Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

خواننده محجبه‌ فرانسوی: روی سرم عمامه نیست، حجاب مدرن است

منل، خواننده فرانسوی
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«این جزئی از ظاهر من است و هرگز مرا بدون این پوشش نمی‌بینید. البته اشکالی هم ندارد اگر مردم مرا "منل، دختر معمم" بنامند.»

آگهی

خواننده محجبه فرانسوی می‌گوید پوششی که روی سرش می‌گذارد، نوعی «حجاب مدرن» است.

منل ابتسام، خواننده جوان که شنبه شب در یک برنامه تلویزیونی پرطرفدار در فرانسه بسیار خوش درخشید، در پاسخ به پرسش خبرنگار روزنامه‌ لوفیگارو در مورد «عمامه» روی سرش گفت: «من مسلمانم، بنا بر این می‌توان گفت که این، گونه‌ای حجاب مدرن است. در واقع این جزئی از ظاهر من است و هرگز مرا بدون این پوشش نمی‌بینید. البته اشکالی هم ندارد اگر مردم مرا "منل، دختر معمم" بنامند.»

میکا، خواننده معروف فرانسوی از اجرای منل متحیر شد

این خواننده جوان شنبه شب گذشته (۱۴ بهمن) با شرکت در برنامه دِوویس (The Voice) که یک مسابقه پرطرفدار خوانندگی است و هر شنبه شب از شبکه یک تلویزیون فرانسه پخش می‌شود، با صدای گیرای خود ترانه «هله‌لویا» لئونارد کوهن را به دو زبان انگلیسی و عربی اجرا کرد. صدا و اجرای او به قدری جذاب بود که هر چهار داور مسابقه بدون تردید او را انتخاب کردند. یکی از داوران که خواننده معروفی به نام زازی است تنها پس از شنیدن سه کلمه از ترانه، دگمه محصوص تأئید را فشار داد.

منل بخشی از ترانه خود را به زبان عربی اجرا کرد و به جای «هله‌لویا»، لفظ عربی «یا الهی» را به کار برد. «هله‌لویا» یکی از اوراد معروف در مسیحیت است که خود ریشه‌ای یهودی دارد.

این دختر ۲۲ ساله که در شهر بزانسون واقع در شرق فرانسه زندگی می‌کند، اصالتا اهل سوریه است. پدر او تبار سوری و ترک دارد و مادرش مراکشی و الجزایری‌الاصل است. او به چهار زبان فرانسوی، انگلیسی، عربی و ترکی تسلط دارد و هم اکنون دانشجوی کارشناسی زبان انگلیسی است.

حجاب و حمایت از فلسطین؛ واکنش‌ کاربران شبکه‌های اجتماعی

حجاب یکی از چالش‌های جامعه فرانسه در سه دهه گذشته بوده است و در حال حاضر هم کنار آمدن نهادهای دولتی با این تکلیف دین اسلام برای زنان کماکان لاینحل به نظر می‌رسد. در حالی که پوشاندن موهای سر برای دختران دانش‌ آموز در مدارس دولتی کماکان ممنوع است، کارمندان دولت و نهادهای شهری هم اجازه حضور در محل کار با پوشش اسلامی را ندارند. قانون جدایی میان کلیسا و دولت معروف به قانون لائیسیته، حمایت مالی دولت از کلیسای کاتولیک بطور خاص و هر دین و مذهبی بطور عام را غیرممکن کرده است. در این شرایط، اجرای یک دختر محجبه در یک برنامه تلویزیونی پربیننده از شبکه دولتی فرانسه، در میان کاربران شبکه‌های اجتماعی بحث برانگیز شده است.

شماری از کاربران حجاب این خواننده و یکی از نماهنگ‌هایش در حمایت از آرمان فلسطین را به باد انتقاد گرفته اند. 

یک کاربر منل ابتسام، خواننده محجبه را به حمایت از اسلامگرایان متهم کرده است
کاربری به نام سلینا با بازنشر نماهنگ «لبخند بزن فلسطین» پرسیده: این همان زنی است که همه باهاش حال می‌کنند؟

بسیاری از کاربران هم با اشاره به توانایی‌های موسیقایی منل، از منتقدان خواسته‌‌اند تا بدون توجه به پوشش و عقاید خواننده‌ها و صرفا بر اساس معیارهای حرفه‌ای قضاوت کنند. 

یکی از کاربران با انتشار عکسی از حضور موفق ی کراهبه کاتولیک در برنامه دِوویس ایتالیا، شهروندان را قبل از مجادله به بردباری فراخوانده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حجاب در مجلس ملی فرانسه؛ مخالفان پوشش اسلامی جلسه را ترک کردند

جنجال در فرانسه بر سر حمله کلامی به زن محجبه در حضور فرزندش

فرانسه؛ واکنش ها به سخنان جنجالی ماکرون در باره ضرورت ترمیم روابط کلیسا و دولت