ماکرون: اروپا باید در قبال ترکیه «متحد‌تر و صریح‌تر» شود

امانوئل ماکرون
امانوئل ماکرون Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

فرانسه تا کنون از پشتیبانان اصلی یونان در مناقشه شرق مدیترانه بوده و تا آنجا پیش رفته که برای حمایت از آتن حتی نیرو و تجهیزات نظامی نیز به این منطقه پرتنش اعزام کرده است.

آگهی

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه روز پنجشنبه بار دیگر بر لزوم یکپارچگی اروپا برای مقابله با اقدامات به گفته وی «یکجانبه‌گرایانه» ترکیه تاکید کرد.

آقای ماکرون که برای میزبانی از نشست کشورهای جنوب اتحادیه اروپا به شهر آژاکسیو واقع در جزیره کرس سفر کرده، پیش از شروع این اجلاس در گفتگو با خبرنگاران خواستار اتحاد و صراحت بیشتر کشورهای اروپایی در اتخاذ مواضع جهت برخورد با ترکیه شد که از نگاه رئیس جمهوری این کشور «دیگر یک شریک محسوب نمی‌شود.»

امانوئل ماکرون همچنین ضمن تاکید بر تمایل جدی اروپا برای از سرگیری گفتگوهای سازنده با ترکیه، به اقدامات اخیر آنکارا در شرق مدیترانه اشاره کرد و گفت: «تحرکاتی غیرقابل قبول (از سوی ترکیه) در سواحل لیبی بر ضد یک ناوچه فرانسوی که تحت فرماندهی ناتو فعالیت می‌کرد، صورت گرفته است.»

رئیس جمهوری فرانسه در ادامه تصریح کرد: «ترکیه توافقنامه‌هایی غیر قابل قبول با دولت وفاق ملی در لیبی به امضا رسانده که در آن حقوق مشروع یونان نادیده گرفته شده است.»

وی همچنین یادآور شد که فعالیت‌های حفاری ترکیه در آب‌های شرق مدیترانه را محکوم کرد و گفت بخشی از این عملیات در آب‌های تحت کنترل قبرس انجام می‌شود.

تنش میان آنکارا و آتن پس از آغاز فعالیت‌های شناسایی و حفاری کشتی‌های ترکیه در آب‌های شرق مدیترانه تشدید شده است. اروپا با حمایت از یونان و قبرس رجب طیب اردوغان را به اتخاذ سیاست‌‌های توسعه طلبانه متهم می‌کنند و خواستار توقف فوری تحرکات آنکارا در این منطقه هستند.

فرانسه تا کنون از پشتیبانان اصلی یونان در مناقشه شرق مدیترانه بوده و تا آنجا پیش رفته که برای حمایت از آتن حتی نیرو و تجهیزات نظامی نیز به این منطقه پرتنش اعزام کرده است.

امانوئل ماکرون شامگاه پنجشنبه در نشست هفت کشور جنوبی اتحادیه اروپا در آژاکسیو حضور خواهد یافت. در این نشست غیررسمی علاوه بر رئیس جمهوری فرانسه، جوزپه کونته، پدرو سانچز، کیریاکوس میتسوتاکیس، آنتونیو کوشتا، روبرت آبلا، نخست وزیران ایتالیا، اسپانیا، یونان، پرتغال و مالت و نیز نیکوس آناستاسیادس، رئیس جمهوری قبرس حضور دارند.

نخست وزیر یونان نیز پیش از برگزاری اجلاس هفت کشور جنوب اتحادیه اروپا در آژاکسیو تاکید کرد که در صورت ادامه یافتن تحرکات ترکیه، اتحادیه اروپا در نشست سران اواخر ماه سپتامبر خود گزینه‌ای جز اعمال تحریم‌ها و مجازات‌های سنگین بر ضد آنکار پیش رو نخواهد داشت.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اردوغان سلامت عقل ماکرون را زیر سوال برد؛ فرانسه سفیر خود را از ترکیه فراخواند

عملیات برون مرزی ارتش ترکیه برای یک سال دیگر تمدید شد

ترکیه لایحه دولت فرانسه برای مقابله با «جدایی‌طلبی اسلامگرایانه» را به باد انتقاد گرفت