Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

محدودیت آزادی زنان در یمن؛ حوثی‌ها فعالیت گشت «زینبیات» را افزایش دادند

یمن
یمن Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

حوثی‌ها این محدودیت‌ها را با استفاده از تشکیلاتی پلیسی به نام «زینبیات» اعمال می‌کنند که تمامی نیروهای آن را زنان وفادار به ایدئولو‌ژی اسلامی حوثی‌ها تشکیل می‌دهند؛ الگویی کپی‌برداری شده از آن چه که در افغانستانِ پس از طالبان و در ایرانِ تحت حاکمیت جمهوری اسلامی در جریان است.

آگهی

فعالان حقوق زنان می‌گویند که حوثی‌های مورد حمایت ایران، که از زمان تصرف صنعا، پایتخت یمن، در سال ۲۰۱۴، کنترل بخش‌هایی از فقیرترین کشور جهان عرب را در اختیار دارند، از هشت ماه گذشته اعمال محدودیت‌ها علیه زنان را به طور فزاینده‌ای در دستور کار خود قرار داده‌اند. 

عبیر مقتری، ۲۱ ساله، از ادامه تحصیل در قاهره بازمانده است. این دختر جوان که موفق به اخذ بورسیه تحصیلی از یکی دانشگاه‌های مصر شده بود، به خبرگزاری فرانسه گفته که چه به هنگام تلاش برای سفر به قاهره از طریق فرودگاه صنعا و چه با استفاده از فرودگاه عدن، حوثی‌ها مانع از خروج او از کشور شده‌اند. 

در جامعه یمن به طور سنتی فضای لازم برای احترام به آزادی‌های فردی فراهم بوده اما فشار شبه‌نظامیان حوثی برای تشکیل حکومت دینی در این کشور، روز به روز آزادی‌های فردی به ویژه برای زنان در حال از بین رفتن است.  

خبرگزاری فرانسه گزارش داده که حوثی‌ها اخیرا سفر داخلی زنان را نیز بدون همراهی یک محرم ممنوع کرده‌اند. اقدامی که به گفته فعلان حقوق زنان به یک مانع جدی برای اشتغال زنان بدل شده است. 

AHMAD AL-BASHA/AFP or licensors
یمنAHMAD AL-BASHA/AFP or licensors

حوثی‌ها همچنین در شهر صعده، فروش داروهای پیشگیری از بارداری به زنان را بدون ارائه نسخه و حضور همسر ممنوع کرده‌اند. افزون بر صعده، در برخی از شهرهای کوچک گزارش شده که زنان نمی توانند پس از تاریکی هوا، حتی برای دسترسی به فوریت‌های پزشکی، به تنهایی از خانه خارج شوند.

حوثی‌ها این محدودیت‌ها را با استفاده از تشکیلاتی پلیسی به نام «زینبیات» اعمال می‌کنند که تمامی نیروهای آن را زنان وفادار به ایدئولو‌ژی اسلامی حوثی‌ها تشکیل می‌دهند؛ الگویی کپی‌برداری شده از آن چه که در افغانستانِ پس از طالبان و در ایرانِ تحت حاکمیت جمهوری اسلامی در جریان است.

MOHAMMED HUWAIS/AFP or licensors
یمنMOHAMMED HUWAIS/AFP or licensors

فعالان حقوق زنان در یمن نیز تاکید می‌کنند که محدودیت‌های وضع شده علیه آزادی زنان بخشی از قوانین یمن نیست و خودسرانه از حوثی‌ها به اجرا گذاشته شده است. چنان که بلقیس لهبی، فعال در اندیشکده مرکز مطالعات استراتژیک صنعا، می‌گوید: «هدف از این محدودیت‌ها جلب رضایت افراطی‌ترین شاخه جریان حوثی و اعمال کنترل سیاسی شدیدتر بر جامعه است.» او می‌افزاید: «آنها هم از الگوی ایرانی و هم از الگوی طالبان الهام گرفته‌اند تا همه مخالفان خوپ را ساکت کنند و جامعه را تحت سلطه خود درآورند.»

AHMAD AL-BASHA/AFP or licensors
یمنAHMAD AL-BASHA/AFP or licensors

اما راضیه متوکل، بنیانگذار یک گروه حقوق بشر یمنی، خاطرنشان می‌کند که در شهرهای بزرگ، مردم در برابر «تلاش حوثی‌ها برای تشکیل جامعه طالبانی» مقاومت می‌کنند و جمعیت جوان‌تر و سرکش‌تر صنعا به مانع جدی پیشروی حوثی‌ها بدل شده‌اند. 

به طوری که در صنعا، حوثی‌ها در مواجهه با اعتراض‌ها به ممنوعیت اختلاط زنان و مردان در دانشگاه‌ها، رستوران‌ها و کافه‌ها، و همچنین ممنوعیت اجرای موسیقی در برخی رویدادها، ناچار به عقب‌نشینی شده‌اند. 

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

عایشه احمد، مدیر سالن زیبایی، تعریف می‌کند که پس از تعطیلی استخرها، باشگاه‌های تناسب اندام و برخی مشاغل مشابه، مجبور شده بود تا سالن زیبایی و سالن بدنسازی زنانه خود را در صنعا تعطیل کند ولی در پی طرح شکایت‌های مکرر و جریان‌سازی در شبکه‌های اجتماعی توانسته مجوز بازگشایی سالن زیبایی را به دست آورد. در شهر غربی حدیده نیز صاحب یک کافه مخصوص زنان موفق به بازگشایی آن شده است.

خانم متوکل یادآور می‌شود: «این یک نبرد طولانی مدت است و مشخص نیست که در نهایت چه کسی برنده خواهد شد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جنبش فمینیستی اسپانیا بر سر قوانین تراجنسیتی‌ها و تجاوز جنسی دوپاره شد

زنان افغان در اعتراض به ممنوعیت تحصیلات دانشگاهی «خون می‌گریند»

رئیس کل بانک مرکزی ایران: بخشنامه کافی نیست؛ مسئولان حجاب و عفاف باید در بانک‌ها مستقر شوند