Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

حجاب در مجلس ملی فرانسه؛ مخالفان پوشش اسلامی جلسه را ترک کردند

مجلس ملی فرانسه
مجلس ملی فرانسه Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یکی از نمایندگان معترض در جلسه کمیسیون مجلس ملی فرانسه پس از ترک جلسه گفت: «نمی‌پذیرم که فردی در جلسات مجلس ملی با حجاب حضور پیدا کند. حجاب برای من نمادی از سلطه‌پذیری [در برابر مردان] است.»

آگهی

تعدادی از نمایندگان مجلس ملی فرانسه روز پنجشنبه جلسه کمیسیون تحقیق این نهاد را در اعتراض به پوشش حجاب یکی از شاهدان ترک کردند.

مریم پوژتو، نایب رئیس یکی از اصلی ترین اتحادیه های دانشجویان فرانسه با پوشش حجاب در جلسه کمیسیون تحقیق مجلس ملی حضور یافته بود. هدف از حضور او ادای شهادت در برابر اعضای کمیسیون در مورد تاثیر بحران شیوع ویروس کرونا بر روی زندگی کودکان و جوانان بود.

یکی از نمایندگان حزب راستگرای جمهوریخواهان پس از آغاز سخنان مریم پوژتو در تذکری آئین نامه ای پوشش حجاب وی را برخلاف «اصل لائیسیته» در جمهوری و مجلس ملی فرانسه دانست. با این حال ساندرین مورک، رئیس کمیسیون تحقیق این تذکر را وارد ندانست. او تاکید کرد استفاده از نمادهای مذهبی از سوی افرادی که برای ادای شهادت در کمیسیون حاضر می شوند ممنوع نیست.

پس از رد این تذکر آئین نامه ای شماری از نمایندگان حزب جمهوریخواهان به همراه یک نماینده از حزب حاکم «جمهوری به پیش» جلسه کمیسیون را به نشانه اعتراض ترک کردند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

به عنوان یک نماینده زن و فردی فمینیست که به ارزش های جمهوری، لائیسیته و حقوق زنان پایبند است، نمی‌پذیرم که فردی در جلسات مجلس ملی با حجاب حضور پیدا کند. حجاب برای من نمادی از سلطه‌پذیری [در برابر مردان] است.
ان کریستین لانگ
نماینده مجلس ملی فرانسه
AFP Photo
مریم پوژتو، نایب رئیس یکی از اصلی‌ترین اتحادیه‌های دانشجویان فرانسهAFP Photo

ان کریستین لانگ، نماینده مجلس ملی فرانسه از حزب «جمهوری به پیش» در مورد این تصمیم خود گفت: «به عنوان یک نماینده زن و فردی فمینیست که به ارزش‌های جمهوری، لائیسیته و حقوق زنان پایبند است، نمی‌پذیرم که فردی در جلسات مجلس ملی با حجاب حضور پیدا کند. حجاب برای من نمادی از سلطه‌پذیری [در برابر مردان] است.»

این نماینده مجلس ملی فرانسه اکنون پیشنهاد کرده است که استفاده از نمادهای مذهبی در جریان ادای شهادت در جلسات کمیسیون های مجلس ممنوع شود.

سگولن رویال، نامزد پیشین حزب سوسیالیست در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه نیز روز جمعه گفت که در صورت حضور در جلسه کمیسیون تحقیق مجلس ملی به نشانه اعتراض به حجاب مریم پوژتو این جلسه را ترک می‌کرد. در مقابل یانیک ژدو، رهبر حزب سبزهای فرانسه با یادآوری عضویت آبه پیر، کشیش کاتولیک در مجلس ملی فرانسه در دهه های ۱۹۴۰ و ۱۹۵۰ تاکید کرد که جنجال کنونی بر سر حجاب یکی از شاهدان جلسه کمیسیون این مجلس، «نقض کامل اصول لائیسیته» است.

چند سیاستمدار فرانسوی از جمله مارلن شیاپا، عضو هیات دولت فرانسه در سال ۲۰۱۸ از انتخاب مریم پوژتو به عنوان نایب رئیس اتحادیه ملی دانشجویان فرانسه (UNEF) به دلیل حجاب او انتقاد کرده بودند. مارلن شیاپا که اکنون وزیر امور شهروندی است در آن زمان وزیر مشاور در زمینه برابری حقوق زنان و مردان بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شورای اروپا به دنبال واکنش‌ها در فرانسه از کارزار «آزادی در حجاب» عقب‌نشینی کرد

ترکیه لایحه دولت فرانسه برای مقابله با «جدایی‌طلبی اسلامگرایانه» را به باد انتقاد گرفت

خواننده محجبه‌ فرانسوی: روی سرم عمامه نیست، حجاب مدرن است