ترکیه لایحه دولت فرانسه برای مقابله با «جدایی‌طلبی اسلامگرایانه» را به باد انتقاد گرفت

وزیر امور خارجه ترکیه
وزیر امور خارجه ترکیه Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در بیانیه وزارت امور خارجه ترکیه همچنین تاکید شده است که چنین رویکردی تنها به افزایش بیگانه هراسی، نژادپرستی و اسلام هراسی در اروپا دامن خواهد زد.

آگهی

ترکیه روز یکشنبه از لایحه ای که دولت فرانسه برای دفاع از ارزش‌های سکولاریسم و مقابله «جدایی‌طلبیِ مبتنی بر اسلامگرایی» در دست اجرا دارد، به شدت انتقاد کرد.

وزارت امور خارجه ترکیه در واکنش به آنچه از سوی امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه در قالب این لایحه مطرح شد، اعلام کرد که تبعات منفی طرح یاد شده بسیار بیشتر از منافع آن است.

در این بیانیه آمده است: «ما معتقدیم که ذهنیت نهفته در این لایحه به جای کاهش مشکلات در فرانسه به عواقب جدی و خطرناک‌تر منجر خواهد شد.»

دستگاه دیپلماسی ترکیه یادآور شد که انتخاب یک گفتمان سازنده بیش از دیدگاه امنیت محور در مسائل مذهبی راه‌گشا خواهد بود.

در بیانیه وزارت امور خارجه ترکیه همچنین تاکید شده است که چنین رویکردی تنها به افزایش بیگانه هراسی، نژادپرستی و اسلام هراسی در اروپا دامن خواهد زد.

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه روز جمعه با رونمایی از لایحه‌ای برای مقابله با جریان‌های رادیکال اسلامی و ممناعت از رشد «جدایی‌طلبی اسلامگرایانه»، بر عزم دولتش جهت «آزاد کردن اسلام در فرانسه از نفوذ خارجی» تاکید کرد و گفت اسلام بواسطه تنش‌های موجود با «اسلام‌گرایی افراطی» در همه جای دنیا با بحران مواجه شده است.

این لایحه که با هدف «تقویت سکولاریسم و ​​تحکیم اصول جمهوری» تنظیم شده قرار است تا پایان سال جاری در اختیار شورای وزیران قرار گیرد و اوایل سال آینده میلادی نیز به پارلمان فرانسه ارائه شود.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مبارزه فرانسه با اسلام‌گرایی افراطی و جدال بر سر ساخت مسجد استراسبورگ

حجاب در مجلس ملی فرانسه؛ مخالفان پوشش اسلامی جلسه را ترک کردند

ماکرون: اروپا باید در قبال ترکیه «متحد‌تر و صریح‌تر» شود