Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

فرانسه؛ واکنش ها به سخنان جنجالی ماکرون در باره ضرورت ترمیم روابط کلیسا و دولت

سخنرانی امانوئل ماکرون در کنفرانس اسقف های کاتولیک
سخنرانی امانوئل ماکرون در کنفرانس اسقف های کاتولیک
Copyright 
نگارش از Mehrdad Sadeghi
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

امانوئل ماکرون همچنین در این گردهمایی از پیش اعلام نشده ضمن تاکید بر لزوم برقراری «دیالوگ» میان کلیسا و دولت تاکید کرد که سکولاریزه کردن به معنی حذف سنت دیرپای مسیحیت از جامعه نیست.

آگهی

سخنان امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه در باره ترمیم روابط آسیب دیده کلیسا با دولت که از دیدگاه بسیاری از منتقدان ضربه ای است بر اصل لائیسیته، واکنش های اجتماعی و سیاسی زیادی را در این کشور برانگیخته است.

جناح چپ، خاستگاه آقای ماکرون که بسیاری از تحلیلگران معتقدند دیدگاه های او دیگر به این گرایش سیاسی شباهت زیادی ندارد شدیدترین انتقادها را به سخنان روز دوشنبه رئیس جمهوری فرانسه در جمع اسقف های کاتولیک این کشور وارد کرده است.

مانوئل ولس، نخست وزیر سابق فرانسه و عضو پیشین حزب سوسیالیست این کشور که پس از ترک حزب مطبوعش تمایل زیادی برای عضویت در «جمهوری به پیش»، حزب حاکم و تحت ریاست امانوئل ماکرون از خود نشان داده بود یکی از همین منتقدان محسوب می شود. آقای ولس با اندکی تاخیر پس از اعلام موضع رئیس جمهوری برای نزدیکی کلیسا و دولت در صفحه توییتر خود واکنش نشان داد و تاکید کرد: «لائیسیته یعنی فرانسه. این اصل تنها یک مبنی دارد و آنهم قانون مصوبه سال ۱۹۰۵ است که بر جدایی کلیسا از دولت تاکید دارد. مبنی قانون ۱۹۰۵ است. کل قانون و تنها قانون است که باید مورد استناد قرار گیرد.»

اولویه فاور، رئیس جدید حزب سوسیالیست فرانسه نیز در توییتی نسبت به سخنان جنجال برانگیز امانوئل ماکرون واکنش نشان داد و تاکید کرد: «لائیسیته جوهر گرانبهای ماست.» بوریس ولوف نماینده حزب سوسیالیست و سخنگوی گروه موسوم به «چپ جدید» در پارلمان فرانسه نیز به تندی به موضع جنجالی رئیس جمهوری تاخت و با مشابه توصیف کردن رویکرد وی با سارکوزی گفت: «او در مسئله مهاجران و موضوعات انسانی به کلیسا گوش نمی کند، در مسائل اجتماعی برای ترقی خواهان جایگاهی قائل نیست، اما در خصوص لائیسیته به جای تلاش برای آرام کردن جامعه، بیشتر در پی تنش زایی است.

ژان لوک ملانشون، سرسخت ترین منتقد دولت و رئیس حزب «فرانسه سرکش» از جمله دیگر معترضان بود که در توییتی سخنان ماکرون را مملو از «هذیان متافیزیکی و غیر قابل تحمل» توصیف کرد. این چهره سرشناس جناح چپ فرانسه در پیام خود با غیر مسئولانه قلمداد کردن اظهارات رئیس جمهوری این کشور تاکید کرد روابط کلیسا و دولت هیچ جایی برای طرح ندارد و آقای ماکرون پا را فراتر از جایگاه خود گذاشته است.»

کنفرانس اسقف های کاتولیک فرانسه، جایی که امانوئل ماکرون طی سخنانی از لزوم نزدیکی بیشتر کلیسا و دولت در آن سخن گفت نخستین مراسم در نوع خود است که از سوی کلیسای کاتولیک فرانسه سازماندهی شده است. برخی تحلیلگران این برپایی این کنفرانس را با مراسم شام سنتی شورای نمایندگی نهادهای یهودی که هر سال در فرانسه برگزار می شود، مقایسه کرده اند.

ماکرون همچنین در این گردهمایی از پیش اعلام نشده ضمن تاکید بر لزوم برقراری «دیالوگ» میان کلیسا و دولت تاکید کرد که سکولاریزه کردن به معنی حذف سنت دیرپای مسیحیت از جامعه نیست. این سخنان در حالی ایراد شده است که رئیس جمهوری فرانسه پیشتر نیز از قصد خود برای ساماندهی مجدد اسلام در کشورش خبر داده بود.

بیشتر بخوانید: ماکرون: در پی ساماندهی مجدد اسلام در فرانسه هستیم

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ماکرون: در پی ساماندهی مجدد اسلام در فرانسه هستیم

خواننده محجبه‌ فرانسوی: روی سرم عمامه نیست، حجاب مدرن است

استفاده از علائم و نمادهای مذهبی در پارلمان فرانسه ممنوع شد