Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

پایان نشست کمیسیون مشترک برجام در وین؛ اروپا: در دور بعدی مذاکرات به توافق می‌رسیم

پرچم ایران واتحادیه اروپا
پرچم ایران واتحادیه اروپا Copyright CANVA PRO
Copyright CANVA PRO
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دور پنجم مذاکرات برای احیای توافق هسته‌ای ایران با برگزاری نشست کمیسیون مشترک برجام، عصر امروز ۲ ژوئن (۱۲ خرداد) در وین پایتخت اتریش به پایان رسید و مقرر شد مذاکرات در روزهای آینده از سر گرفته شود.

آگهی

دور پنجم مذاکرات برای احیای توافق هسته‌ای ایران با برگزاری نشست کمیسیون مشترک برجام، عصر امروز ۲ ژوئن (۱۲ خرداد) در وین پایتخت اتریش به پایان رسید و مقرر شد مذاکرات در روزهای آینده از سر گرفته شود.

این نشست برای رایزنی‌های بیشتر با حدود یک ساعت تاخیر شروع شده بود. اتحادیه اروپا جلسات کمیسیون مشترک برجام را در گرند هتل اداره می‌کند و در این جلسات طرف‌های باقی مانده در برجام یعنی نمایندگان ایران، روسیه، چین، فرانسه، بریتانیا، آلمان و اتحادیه اروپا حضور دارند. نمایندگان آمریکا که با ایران مذاکره مستقیم ندارند در هتل دیگری مستقر هستند.

انریکه مورا، نماینده اتحادیه اروپا که ریاست مذاکرات را برعهده داشت در پایان این دوره از مذاکرات به خبرنگاران گفت: «اطمینان دارم که دور بعدی مذاکرات همان مرحله‌ای خواهد بود که در نهایت به توافق می‌رسیم.»

وی افزود: «روند پبچیده‌ای از چند مسئله سیاسی و تعدادی از مسائل فنی وجود دارد که باهم پیش می‌روند.» وی تاکید کرد که تعداد این مسائل از هفته قبل کمتر شده است و افزود: «ما در یک مسیر خوب هستیم.»

مورا گفت: «فکر می‌کنم هر پایتخت باید به نمایندگان متبوع خود چراغ سبز نشان دهد تا به توافق برسیم و من فکر می‌کنم این موضوع هفته آینده محقق می‌شود.»

میخائیل اولیانوف، سفیر و نماینده روسیه نزد سازمان‌های بین المللی در وین پس از پایان نشست در توییتی نوشت که «مذاکرات به نقطه‌ای رسید که ضرورت عینی به مشورت با پایتخت‌ها در مورد سایر مواردی که به تصمیم‌گیری سیاسی نیازمندند وجود داشت». وی تاکید کرد مذاکرات با وقفه‌ در پایان هفته آینده از سر گرفته می‌شود.

عباس عراقچی، رئیس هیات ایران در مذاکرات وین پیش از آغاز نشست کمیسیون مشترک برجام گفته بود «امروز در موقعیتی هستیم که باید یک جمع بندی جدیدی از مذاکراتی که تا الان انجام شده داشته باشیم.»

وی تاکید کرده بود که «همه هیأت‌ها به این نتیجه رسیدند که باید مراجعه مجددی به پایتخت‌ها برای مشورت‌های بیشتر و تصمیم گیری‌های بیشتر در خصوص مسائل مورد اختلاف صورت بگیرد.»

وی با این حال تصریح کرد که «اختلافات به نقطه‌ای رسیده که همه معتقد هستند این طور نیست که حل نشدنی باشد، ولی به هر حال جزییات هم مهم است و مواضع قطعی ما مهم است که باید رعایت شود.»

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران نیز صبح امروز گفت که مسائل اصلی با آمریکا حل و فصل شده باشد. وی اضافه کرد: «اگر اراده بر این باشد که در این دولت این کار انجام شود، این دولت این کار را انجام داده است و دولت به وعده‌ای که به ملت ایران برای لغو تحریم داد وفادار بود.»

پیش از آغاز نشست کمیسیون مشترک برجام، هیات ایران با روسیه دیدار دو جانبه‌ای را برگزار کرد. ایران در این مذاکراتخواستار لغو تمامی تحریم‌های اعمال شده علیه خود است.

دور پنجم مذاکرات وین یک روز پس از توافق تهران با آژانس بین المللی انرژی اتمی برای تمدید یک ماهه نظارت دوربین های این نهاد بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران آغاز شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آغاز ششمین دور مذاکرات برای احیای برجام؛ تردیدها درباره زمان پایان گفتگوها

پاسخ ظریف به بلینکن: مانند ترامپ از اهرم مذاکراتی لغو تحریم جواب نخواهید گرفت

ایران برای از سرگیری مذاکرات هسته‌ای با آمریکا اعلام آمادگی کرد