Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

سی‌ان‌ان: تا زمان احیای برجام ایران اجازه دسترسی به تصاویر مراکز هسته‌ای را نمی‌دهد

نمایی از تهران
نمایی از تهران Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یک مقام ارشد ایرانی به شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان گفته است که ایران قصد دارد تا زمانی که توافقی برای نجات برجام حاصل نشود، از دسترسی بازرسان ناظر هسته‌ای سازمان ملل برای بررسی ویدئوهای برخی از مراکز هسته‌ای جلوگیری کند.

آگهی

یک مقام ارشد ایرانی به شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان گفته است که ایران قصد دارد تا زمانی که توافقی برای نجات برجام حاصل نشود، از دسترسی بازرسان ناظر هسته‌ای سازمان ملل برای بررسی ویدئوهای برخی از مراکز هسته‌ای جلوگیری کند.

این مقام که سی‌ان‌ان نامی از او نیاورده است، گفت: «اگر مذاکرات به نتیجه برسد، ایران قطعا تصاویر دوربین‌های نظارتی را به آژانس انرژی هسته‌ای نشان می‌دهد. به اشتراک گذاشتن تصاویر به نحوه ادامه مذاکرات بستگی دارد. کلید این موضوع توافق است. اگر آن‌ها درباره چیزی توافق کنند که درهای همکاری و درک بهتر از جمله در زمینه شفافیت را باز کند.»

توافق بین آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و ایران برای اجازه به آن‌ها در بررسی تصاویر دوربین‌های نظارتی در برخی از مراکز هسته‌ای ایران بیش از یک هفته است که منقضی شده است. آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا هفته گذشته گذشته تصریح کرد که واشنگتن نگرانی‌های جدی در این زمینه دارد و این نگرانی‌ها را با ایران در میان گذاشته است.

از سوی دیگر جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید روز گذشته گفت که ایران باید با بازرسان آژانس انرژی اتمی همکاری و به تعهدات خود تحت توافق‌نامه‌های پادمان با آژانس عمل کند. وی تاکید کرد که آمریکا از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در این زمینه حمایت می‌کند. 

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اخیرا از ایران خواسته تا در مورد تمدید تفاهم‌نامه نظارتی با این آژانس فورا پاسخ دهد، اما ایران گفته است که تعهدی برای پاسخ دادن ندارد. مهلت سه ماهه و یک ماه تمدید شده تفاهم‌نامه نظارتی موقت ایران با آژانس در روز جمعه ۲۵ ژوئن (۴ تیر) پایان یافت.

مذاکرات هسته‌ای بر سر احیای برجام و بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای از ماه آوریل در وین اتریش آغاز شده و تاکنون شش دور از این گفتگوها انجام شده است. با این حال هنوز زمان هفتمین دوره مذاکرات اعلام نشده است اما مقام‌های ایرانی و آمریکایی در گفت‌وگوهای متفاوت اذعان می‌کنند که مذاکرات در حال ورود به یک دوره حساس است.

ایران می‌گوید که تا زمانیکه مذاکرات در وین در جریان است، قصد از بین بردن تصاویر نظارتی را ندارد. مقام ایرانی که با سی‌ان‌ان گفت‌وگو کرده است تاکید می‌کند که ایران تصمیم گرفته است که در حال حاضر این تصاویر را از دید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مخفی نگه دارد چرا که معتقد هستند این موضوع به دیپلماسی این اجازه را می‌دهد که پیشروی کند.

این سخنان در حالی مطرح می‌شود که محمد باقر قالیباف، رئیس مجلس ایران هفته گذشته گفت که «که پس از گذشت مدت زمان سه ماهه هیچ چیز دیگری تمدید نشده و پس از آن هم هیچ کدام از اطلاعاتی که ضبط شده هیچ وقت به آژانس داده نخواهد شد و در اختیار جمهوری اسلامی باقی خواهد ماند. این قانون مصوب مجلس است و دقیقا در حال اجراست.»

از سوی دیگر مقام ایرانی به سی‌ان‌ان گفت که آژانس در نهایت و در صورت رسیدن به توافق می‌تواند تمام تصاویر را به صورت یکجا مشاهده کند.

آنتونی بلینکن هفته گذشته در یک نشست خبری مشترک با ژان ایو لودریان، همتای فرانسوی خود در پاریس گفته بود: «به نقطه‌ای خواهیم رسید که بله بازگشت به استانداردهای تعیین شده در توافق هسته بسیار دشوار خواهد بود.» وی اضافه کرده بود: «ما به آن نقطه نرسیده‌ایم اما این چیزی است که ما از آن آگاه هستیم.» وی تایید کرده بود که ایالات متحده آمریکا هنوز با ایران در این زمینه «اختلافات جدی» دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مقام اتحادیه اروپا: ایران برای از سرگیری مذاکرات وین اعلام آمادگی کرده است

فرانسه: ایران فرصت رسیدن به یک توافق برای احیای برجام را به خطر می‌اندازد

آمریکا احتمال مسدود کردن راه صادرات نفت ایران به چین را بررسی می‌کند