Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

جنجال عکس باحجاب یک نامزد حزب ماکرون در انتخابات محلی فرانسه

پوستر تبلیغاتی حزب حاکم فرانسه در مونپلیه
پوستر تبلیغاتی حزب حاکم فرانسه در مونپلیه Copyright LREM
Copyright LREM
نگارش از Amirbehnam MASOUMI
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در پی انتشار پوستر تبلیغاتی نامزدهای حزب «جمهوری به پیش» با حضور سارا ذمهی، زن محجبه برای انتخابات محلی مونپولیه، دبیر کل این حزب اعلام کرد از نامزدی که نماد مذهبی دارد، حمایت نمی‌کند.

آگهی

در پی انتشار پوستر تبلیغاتی نامزدهای حزب «جمهوری به پیش» با حضور سارا ذمهی، زن محجبه برای انتخابات محلی مونپولیه، دبیر کل این حزب اعلام کرد از نامزدی که نماد مذهبی دارد، حمایت نمی‌کند.

شعار کاندیداهای انتخابات محلی، دست‌کم تا پیش از حذف خانم ذمهی «متفاوت اما متحد برای شما» بود.

داشتن حجاب یا هر نشانه مذهبی دیگر برای کاندیداهای انتخابات در فرانسه ممنوع نیست. با این حال و در زمانی که احزاب اصلی در این کشور تلاش می‌کنند تا هر یک خود را «لائیک‌ترین» جریان سیاسی معرفی کنند، انتشار عکس یک نامزد با حجاب آن هم به‌عنوان نماینده «حزب حاکم» انتقادهای تندی را از سوی جریان‌های رقیب و شمار گسترده‌ای از هواداران «جمهوری به پیش» در پی داشت.

استانیسلاس گرینی، دبیر کل حزب جمهوری به پیش، اعلام کرد از کاندیدای محجبه حمایت نخواهد کرد. ژرالد دارمنن، وزیر کشور فرانسه این تصمیم آقای گرینی را شجاعانه توصیف کرده است.

حزب «جمهوری به‌پیش» در پی کارزار امانوئل ماکرون برای انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۷ و در ابتدا با نام «به‌پیش» و پس از آن به‌منظور پیروزی در انتخابات پارلمانی همان سال ساخته شد. 

 امانوئل ماکرون و حامیانش در جریان رقابت‌های انتخاباتی ۴ سال پیش رویه جمهوری فرانسه در برخورد با مذهب و به‌ویژه مسلمانان را مورد انتقاد قرار می‌دادند. اما به نظر می‌رسد در سال‌های اخیر و همزمان با تشدید رقابت میان جریان‌های میانه‌رو، راست و راست افراطی برای جلب نظر شهروندان، و همچنین بازگشت حملات تروریستی تلاش برای زدودن نشانه‌های اجتماعی اسلام در این کشور به شدت بالا گرفته است.

انتخابات محلی فرانسه به دلیل شیوع ویروس کرونا با نزدیک سه ماه تاخیر به‌دلیل شیوع ویروس کرونا قرار است ماه ژوئن امسال برگزار شود. نظرسنجی‌ها حاکی از احتمال کسب رای بالاتر از همیشه از سوی حزب راست افراطی اجتماع ملی به رهبری مارین لوپن است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رئیس کل بانک مرکزی ایران: بخشنامه کافی نیست؛ مسئولان حجاب و عفاف باید در بانک‌ها مستقر شوند

واکنش ترکیه به حکم دیوان دادگستری اتحادیه اروپا؛ منع روسری مصداق نقض آزادی‌‌های مذهبی است

صدورکیفرخواست تازه علیه سارکوزی برای مشارکت در به انحراف کشاندن پرونده دریافت کمک مالی از لیبی