Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

درخواست اروپا برای گفتگوهای «بدون وقفه» در وین؛ بورل: به فرجامِ برجام خوشبینم

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا
جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اروپا در حالی نسبت به فرجامِ برجام ابراز خوشبینی می‌کند که تهران می‌گوید واشنگتن با لغو بخش عمده‌ای از تحریم‌ها موافقت کرده است.

آگهی

اتحادیه اروپا روز دوشنبه خواستار تداوم گفتگوهای هسته‌ای در وین تا به نتیجه رسیدن کامل مذاکرات و احیای برنامه جامع اقدام مشترک، برجام شد.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با تاکید بر این خواسته اعلام کرد که مذاکرات در وین باید تا دستیابی به موفقیت کامل برای بازگرداندن واشنگتن به توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ و نیز ملزم کردن تهران به اجرای کامل تعهدات پیشین خود در چارچوب برجام، بدون وقفه ادامه پیدا کند.

آقای بورل که پس از نشست وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا در بروکسل سخن می‌گفت در ادامه یادآور شد:«این مذاکرات یک فرایند دیپلماتیک بسیار ظریف و فشرده است؛ من این جرات را به خرج می‌دهم که بگویم نسبت به نتیجه و فرجام آن خوش‌بین هستم.»

وی که مسئولیت هماهنگی کمیسیون مشترک برجام را نیز برعهده دارد همچنین تصریح کرد:«مذاکرات جاری در وین یک دریچه رو به فرصت است که تا چند هفته آینده،‌ دست کم تا پایان ماه جاری باز خواهد بود اما کارهای زیادی در این فرصت کم و بسیار محدود باید انجام شود.»

جوزپ بورل در ادامه ابراز امیدواری کرد که مذاکرات به زودی وارد مرحله‌ای بدون توقف در وین شود. این خواسته در واقع به مرحله‌ای اشاره دارد که طرفین در خصوص اصول به توافق کامل رسیده باشند و کار نگارش متن توافق را آغاز کنند.

آقای بورل در این خصوص تاکید کرد که پیشرفت‌های متوسطی در مذاکرات حاصل شده اما باید همچنان رو به جلو حرکت کرد زیرا به اعتقاد وی گفتگوهای وی یک فرایند بسیار حساس است.

دور تازه گفتگوهای ۴+۱ با مشارکت غیرمستقیم واشنگتن از اوایل ماه آوریل در پایتخت اتریش با هدف توافق بر سر احیای برجام آغاز شد.

آلمان، فرانسه و بریتانیا به عنوان طرف‌های اروپایی برجام به همراه روسیه و چین در این مذاکرات نقش میانجی را میان تهران و واشنگتن ایفا می‌کنند.

هدف از برپایی این گفتگوها یافتن راهی برای بازگشت تهران و واشنگتن به توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ وین است که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده سه سال پیش به صورت یکجانبه آنرا ترک و متعاقب آن تحریم‌های بی سابقه‌ای را بر ضد ایران وضع کرد.

پس از خروج یکجانبه آمریکا از برجام،‌ تهران نیز که امتیازهای تجاری پیش‌بینی شده در توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ را محقق نشده می‌دید اروپا را به بی‌عملی در اجرای تعهدات تجاری متهم کرد و گام‌های پنج‌گانه‌ای را برای خروج تدریجی از این توافق بین المللی برداشت.

دور چهارم مذاکرات وین برای متقاعد کردن واشنگتن به لغو تحریم‌ها و ترغیب تهران به بازگشت در مسیر توافقنامه بین‌المللی سال ۲۰۱۵ روز جمعه گذشته در وین آغاز شد.

عباس عراقچی، رئیس هیئت ایرانی و مذاکره کننده ارشد وزارت امور خارجه ایران در وین از انرژی تازه در مذاکرات سخن گفت و مدعی شد که همه طرف‌ها برای به نتیجه رسیدن گفتگوها بسیار جدی هستند.

وی با اشاره به این موضوع که طرف آمریکایی نیز جدی است از احتمال لغو بخش عمده‌ای از تحریم‌ها یاد کرد و افزود: «اخباری که از سمت آمریکایی‌ها به ما منتقل می‌شود این است که آنها هم برای بازگشت به برجام جدیت دارند، تا الان اعلام آمادگی کردند که بخش بزرگی از تحریم‌های خود را بردارند. البته از نظر ما هنوز کامل نیست به همین دلیل مذاکرات ادامه پیدا خواهد کرد تا زمانی که ما به همه خواسته‌های خود در این زمینه برسیم.»

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

تهران همچنین روز دوشنبه اعلام کرد که اگر گفتگوها با قدرت‌های جهانی بر سر برجام در مسیر درست پیش برود آماده است تا توافق با آژانس بر سر اعطای مجوز بازدید از برخی فعالیت‌های کلیدی هسته‌ای خود را برای دوره‌ای دیگر تمدید کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه دیپلمات‌های غربی امیدوارند که گفتگوهای وین تا پیش از برپایی انتخابات ریاست جمهوری در ایران که تاریخ آن بیست و هشتم خرداد/۱۸ ژوئن اعلام شده به نتیجه برسد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دستگاه دیپلماسی اتحادیه اروپا: زمان زیادی تا توافق نهایی ۴+۱ و ایران باقی نمانده است

مجارستان، پاشنه آشیل اتحادیه اروپا در جنگ روسیه با اوکراین؛ وتوی بوداپست خشم اعضا را برانگیخته است

بورل: برای صلح خاورمیانه به یک تشکیلات فلسطینی کارآمد و قوی نیاز است