Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

طالبان ادامه تحصیل دختران در دانشگاه‌های دولتی و خصوصی افغانستان را ممنوع کرد

منع ادامه تحصیل دختران در دانشگاه‌های افغانستان توسط طالبان
منع ادامه تحصیل دختران در دانشگاه‌های افغانستان توسط طالبان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزارت تحصیلات عالی حکومت طالبان در نامه‌ای به همه دانشگاه‌های دولتی و خصوصی افغانستان اعلام کرد که دختران «تا اطلاع ثانوی» حق ادامه تحصیل در دانشگاه‌ها را نخواهند داشت

آگهی

وزارت تحصیلات عالی حکومت طالبان در نامه‌ای به همه دانشگاه‌های دولتی و خصوصی افغانستان اعلام کرد که دختران «تا اطلاع ثانوی» حق ادامه تحصیل در دانشگاه‌ها را نخواهند داشت.

در نامه این وزارتخانه آمده است که کابینه طالبان در ۲۸ آذر/قوس رأی بر ممنوعیت ادامه تحصیل دختران در دانشگاه‌ها داده است. ندامحمد ندیم، سرپرست وزارت تحصیلات عالی طالبان در این نامه تاکید کرده است که دانشگاه‌ها باید «فوراً» این حکم را عملی کنند.

ابلاغیه طالبان
وزرات تحصیلات عالی تحت حاکمیت طالبان افغانستانابلاغیه طالبان

ضیاءالله هاشمی، سخنگوی وزارت تحصیلات عالی دولت طالبان که این نامه را در حساب کاربری خود در توئیتر منتشر کرده است، اصالت این نامه را به خبرگزاری فرانسه تایید کرد.

ممنوعیت ادامه تحصیل دختران افغان در دانشگاه‌های افغانستان در حالی اعلام شده است که کمتر از ۳ ماه از برگزاری آزمون ورودی دانشگاه‌ها می‌گذرد. دختران افغان پیش از این امکان ادامه تحصیل در دبیرستان‌های دخترانه را نداشتند.

شبه‌نظامیان طالبان هنگامی که در اوت ۲۰۲۱ به قدرت بازگشتند، وعده دادند که در اجرای شریعت انعطاف بیشتری از خود نشان دهند اما شواهد موجود از پایبندی آن‌ها به تفسیر بسیار سختگیرانه از اسلام حکایت دارد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

زنان در افغانستان از زمان بازگشت دوباره طالبان در این کشور به طور فزاینده‌ای از دسترسی به مکان‌های عمومی و آموزشی منع شده‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

افزایش فشارهای جهانی بر طالبان؛ ۲۷ کشور خواستار بازگشایی مدرسه‌ها دخترانه در افغانستان شدند

سازمان‌ملل: وضعیت حقوق‌بشر افغانستان به‌ویژه زنان و دختران با حکمرانی طالبان بدتر شده‌ است

سیل در افغانستان؛ طالبان می‌گوید دست‌کم ۱۷ نفر جان باخته‌اند