Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

وزیر خزانه‌داری آمریکا: بررسی می‌کنیم رفع چه تحریم‌هایی درباره ایران مناسب است

وزیر خزانه داری آمریکا
وزیر خزانه داری آمریکا Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جَنِت یلن، وزیر خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا روز پنجشنبه ۲۷ مه (شش خرداد) گفت که آمریکا در صورت بازگشت ایران به توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵، تحریم‌های خود علیه تهران را با دقت بررسی می‌کند.

آگهی

جَنِت یلن، وزیر خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا روز پنجشنبه ۲۷ مه (شش خرداد) گفت که آمریکا در صورت بازگشت ایران به توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵، تحریم‌های خود علیه تهران را با دقت بررسی می‌کند.

وی در جلسه یکی از کمیته‌های مجلس نمایندگان آمریکا گفت: «درباره ایران، فکر می‌کنم می‌دانید که رئیس جمهور نگاهش به مذاکراتی است که امکان دارد ایران را به اجرای تعهداتش در برجام برگرداند.» وی افزود: «اگر ایران قبول کند که به تعهداتش برگردد، آمریکا نیز آماده انجام همین کار است.»

وی تصریح کرد: «بنابراین ما به دقت بررسی خواهیم کرد که اگر ایران گام‌های مناسب را بردارد، رفع چه تحریم‌هایی مناسب [این اقدام] خواهد بود.»

دور پنجم مذاکرات بر سر احیای برجام در چارچوب نشست ۴+۱ از روز گذشته در وین، پایتخت اتریش از سر گرفته شده است. دیپلمات‌ها ابراز امیدواری کرده‌اند که بتوانند در این دور کار برای حصول توافق را به پایان برسانند. آمریکا که در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ از برجام خارج شد به طور مستقیم در گفت‌وگوهای وین با ایران شرکت نمی‌کند. نمایندگان دیگر کشورهای امضا کننده برجام به عنوان واسطه بین ایران و آمریکا در این گفتگوها حاضر هستند.

این دور از گفت‌وگوها در حالی آغاز شد که آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا دو روز پیش عازم بیت‌المقدس شد و در دیدار با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل وعده داد به مشورت با این کشور درباره بازگشت به برجام ادامه خواهد داد.

وی در عین حال به تفاوت رویکرد دو کشور اشاره کرد و افزود: «ما [آمریکا و اسرائیل] درباره ایران هدف مشترکی داریم که آن منع این کشور از دستیابی به سلاح هسته‌ای است اما درباره این مسیر و تحقق آن اختلاف نظر وجود دارد.»

سخنگوی وزارت خارجه ایران: آمریکا و بریتانیا اهداف مذاکرات وین را تحریف می‌کنند

از سوی دیگر سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران نسبت به اینگونه سخنان واکنش نشان داد و گفت که وزرای خارجه آمریکا و بریتانیا در تلاش برای جلب رضایت دشمن قسم خورده برجام هستند.

وی در توئیتی اضافه کرد که این موضوع اهداف مذاکرات وین را تحریف می‌کند و باعث ناامیدی است.

وی از اسرائیل با عنوان «رژیم خونخوار» یاد کرد و خطاب به آمریکا و بریتانیا گفت: «اسرائیل که سعی دارید رضایتش را جلب کنید تمام تلاشش را کرده است تا توافق را برهم زند.»

وی با کنایه افزود: «به جای اعتبارزدایی از خودتان، بر احیای توافق اصلی - که تنها راه حل روی میز است - تمرکز کنید.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انتقاد حسن روحانی از مجلس ایران: اگر مصوبه ۱۱ آذر نبود تحریم‌ها اسفند برداشته می‌شدند

آمریکا سه مقام پیشین ایران را از فهرست تحریم ها خارج کرد

واکنش بلینکن به نامه سناتورها: مذاکرات برجام با وجود نبرد اسرائیل و فلسطین ادامه دارد