Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ایران: هیچ تصمیمی درباره پاک کردن اطلاعات دوربین‌های آژانس گرفته نشده است

عکس تزئینی است
عکس تزئینی است Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران اعلام کرد که تهران هنوز هیچ تصمیم «سلبی یا ایجابی» برای پاک کردن اطلاعات دوربین های نظارتی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از تأسیسات هسته ای ایران نگرفته است.

آگهی

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران اعلام کرد که تهران هنوز هیچ تصمیم «سلبی یا ایجابی» برای پاک کردن اطلاعات دوربین های نظارتی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از تأسیسات هسته ای ایران نگرفته است.

آقای خطیب‌زاده که در نشست هفتگی خود با خبرنگاران سخن می‌گفت، با تأکید بر این نکته که «ایران در حال حاضر در موقعیت قبلی قرار دارد»، گفت: «درباره توافق یا عدم توافق با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و چگونگی ادامه یا عدم ادامه همکاری با آن هنوز تصمیمی گرفته نشده است.»

موضع گیری سخنگوی وزارت خارجه ایران پس از پایان توافق موقت تهران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای حفظ اطلاعات دوربین‌های آژانس از تأسیسات اتمی این کشور اتخاذ شده است.

البته بر اساس اعلام مقام‌های ایرانی، تصمیم گیری درباره مذاکرات تهران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در صلاحیت شورای عالی امنیت ملی ایران است که مشخص نیست از ۲۴ ژوئن جلسه ای در این خصوص برگزار کرده است یا خیر.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز جمعه ۲۵ ژوئن (۴ تیر) از ایران خواسته بود تا در مورد تمدید تفاهم‌نامه نظارت «فورا» پاسخ دهد.

آقای خطیب زاده در پاسخ به این سوال که آیا تاریخ پایانی برای پاک کردن این اطلاعات وجود دارد، گفت توافقی که با آژانس انجام شد، این بود که دوربین‌های آژانس جمع نشوند ولی اطلاعات و آنچه ضبط می‌شود، در اختیار این سازمان قرار نگیرد.

برخی تحلیل گران سیاسی بر این نظر هستند که پاک کردن اطلاعات دوربین‌های آژانس به شدت تنش‌ها میان ایران و کشورهای غربی می افزاید و تلاش‌های دیپلماتیک برای یافتن راهی برای برداشتن تحریم ها از سوی آمریکا را پیچیده‌تر می‌سازد.

پیشتر آژانس بین المللی انرژی هسته ای بر «اهمیت حیاتی» تمدید توافق تهران با این نهاد ناظر سازمان ملل متحد برای حفظ اطلاعات دوربین‌های آژانس از تأسیسات اتمی این کشور، اصرار کرده بود.

ایران در اوایل سال جاری میلادی، محدودیت‌هایی را برای دسترسی بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به سایت‌های هسته ای خود آغاز کرد. ناظران بین‌المللی از این اقدام‌ ایران به عنوان اهرمی برای تحت فشار قرار دادن غرب بر سر توافق برجام یاد کردند.

مذاکرات وین در خصوص احیای برجام در حالی به مرحله حساس خود رسیده است که با برگزاری انتخابات ۱۴۰۰، ابراهیم رئیسی، رئیس کنونی قوه قضاییه ایران به ریاست جمهوری این کشور رسیده است.

آقای رئیسی اگرچه به دشمنی با غرب مشهور است اما در دوران تبلیغات سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران متعهد شد که از طریق توافق هسته ای، در جهت کاهش تحریم ها تلاش کند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

از همین رو آقای خطیب زاده تأکید کرد که انتخاب دولت جدید، تاثیری در مذاکرات وین نخواهد داشت، زیرا «دولت‌ها بخشی از پروسه تصمیم گیری و تصمیم سازی هستند.»

سخنگوی وزارت خارجه ایران به صورت غیر مستقیم تصریح کرد که تصمیم گیر نهایی در خصوص چگونگی مذاکرات، علی خامنه ای، رهبر ایران است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اظهارات ضد و نقیض تهران و تل‌آویو درباره حمله به تاسیسات هسته‌ای ایران

«اقدام خرابکارانه» در یکی از ساختمان‌های سازمان انرژی اتمی ایران

گزارش گاردین از قهر جوانان ایرانی با انتخابات؛ «جلیلی و پزشکیان فرقی با هم ندارند»