Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

وعده ماکرون به مسلمانان فرانسه: اصلاح قانون لائیسیته علیه دین اسلام نخواهد بود

وعده ماکرون به مسلمانان فرانسه: اصلاح قانون لائیسیته علیه دین اسلام نخواهد بود
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جدایی میان دولت و کلیسای کاتولیک فرانسه از سال ۱۹۰۵ آغاز شد.

آگهی

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه در دیدار با نمایندگان «شورای دین اسلام فرانسه» وعده داد تا در جریان اصلاح قانون لائیسیته، موضعی علیه مسلمانان این کشور گرفته نشود.

احمد اوگراس و انور کبیبش، دو عضو بلندپایه «شورای دین اسلام فرانسه» پس از دیدار با رئیس جمهوری فرانسه اعلام کردند اصلاح قانون لائیسیته برای تسهیل ارتباط میان دولت و نهادهای اسلامی هنوز در مراحل اولیه تدوین قرار دارد و آقای ماکرون به آن‌ها قول داده که مقرارت جدید علیه دین اسلام نباشد.

«شورای دین اسلام فرانسه» در سال ۲۰۰۳ توسط نیکولا سارکوزی -که در آن زمان وزیر کشور بود- به منظور برقراری ارتباط میان دولت و مسلمانان فرانسه بنیان نهاده شده است.

بیشتر بخوانید:

مجلس شورای ملی فرانسه در سال ۱۹۰۵ قانون جدایی نهاد دولت از کلیسای کاتولیک (موسوم به لائیسیته) را تصویب کرد. بر اساس این قانون که همچنان لازم‌الاجرا است، دولت و کلیسای کاتولیک حق دخالت در امور یکدیگر را ندارند؛ دولت حقی در عزل و نصب مقام‌های کلیسای کاتولیک ندارد و در مقابل، کلیسای کاتولیک امکان بهره‌مندی از امکانات دولتی را ندارد.

در سال‌های گذشته، محاکم فرانسه بر اساس این قانون، امکان حمل نشان‌های مذهبی از سوی کارمندان دولت در محل کار را رد کردند.

از سوی دیگر و همزمان با گسترش جمعیت مسلمانان در فرانسه، از دهه ۱۹۸۰ برخورد میان دولت و دانش‌آموزان دختر بر سر مساله حجاب در این کشور بالا گرفت. مجلس فرانسه در سال ۲۰۰۴ قانون ممنوعیت حمل نشانه‌های مذهبی در مدارس دولتی این کشور را تصویب کرد.

قانون لائیسیته ۱۹۰۵، صرفا نحوه تعامل دولت و کلیسای کاتولیک را مشخص و محدود می‌کند. این قانون در سه منطقه آلزاس، لورن و موزل که در آن زمان در اشغال آلمان بودند اجرا نمی‌شود.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مسجد بزرگ پاریس از شورای ملی امامان مساجد فرانسه خارج می‌شود

بن‌بست سیاسی بی‌سابقه در فرانسه پس از انتخابات پارلمانی؛ سناریوهای تشکیل دولت جدید کدامند؟

اعتراض با تراکتور و تپاله گاو؛ کشاورزان خشمگین فرانسه بزرگراه‌ها را می‌بندند