ترکیه لایحه دولت فرانسه برای مقابله با «جدایی‌طلبی اسلامگرایانه» را به باد انتقاد گرفت

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
وزیر امور خارجه ترکیه
وزیر امور خارجه ترکیه   -   کپی رایت  AP Photo

ترکیه روز یکشنبه از لایحه ای که دولت فرانسه برای دفاع از ارزش‌های سکولاریسم و مقابله «جدایی‌طلبیِ مبتنی بر اسلامگرایی» در دست اجرا دارد، به شدت انتقاد کرد.

وزارت امور خارجه ترکیه در واکنش به آنچه از سوی امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه در قالب این لایحه مطرح شد، اعلام کرد که تبعات منفی طرح یاد شده بسیار بیشتر از منافع آن است.

در این بیانیه آمده است: «ما معتقدیم که ذهنیت نهفته در این لایحه به جای کاهش مشکلات در فرانسه به عواقب جدی و خطرناک‌تر منجر خواهد شد.»

دستگاه دیپلماسی ترکیه یادآور شد که انتخاب یک گفتمان سازنده بیش از دیدگاه امنیت محور در مسائل مذهبی راه‌گشا خواهد بود.

در بیانیه وزارت امور خارجه ترکیه همچنین تاکید شده است که چنین رویکردی تنها به افزایش بیگانه هراسی، نژادپرستی و اسلام هراسی در اروپا دامن خواهد زد.

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه روز جمعه با رونمایی از لایحه‌ای برای مقابله با جریان‌های رادیکال اسلامی و ممناعت از رشد «جدایی‌طلبی اسلامگرایانه»، بر عزم دولتش جهت «آزاد کردن اسلام در فرانسه از نفوذ خارجی» تاکید کرد و گفت اسلام بواسطه تنش‌های موجود با «اسلام‌گرایی افراطی» در همه جای دنیا با بحران مواجه شده است.

این لایحه که با هدف «تقویت سکولاریسم و ​​تحکیم اصول جمهوری» تنظیم شده قرار است تا پایان سال جاری در اختیار شورای وزیران قرار گیرد و اوایل سال آینده میلادی نیز به پارلمان فرانسه ارائه شود.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید