصی خبر دادند. 

در جریان این نشست که روز سه‌شنبه ۱۴ تیرماه برگزار شد، آقای صدیقی از مدیران نظام بانکی ایران خواست تا در کنار مسئولیت‌های اقتصادی به آن چه که او «مسائل اخلاقی و فرهنگی کارکنان» عنوان کرد، «حساس» باشند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

علی صالح آبادی، رییس کل بانک مرکزی با اشاره به این که ابلاغیه‌ها و مقررات مربوط به «عفاف و حجاب» که فقط «مقدمه‌ کار» است به شبکه بانکی کشور ابلاغ شده است، گفت: «اجرای سیاست‌های مربوط به عفاف و حجاب نباید محدود به ابلاغ بخشنامه و نامه‌نگاری باشد بلکه باید در بانک‌های کشور مسئولین فرهنگی وجود داشته باشند تا ضمن پیگیری جدی اجرای دستورالعمل‌ها، آموزه‌ها و مقررات ابلاغی ستاد امر به معروف و نهی از منکر را به صورت عملی پیاده سازی و رصد کنند.»

در پایان این نشست، مدیران عامل بانک‌های دولتی و خصوصی ایران به عنوان رئیس شورای امر به معروف و نهی از منکر بانک متبوع خود منصوب شده‌اند.

پیشتر رسانه‌های ایران گزارش داده بودند که معاون دادستان مشهد با ارسال نامه‌ای به فرمانداری مشهد، از او خواسته تا ارائه خدمات به افراد بدحجاب را در «اداره‌ها و بانک‌ها» ممنوع کند. همچنین چندین استانداری نیز طی روزهای اخیر خواستار رعایت «پوشش مناسب و نشر و اشاعه مسئله حجاب» در ادارات دولتی شده‌اند و بر همین اساس دستورهایی برای تفکیک اتاق کار مردان و زنان صادر شده است. در سطح شهرهای بزرگ ایران به ویژه در تهران و مشهد نیز برخورد ماموران نیروی انتظامی در قالب «گشت‌های ارشاد» با زنانی که به اصول حجاب کامل یا اجباری از جمله پوشیدن چادر، مقنعه بلند، مانتوی گشاد و جلو بسته و شلوار بلند و گشاد را در قالب رنگ‌های «غیرزننده» و بدون داشتن آرایش «غلیظ» تن نمی‌دهند، تشدید شده است.  

البته اخیرا از مردان نیز خواسته شده تا به هنگام حضور و فعالیت اجتماعی از پوشیدن کروات، پاپیون و سایر نمادهای غربی، تی‌شرت و پیراهن تنگ و کوتاه، لباس‌های بدن‌نما و وصله‌دار، طلا و زیورآلات اجتناب کنند.