عراقچی: زمان تصمیم‌گیری سخت کشورها درباره برجام فرا رسیده است

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز
عباس عراقچی و انریکه استانو در وین
عباس عراقچی و انریکه استانو در وین   -  Copyright  Lisa Leutner/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved

عباس عراقچی، مذاکره کننده ارشد ایران در مذاکرات وین با گروه ۴+۱ برای حفظ و احیای برجام می‌گوید: «زمان تصمیم‌گیری سخت کشورها فرا رسیده است.»

جمهوری اسلامی ایران، فرانسه، آلمان، بریتانیا، چین و روسیه برای بازگشت ایران و ایالات متحده به تعهدات دو کشور بر مبنای توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ تاکنون ۶ دور در وین مذاکره کرده اند. ایالات متحده با میانجیگری اعضای دیگر در این مذاکرات حضور دارد.

آقای عراقچی روز یکشنبه با اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی جلسه داشت.

این عضو مذاکرات هسته‌ای ایران گفت: «جمهوری اسلامی ایران قبلا تصمیمات سخت خود را گرفته است؛ زمانی که ایالات متحده آمریکا از برجام خارج شد و ایران تصمیم گرفت در برجام بماند، تصمیم بزرگ و سخت ایران بود که منجر به حفظ برجام تا الان شده است. در حال حاضر نوبت طرف‌های مقابل است و با توجه به مذاکراتی که داشتیم باید تصمیم بگیرند و در مورد احیا مجدد برجام به جمع بندی برسند تا توافق حاصل شود.»

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده آمریکا سال ۲۰۱۸ یکجانبه از برجام خارج شد. ایران یک سال پس از این رویداد تعهدات هسته‌ای خود درباره میزان غنای اورانیوم، ذخیره اورانیوم غنی شده و آب سنگین را کاهش داد. پس از آن و در پی تصمیم مجلس یازدهم، دولت ایران نظارت‌های فراپادمانی آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای را ممنوع کرد. با وجود دو دوره تمدید این نظارت‌ها، آژانس از هفته گذشته امکان بازرسی‌های نامحدود از تاسیسات هسته‌ای ایران را از دست داده است.

ایالات متحده آمریکا و سه طرف اروپایی برجام به ایران درباره «بی‌پایان نبودن مذاکرات» هشدار داده اند.