Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

انتقاد حسن روحانی از مجلس ایران: اگر مصوبه ۱۱ آذر نبود تحریم‌ها اسفند برداشته می‌شدند

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران
حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در جلسه هیات دولت با انتقاد از مجلس شورای اسلامی به مصوبه ۱۱ آذر ماه این نهاد اشاره کرد و گفت: «اگر اصل ۶۰ قانون اساسی ما حاکم بود و یازدهم آذر لطمه نمی‌خورد، اسفندماه تحریم مردم برداشته می‌شد.»

آگهی

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در جلسه هیات دولت با انتقاد از مجلس شورای اسلامی به مصوبه ۱۱ آذر ماه این نهاد اشاره کرد و گفت: «اگر اصل ۶۰ قانون اساسی ما حاکم بود و یازدهم آذر لطمه نمی‌خورد، اسفندماه تحریم مردم برداشته می‌شد و امروز مردم می‌دیدند که چه شرایطی بر کشور حاکم بود و فروردین، اردیبهشت، خرداد و تیر دیگری را می‌دیدند.»

مجلس ایران در تاریخ ۱۱ آذر طرحی با عنوان «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از حقوق ملت ایران» به تصویب رساند که از همان ابتدا با مخالفت دولت همراه بود اما در نهایت دولت دوازدهم مجبور به اجرای آن شد.

اصل ۶۰ قانون اساسی نیز به اختیارات دولت اشاره دارد و دولت حسن روحانی معتقد است که دخالت مجلس در موضوع برجام، محدودیت در اعمال اصل ۶۰ است.

رئیس جمهوری ایران معتقد است که «امروز یک سفره آماده‌ای است که حالا این سفره باید باز شود و مردم کنار این سفر قرار بگیرند. سفره آماده است و کار آماده شده قاعدتا فرصت دولت دوازدهم را از دستش گرفتند اما امیدواریم دولت سیزدهم بتواند این کار را تکمیل کند.»

وی افزود: «البته ما خوشحالیم چرا که فرقی نمی‌کند که دولت دوازدهم یا دولت سیزدهم موفق باشد اما در اینکه ۴، ۵، ۶ ماه فرصت از دست رفت بسیار متاسفیم و امیدواریم بتوانیم به قول و وعده‌ای که دادیم تا لحظه آخر و روز آخر تلاش کنیم و مردم هم مقاومت کنند تا به پیروزی نهایی دست پیدا کنیم.»

ششمین دور مذاکرات هسته‌ای ایران و ۴+۱ به همراه ایالات متحده آمریکا، روز ۲۰ ژوئن (۳۰ خرداد) یعنی دو روز پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران در وین به پایان رسید. هنوز تاریخی برای دور بعدی مذاکرات تعیین نشده است.

حسن روحانی پیش از این در تاریخ ۱۶ تیر ماه گفته بود که «رفع تحریم‌ها دست خودمان است و می‌توانیم همین هفته تصمیم بگیریم که آن را تمام کنیم یا می‌توانیم تصمیم بگیریم که ماه‌ها ادامه پیدا کند.»

با این حال وی در جلسه امروز دولت چندین بار به اصل ۶۰ و ۱۱۳ قانون اساسی اشاره کرد و گفت: «ای کاش همه ما روی اصل ۶۰ قانون اساسی می‌رفتیم و همه به اصول ۶۰ و ۱۱۳ قانون اساسی احترام می‌گذاشتیم، در این صورت شرایط ما شرایط دیگری بود. ما در اسفند مذاکره می‌کردیم و تقریباً به همین نتیجه که اخیراً وزیر امور خارجه ما در یک گزارش بسیار خوبی به مجلس شورای اسلامی در ۴۴ صفحه برجام، دوران ترامپ، ایستادگی و مقاومت ملت و مذاکرات را بیان کرد، می‌رسیدیم.»

اشاره رئیس دولت دوازدهم به گزارشی است که در تاریخ ۲۱ تیر ماه محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران درباره نحوه اجرای برجام به مجلس ارائه داد و با این حال ابراز امیدواری کرد که احیای برجام در دولت سیزدهم تکمیل شود.

