Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

مسجد بزرگ پاریس از شورای ملی امامان مساجد فرانسه خارج می‌شود

مسجد پاریس
مسجد پاریس Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آقای حافظ در خصوص چرایی اتخاذ این تصمیم، از نفوذ جریانی اسلام گرا در شورای ملی مسلمانان فرانسه سخن گفت و اعلام کرد که این تصمیم غیرقابل برگشت است.

آگهی

شمس الدین حافظ، رئیس مسجد بزرگ پاریس روز دوشنبه خبر داد که از برنامه شورای ملی امامان مساجد فرانسه خارج می‌شود.

آقای حافظ در خصوص چرایی اتخاذ این تصمیم، از نفوذ جریانی اسلام گرا در شورای ملی مسلمانان فرانسه سخن گفت و اعلام کرد که این تصمیم غیرقابل برگشت است.

رئیس مسجد بزرگ پاریس در ادامه گفت: «دیگر در جلسات شورای ملی امامان مساجد فرانسه شرکت نکرده و همه روابطم را با آن‌ها قطع می‌کنم زیرا به اعتقاد من شورایی که قرار بوده صلاحیت امامان مساجد فرانسه را بررسی کند تحت تأثیر اسلام‌گرایان قرار دارد.»

طرح شورای ملی امامان مساجد فرانسه پیشنهاد کاخ ریاست جمهوری فرانسه برای مبارزه با تجزیه طلبی مبتنی بر اسلام گرایی بود. بر اساس این طرح، مسئولیت آموزش امامان مساجد در فرانسه به شورای ملی امامان مساجد فرانسه داده شده است.

امانوئل ماکرون در سخنانی که در شهر مورو بیان کرد از لزوم تشکیل شورای ملی امامان مساجد فرانسه که بارها در مورد آن صحبت اما عملی نشده بود سخن گفت.

برخی تحلیل گران معتقد هستند که فشار برای مهار اسلام در فرانسه بعد از قتل ساموئل پاتی، معلم فرانسوی که کاریکاتورهای پیامبر اسلام را در کلاس درس نشان داده بود و همچنین حمله به افراد حاضر در یک کلیسا در شهر نیس بیشتر شده است.

هدف برنامه آقای ماکرون که به شورای ملی مسلمانان فرانسه به عنوان تنها نهاد اسلامی طرف همکاری با قوای دولتی سپرده شده، سازماندهی امور امامان مساجد فرانسه است. بر اساس این طرح، شورای ملی امامان مساجد باید صلاحیت امامان مساجد را تأیید کند.

شورای ملی مسلمانان فرانسه باید تا اوائل دسامبر در خصوص منشور و تربیت نیرو بر اساس قوانین و ارزش‌های جمهوری به نتیجه می‌رسیدند.

«دروغ بی شرمانه» و انسداد مذاکرات

رئیس مسجد بزرگ پاریس همچنین گفت که جریانی افراط گرا در شورای ملی مسلمانان فرانسه که با دولت های مخالف فرانسه به شکل مخفیانه در ارتباط هستند راه مذاکرات را مسدود کرده‌ و اجازه صحبت در خصوص همه بخش‌های منشور امامان مساجد را نمی‌دهند.

آقای حافظ با بیان اینکه اعضای جریان افراط گرا اینگونه وانمود کرده‌اند که منشور مورد نظر با هدف تحت الشعاع قرار دادن «شرف» مسلمانان در این کشور تدوین شده است، آن را یک «دروغ بی شرمانه» عنوان کرد.

او در ادامه گفت که نمایندگی مسلمانان نباید به گونه‌ای باشد که نتیجه آن ایجاد تفرقه میان مسلمانان فرانسه و جدا کردن آن‌ها از جامعه فرانسه شود.

برخی شخصیت‌های اصلاح گرای اسلامی اوائل دسامبر نقشی را که دولت به شورای مسلمانان فرانسه برای ایجاد شورای ملی امامان مساجد داده است را نقد و آن را یک نهاد بی ثبات ارزیابی کردند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فرانسه امامان جماعت آموزش دیده در کشورهای خارجی را نخواهد پذیرفت

وعده ماکرون به مسلمانان فرانسه: اصلاح قانون لائیسیته علیه دین اسلام نخواهد بود

انجمن‌های مسلمانان سوییس خواهان لائیسیته مدل فرانسوی نیستند