فرانسه: ایران فرصت رسیدن به یک توافق برای احیای برجام را به خطر می‌اندازد

Diplomats meeting in Vienna
Diplomats meeting in Vienna Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزارت خارجه فرانسه روز دوشنبه اعلام کرد که اگر ایران به زودی به میز مذاکره برنگردد، فرصت رسیدن به یک توافق با قدرت‌های جهانی و احیای توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ را به خطر می‌اندازد.

آگهی

وزارت خارجه فرانسه روز دوشنبه اعلام کرد که اگر ایران به زودی به میز مذاکره برنگردد، فرصت رسیدن به یک توافق با قدرت‌های جهانی و احیای توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ را به خطر می‌اندازد.

اگنس فون درمول، سخنگوی وزارت خارجه فرانسه در جریان نشست خبری روزانه با خبرنگاران با این پرسش روبرو شد: «بارها گفته‌اید که زمان محدودی برای نجات توافق هسته‌ای وجود دارد. می‌خواهید چقدر منتظر بازگشت به مذاکرات هسته‌ای بمانید آنهم در حالی که توانایی‌های هسته‌ای ایران هر روز در حال افزایش است؟»

او در پاسخ گفت: «ضروری است که ایران به میز مذاکره برگردد. در جریان شش دور گذشته پیشرفت‌هایی حاصل شده است اما ایران، با اعمالش، همچنان به وخامت اوضاع هسته‌ای ادامه می‌دهد. اگر ایران همین راه را ادامه دهد، نه تنها زمان رسیدن به توافقی برای لغو تحریم‌ها به تأخیر می‌افتد بلکه این احتمال وجود دارد که مذاکرات وین پایان یابد و فرصت احیای برجام به خطر بیفتد.»

خانم فول درمول در ادامه گفت: «ما در حال رایزنی نزدیک با شرکای اروپایی خود و سایر شرکای برجام همچنین با ایالات متحده درباره این وضعیت هستیم؛ با این هدف که مذاکرات هرچه سریعتر از سر گرفته شوند و یک توافق حاصل گردد.»

ایران می‌گوید ادامه مذاکرات هسته‌ای را به دولت آیندۀ ابراهیم رئیسی، برنده انتخابات ریاست جمهوری واگذار کرده است.

با این وجود به نظر می‌رسد حتی با از سر گیری سریع مذاکرات، راه برای رسیدن به توافق چندان هموار نباشد. چراکه حدود یک هفته پیش از این علی ربیعی، سخنگوی دولت که آخرین روزهای کاری خود را در این مقام می‌گذراند، اعلام کرده بود اگرچه بخش اصلی مذاکرات انجام و تفاهم نامه‌های اولیه برای رفع تحریم‌ها تهیه شده، اما کمیته شکل گرفته در شورای عالی امنیت ملی که مسئول تطبیق متن تفاهم با قانون مجلس شورای اسلامی مصوب آذر سال گذشته است این تفاهم را «ناسازگار» با آن تشخیص داده است. با این حال ساعاتی پس از انتشار سخنان سخنگوی دولت، کیوان خسروی، سخنگوی شورای عالی امنیت ملی، اظهارات علی ربیعی را تکذیب کرد و دلیل به نتیجه نرسیدن مذاکرات برای احیای برجام را «قلدر مآبی آمریکا و برخی از کشورهای اروپایی» دانست.

ابراهیم رئیسی دوره ریاست جمهوری خود ۱۰ روز دیگر یعنی در ۱۴ مرداد آغاز خواهد کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گروسی: وقفه در مذاکرات احیای برجام ما را در «موقعیت ناخوشایندی» قرار داده است

سی‌ان‌ان: تا زمان احیای برجام ایران اجازه دسترسی به تصاویر مراکز هسته‌ای را نمی‌دهد

ایران برای پیگیری مذاکرات هسته‌ای و بازگشت به برجام اعلام آمادگی کرد