حسن روحانی معتقد است که «اگر مردم این ۴۴ صفحه را بخوانند می‌بینند که ما چطور می‌توانستیم به این نقطه برسیم. حالا ممکن است کسی بگوید که این نقطه‌ای که شما می‌رسیدید، نقطه ۱۰۰ نبوده و نقطه ۹۰ بوده است، بله آنچه که خواست انسان است در مذاکرات همیشه به صددرصد نمی‌رسد.»

او روند مذاکرات و رفع تحریم‌ها را با بازی فوتبال مقایسه کرد و گفت: «اگر در یک بازی فوتبال شما ۳ به یک گل زدید، بگویید کم بود و ای کاش ۳ - صفر می‌شدیم، با سه گل می‌بردیم و طرف مقابل هم گلی نمی‌زد. حالا یک گل هم او زده است و سه گل هم ما زدیم ما پیروز هستیم و پیروزی قطعی داریم. اگر شما ۳ گل به طرف زدید و یک گل خوردید پیروزی بالایی دارید نه پیروزی معمولی. زمانی پیروزی در لحظه آخر و در پنالتی است و یک وقتی شما در نیمه اول و نیمه دوم سه تا گل می‌زنید و پیروزی بزرگی است که شما به دست آورده‌اید.»

ما در تحریم در این چند ماه اقداماتی که نیاز بوده را انجام دادیم. درهمین گزارش وزارت خارجه به مجلس اگر مردم این را با دقت بخوانند کاملا می‌بینند که صحنه چگونه بود و به کجا رسیدیم و الان در چه نقطه‌ای هستیم
حسن روحانی
رئیس جمهوری ایران

وی که به نظر می‌رسد تیغ تیز انتقاداتش رو به مجلس است این سوال را مطرح کرد که «چرا وقتی تیم ملی ما در مذاکرات پیروز می‌شود و سه گل می‌زند چرا سختمان است که کف بزنیم و آفرین بگوییم؟»

وی تصریح کرد: «ما در تحریم در این چند ماه اقداماتی که نیاز بوده را انجام دادیم. درهمین گزارش وزارت خارجه به مجلس اگر مردم این را با دقت بخوانند کاملا می‌بینند که صحنه چگونه بود و به کجا رسیدیم و الان در چه نقطه‌ای هستیم.»

روحانی: برای غنی‌سازی ۹۰ درصدی مشکلی نداریم

روحانی همچنین درباره احتمال غنی‌سازی ۹۰ درصدی گفت: «صنعت هسته‌ای ما با قدرت باقی ماند و در ماه‌های اخیر این قدرت بیشتر ظاهر شد و نشان داد که سازمان انرژی اتمی با چه توانمندی و قدرت می‌تواند ۲۰درصد، ۶۰ درصد درست کند و حتی اگر روزی برای راکتوری نیاز به ۹۰ درصد باشد مشکلی نداریم.»

ایران در حال حاضر به غنی‌سازی اورانیوم تا خلوص ۶۰ درصد رسیده است به طوریکه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تاریخ ۱۷ آوریل (۲۸ فروردین) این موضوع را تایید کرد.

مراسم تحلیف ابراهیم رئیسی، رئیس دولت سیزدهم در تاریخ ۱۴ مرداد در مجلس شورای اسلامی برگزار می‌شود.

وی در نخستین نشست خبری خود پس از پیروزی در انتخابات درباره برجام گفته بود: ««برجام را آمریکایی‌ها نقض کردند، پیام من این است که طبق برجام شما متعهد به رفع همه تحریم‌ها بود اما نکردید. به برجام برگردید و تعهدات خود را عمل کنید.» وی اضافه کرده بود: ««هر مذاکره‌ای که منافع ملی در آن تضمین شود، این مذاکره حتما مورد حمایت خواهد بود اما ما وضعیت اقتصادی و شرایط مردم را به این مذاکرات گره نخواهیم زد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وزیر خزانه‌داری آمریکا: بررسی می‌کنیم رفع چه تحریم‌هایی درباره ایران مناسب است

سعید لیلاز به یورونیوز: تحریم‌های اتحادیۀ اروپا به سود بناپارتیسم در ایران است

اقدام هماهنگ آمریکا و بریتانیا در تحریم کشتی‌ها، شرکت‌ها و افراد مرتبط با برنامه پهپادی ایران